KOSGEB İş Planı Örnekleri Ve İş Planı Hazırlanması (Detaylı Anlatım)

 
KOSGEB İş Planı Örnekleri Ve İş Planı Hazırlanması (Detaylı Anlatım)
 

KOSGEB tarafından KOBİ’lere verilen hibe ve kredi desteklerini alabilmenin en önemli aşaması olan iş planı hazırlanması hususunda KOBİ’lerin araştırmaları kesintisiz devam ederken, KOSGEB iş planı örnekleri konusunda fikir sahibi olabilmek çok önemlidir. Kurulacak işletmeler ne kadar iyi olursa olsun, somut bir iş projesi sahibi olmayan KOBİ’lerin destek başvuruları kurum tarafından geri çevrilebilmekte, bu sayede hibe ve sıfır faizli kredi desteklerinden mahrum kalınabilmektedir.

   

KOSGEB İş Projesinin Önemi:

KOSGEB destekleri almak isteyen girişimcilerin ilk adımları KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlayarak ilgili sertifikanın alınması, diğer adım da hazırlanan iş projesinin KOSGEB yetkililerine kabul ettirilmesidir. Bu nedenle özellikle son yıllarda KOSGEB iş planı nasıl hazırlanır sorusu bir iş sektörü oluşturmuş; bu yönde girişimcilere destek veren firmaların sayısı oldukça artmaya başlamıştır. Aslında en az 32 saat süren KOSGEB girişimcilik eğitimlerinde iş planı hazırlanmasıyla alakalı ayrıntılı bilgi veriliyor olsa da iş planının hazırlanmasının tam bir profesyonellik çerçevesinde yapılması oldukça önemlidir.

KOSGEB İş Sektörleri ve Destek Programları:

KOSGEB’in üretim, imalat, hizmet ve ticari sektörlerle alakalı hepsi ayrı “nace” kodlarıyla belirtilen yüzlerce iş sektörünün yanında, on beşin üzerinde de destek programı bulunmaktadır. KOSGEB iş planı nasıl doldurulur her sektör için aynı özellikler ihtiva etse de, işin niteliğine göre değişken olan noktaları da vardır. Hazırlanan iş projesi genel anlamda Word ve PDF olarak hazırlanarak, üç kişilik KOSGEB jürisine yapılan sunumun kabulünün ardından hibe ve kredi desteği ivedi olarak KOBİ’ye verilmeye başlanmaktadır.

Somut Bir KOSGEB İş Projesinin Hazırlanması:

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine katılımın ardından alınan sertifika sonucunda KOSGEB veri tabanına üye olunması ve ilgili KOSGEB beyannamesinin doldurulması gerekmektedir. Bunun ardından iş projesi hazırlanma aşamasına geçilebilir. Projenin hazırlanma aşamasından sunum aşamasına kadar üzerinde değişiklik yapma hakkı saklı olmakla birlikte, hazırlanan projede yapılacak işle alakalı tüm detayların olması, farklılıklar üretmesi ve inovasyon kabiliyeti olması çok önemlidir. Ayrıca hazırlanan iş planında özellikle yapılacak işin üretim boyutunun somut olarak ele alınması da oldukça önemlidir. İş projesi taslağı:

  • İş planı özeti
  • Girişimci
  • Kurulacak işin temel nitelikleri
  • İş fikrinin piyasa ve talep özellikleri araştırması sonuçları
  • İşletmenin uygulayacağı pazarlama planı
  • Ürün ve hizmet üretiminde kullanılacak temel süreçler ve üretim planı
  • Örgütlenme ve yönetim planı olmak üzere 7 ana bölümden oluşmaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB’ten Girişimcilere 50 Bin TL Kredi (Geri Ödemesiz %0 Bin)

KOSGEB iş planı örneği Word 2018‘de bu 7 ana bölümün de kendi alt başlıkları bulunmaktadır.

Hazırlanan İş Projesinin Detaylandırılması:

İş planı hazırlanmasında ilk aşama olan iş planı özetinde, işletmenin niteliğiyle alakalı genel bilgiler ve varsa işletmenin ortakları hakkında özet bilgilerden bahsedilir. Hazırlanan proje yapılacak işin nitelikleri ve özellikleriyle birlikte girişimci hakkındaki bilgiler, girişimcinin eğitim durumu ve yabancı dil bilgisine kadarki tüm detay ve ayrıntılarını içermek zorundadır. Kurulacak işin temel nitelikleri, pazar payları, daha düşük maliyetle yapılması için olması gerekenler; kısa, orta ve uzun vadede beklentiler iş planı örneği excel formatında istenilen şekilde açıklanmalıdır. İşletmenin sektördeki pazarlama planı da oldukça önemlidir. Rakipleriyle ne şekilde rekabet edeceği, sektörü ne denli tanıdığı, üretim planının ne olacağı, süreçlerdeki örgütlenme başarısı da iş projesinin olmazsa olmazlarındandır. Oluşturulan iş planının muadillerinden ayrılması, örgütlenme ve yönetim planı gelecek konusunda da KOSGEB yetkililerine ipucu verecektir. İş projesinin kabul edilmesinin ardından işletme için yapılacak masrafların belli yüzdelerdeki geri ödemeleri girişimciye iletilmeye başlanır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.