KOSGEB İş Planı Tanımı Ve Hazırlanması (İş Planı Örnekleri)

 
KOSGEB İş Planı Tanımı Ve Hazırlanması (İş Planı Örnekleri)
 

Girişimcilere ve işletme sahibi olmak isteyenlere son yıllardan verilen en önemli hibe ve sıfır kredi desteklerinin başında gelen KOSGEB desteklerinden faydalanmak somut bir iş planına sahip olmak en önemli koşul olarak devam etmekte, bu da KOSGEB iş planı nedir nasıl hazırlanır sorularının daha çok sorulmasına neden olmaktadır.

   

KOSGEB Destekleri Nasıl Alınmaktadır?

KOSGEB destekleri Türkiye’de girişimciliğin teşvik edilmesi yönünde devlet tarafından verilen en büyük destektir. Ülkenin her noktasında verimli işletmelerin kurulması, işletmelerin kuruluşundan gelişimine kadar doğru yönetilmesinin sağlanması, sağlam bilanço planlaması, istihdamın arttırılarak işsizlikle etkin mücadele edilmesi, ülkede ihracatın arttırılarak ithalat rakamlarının düşürülmesi ve Türk ihracat ürünlerinin yurtdışı pazarlarında muadilleriyle rekabet etmesi, dışarıdan ithal edilen ürünlerin aynı kalitede Türkiye’de üretilmesi KOSGEB’in en büyük misyonu olarak göze çarpmaktadır. İş planı taslağı hazırlanmadan önce hangi sektörde işletme kurulacaksa bunun KOSGEB’e bildirilmesi ve KOSGEB’in ayda ortalama 1 kez açtığı en az 32 saatlik KOSGEB girişimcilik eğitimlerine katılmak gerekmektedir. Bu eğitimin sonunda alınacak “KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Sertifikası” sonucunda KOSBEB veri tabanına üye olunması ve sistemdeki beyannamenin doldurulması gerekmektedir. Hazırlanan iş planının KOSGEB uzmanlarınca kabul edilmesinin ardından KOSGEB hibe ve kredi desteklerinin dört yıla kadar alınabilmesi mümkün hale gelmektedir.

KOSGEB İş Planı Hazırlanması:

KOSGEB iş planı kurulacak işletmenin misyonu, vizyonu, kuruluş amacı, üretim ve istihdam hedefleri, bütçe yönetimiyle alakalı hem bir özet hem de bir hedef beyannamesi niteliğindedir. Buradan hareketle iş planı nasıl hazırlanır örnek taslağa bakmak gerekirse, çok başarılı işletmelerin hazırladıkları yetersiz iş planları nedeniyle KOSGEB desteklerinden mahrum olduklarını görebilmek de mümkündür. Fizibilite çalışması olarak da adlandırılabilen KOSGEB iş projesi aslında işletmelerin kuruluş aşamalarından ziyade gelecekteki mevcut yapılarını koruyarak, finansal açıdan güçlü olabilmelerini hedeflemektedir. “Sürdürülebilir başarı” denilen bu durum KOSGEB’in en çok dikkat ettiği hususların başında gelmektedir. KOSGEB iş planı incelemelerinde farklılık üreten ve inovasyon yeteneği olan girişimcileri desteklerken, iş planlarında AR-GE çalışmaları dahi oldukça önem kazanmaktadır. İş projesi işletmenin faaliyet alanını, bütçesel hedeflerin nasıl gerçekleştirilebileceğini, rakiplerine nasıl üstünlük kurulacağını, paranın asıl olarak nasıl kazanılacağını, kazanılan paranın nasıl yatırıma dönüştürüleceğini, personellerin görev ve sorumluluklarını, işletmenin kâr düzeyini ve işletmenin duyduğu finansman miktarını ayrıntılı bir biçimde açıklamak zorundadır.

KOSGEB İş Planının 7 Temel Adımı:

KOSGEB iş plan taslaklarına KOSGEB veri tabanına üye olduktan sonra ulaşılabileceği gibi, özellikle son dönemlerde KOSGEB iş projesi hazırlamak için kurulan firmaların varlıklarının oldukça arttığı da oldukça dikkat çekicidir. İş planı nasıl hazırlanır PDF ayrıntılarında 7 temel nokta dikkat çekmektedir. Buna göre KOSGEB iş planı;

  1. İş planı özeti
  2. Girişimci hakkında ayrıntılı bilgiler
  3. Kurulacak / kurulan iş hakkında temel özellikler, işin nitelikleri
  4. Mevcut iş fikri konusunda piyasa araştırmasının yapılması, üretilecek mal veya hizmete yönelik pazar araştırmaları
  5. Girişimcinin işletmesiyle alakalı uygulayacağı pazarlama planının nasıl olacağı
  6. Üretim planının nasıl olacağı, üretim konusunda işin başından sonuna kadar izlenecek süreç bilgileri
  7. İşletmenin nasıl örgütleneceği, yönetim planının nasıl olacağı ana başlıklarından oluşan adımlardan oluşmaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İş Kurma Kredisi Özellikleri ve Başvuru Hakkında Genel Bilgilendirme

Tüm maddelerde kullanılacak her önemli ayrıntı projenin kabul edilme olasılığının daha da artmasına neden olurken iş planı hazırlama slayt başarısının da oldukça artmasına neden olacaktır. KOSGEB tarafından verilen hibe ve kredi destekleri genel anlamda 150 bin TL’den başlarken iş proje sektörüne göre 5 milyon TL’ye kadar da çıkabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.