Kosgeb Kira Desteği Nasıl Alınır? (Destek Veren Bankalar)

 
Kosgeb Kira Desteği Nasıl Alınır? (Destek Veren Bankalar)
 

Kosgeb kira desteği, Kosgeb’in küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için oluşturduğu

   
 • Girişimcilik Destek Programı,
 • Araştırma Geliştirme, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı,
 • Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı

içinde, belirli şartları sağlayan girişimcilere sunduğu desteklerden biridir.

Girişimcilik Destek Programı

Bu program; ülkenin ekonomik kalkınma, üretimi ve istihdam olanaklarını arttırma amacıyla girişimci olmak isteyen bireylerin ticari faaliyetler anlamında bilinçlendirilmeleri, eğitilmeleri ve maddi olarak desteklenmelerini amaçlamaktadır. Kurmak istedikleri iş fikirleri onaylanan, uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayan ve Kosgeb’e yapılan teşvik başvurusu onaylanarak şirketini kuran girişimcilere Kosgeb tarafından sağlanan en önemli faydalardan bir tanesi kira desteğidir. İşletme kuruluş tarihinden itibaren 24 ay boyunca işletme giderleri desteği kapsamında geri ödemesiz olarak karşılanmaktadır.

Araştırma, Geliştirme, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı

Bu programın amacı,

 • Kobilerin ve girişimcilerin bilimsel ve teknolojik fikirlerinin geliştirilmesi,
 • Yeni buluşların ortaya çıkartılmasının sağlanması,
 • Girişimcilerin Ar-Ge faaliyetlerine yönlendirilmesi ve Ar-Ge çalışmalarının özendirilmesi,
 • Ar-Ge ve inovasyon projelerinin üretilmesi ve bunlar için ticari altyapının oluşturulması,
 • Bu projelerin endüstriyel alanda uygulanmasına destek olunmasıdır.

Bu program iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşama Ar-Ge ve inovasyon, ikinci aşama endüstriyel uygulamadır. Programın bu iki aşamasında da Kosgeb, girişimcilere kira desteği sağlamaktadır.

Ar-Ge ve İnovasyon Programı

Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri, teknolojinin hızla geliştiği dünyamızda üretimde hangi alanda olursa olsun rekabette öne çıkmayı sağlayan en önemli güçtür. Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinin önemini kavramış ve bu alanda yatırım yaparak büyüyen firmaların çok daha verimli ve başarılı oldukları gerçeği çok açıktır. Devlet kurumları tarafından da sonuçları kolaylıkla analiz edilebilen Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinin başarısı, ülke ekonomisine katkı sağlamak için desteklenmektedir. Hem vergisel açıdan indirimler sağlanmakta hem de Ar-Ge faaliyetlerine yatırım yapan girişimcilere Kosgeb tarafından şirket kuruluşu aşamalarında ortaya çıkan masraflar için çeşitli katkılar sağlanmaktadır. Şirket kuruluşundan itibaren en büyük masraf kalemlerinden biri olan işyeri kirasının proje süresince karşılanması için verilen kira desteği de bunlardan biridir. Kira desteği, Teknopark içinde kurulan ofisler için, dışındakilere oranla çok daha yüksektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Galeriden Senetle ve Peşinatsız Araba Alınması Mümkünmü

Endüstriyel Uygulama Programı

Ar-Ge ve İnovasyon faaliyetleriyle geliştirilen bilimsel ve teknolojik fikir ve projelerin, endüstriyel uygulama programında ticari hayata geçirilmesi hedeflenir. Bu programda yeni bir ürün ya da hizmet üretimi, var olan bir ürün ya da hizmetin geliştirilmesi, kalitesinin arttırılması, yeni bir üretim yöntemi geliştirerek daha düşük maliyetlerle üretiminin sağlanması gibi uygulamalar özendirilir ve desteklenir. Bu program için Ar-Ge ve inovasyon uygulamalarının yine kamu teşvikleriyle ya da üniversite ortamında kamu destekleriyle yapılmış olması önemlidir. Projenin üretiminde ortaya çıkabilecek birçok masrafla beraber Kosgeb kira desteği girişimcilere, bu program için de sağlanır. Kosgeb kira desteği, 2018 yılı için aylık en fazla 1000 TL olmak üzere, geri ödemesiz olarak verilmektedir. Bu destek faydalanabilmek için;

 • Başvuru aşamasında bir girişimci olunmalı,
 • Kosgeb’e yapılan proje başvurusu kabul edilmiş olmalı,
 • Kosgeb tarafından girişimciye proje süresince destek kararı alınmış olmalıdır.

Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı

Bu program; Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri Türkiye’de gerçekleşen teknolojik ürünlerin ihraç edilerek diğer ülkelerde satışının sağlanması ve uluslararası kuluçka merkezlerinin kurularak geliştirilmesini hedefleyen girişimcileri desteklemektedir. Bu programa kabul edilen girişimlerin, kuluçka merkezi için 5 yıla kadar, ofis için 3 yıla kadar dolar kurunda kira giderleri karşılanmaktadır.

Kosgeb Kira Desteği Almak İçin Yapılması Gerekenler

Kosgeb tarafından ilgili yıla ait belirlenmiş kira desteğinin alınabilmesi için öncelikle şirket adına hazırlanmış kira kontratı gereklidir. Ödemeler, şirkete ait banka hesabından yapılır ve ödeme açıklamasının net olarak yapıldığı banka ödeme makbuzu, ilgili ay sonuna kadar Kosgeb’e teslim edilir. Kosgeb, gerekli kontroller yapıldıktan sonra her yıl için belirlenmiş azami kira limitini aşmayacak şekilde birkaç ay içinde ödeme yapar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.