KOSGEB İnşaat Kredisi Nasıl Alınır (İnşaat Tamamlama Kredisi)

 
KOSGEB İnşaat Kredisi Nasıl Alınır (İnşaat Tamamlama Kredisi)
 

Türkiye’de girişimcilere verdiği çok değerli desteklerle ön plana çıkan KOSGEB; inşaat sektörüne yatırım yapmak ve bu yönde bir işletme kurmak isteyen girişimcilere verdiği KOSGEB inşaat kredisi destekleriyle de oldukça farkındalık yaratmaya devam etmektedir. Ülke genelinde girişimciliğin desteklenmesi, üretim ve istihdamın arttırılması, dışarıdan ithal edilen ürünlerin Türkiye’de aynı kalitede üretilmeleri, küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenerek organizasyonel kabiliyete kavuşmaları için verdiği destekleri arttırarak devam ettiren KOSGEB, özellikle son dönemde Türkiye ekonomisinin büyümesi için altın değerinde olan inşaat sektörü için de hibe ve kredi desteklerine devam etmektedir.

   

KOSGEB İnşaat Kredisi Destekleri:

KOSGEB kuruluş amacında sadece üretim ve ihracat sektörlerine verdiği desteklerle bilinse de, 2009 yılından sonra verilen destek kapsamlarının bir hayli arttığı görülmektedir. KOSGEB’in “nace kodları” olarak adlandırdığı yüzlerce sektör desteği bulunurken, on beş civarında da destek çeşidi bulunmaktadır. Bu destekler genelde 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi şeklinde olsa da KOSGEB inşaat projeleri ya da farklı bazı projelere verilen destek tutarı 5 milyon TL’ye kadar da çıkabilmektedir. KOSGEB’in tüm hibe ve sıfır faizli kredi seçeneklerinden faydalanabilmek için öncelikle KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılıp, bununla alakalı sertifika alınması ardından da hazırlanan iş projesinin KOSGEB yetkililerine kabul ettirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle KOSGEB inşaat projesi hazırlanması oldukça önemlidir. Son zamanlarda iş projesi hazırlama konusunda oldukça fazla firma bu yönde çalışmalar yaparken, konuyla alakalı oldukça büyük bir pazar oluştuğundan da bahsetmek mümkündür. Özellikle inşaat gibi kendine has dinamikleri bulunan nitelikli sektörlerde konuya tam anlamıyla hakim olmak ve KOSGEB’in hangi kategorileri desteklediğinin bilinmesi de oldukça önem taşımaktadır. Hazırlanan projenin KOSGEB tarafından kabul edilmesi hibe ve kredi ödemelerinin önündeki en büyük engelin de ortadan kalkmasına neden olacaktır.

KOSGEB İnşaat İş Planları:

KOSGEB’in her iş sektörüne verdiği bir kod harf ve numarası bulunurken inşaat sektörü için belirlenen harf kodu “F”dir. F kodunun altında da ana planda 41 farklı iş kodu bulunmaktadır. Genel anlamda iş kodları;

  • Bina İnşaatı
  • İnşaat projelerinin geliştirilmesi olarak adlandırılan iki farklı çeşitte bulunmaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB Açılımı Nedir, Hangi Bakanlığa Bağlıdır?

KOSGEB inşaat hibeleri hem genel hem de özel projeler dahilinde alınabilirken, inşaat kapsamına giren oldukça farklı nokta da bulunmaktadır. Sadece bina yapımı değil, köprüler, demiryolları, tüneller, karayolları, bina dışı yapılar, su projeleri, elektrik ve telekominikasyon projeleri, yıkım işlemleri, her türlü şantiye kurulumu, elektrik başta olmak üzere tüm bina tesisatları, binayla alakalı sıva, doğrama, duvar kaplama, yer kaplama, çatı işlerine kadar oldukça geniş bir perspektifte müteahhitlere KOSGEB desteği verilmesi yönünde bir engel bulunmamaktadır. Daha önce de belirtildiği üzere devlet tarafından inşaat sektörüyle alakalı işletmelerin desteklenmesi çok önemlidir. Önümüzdeki 20 yıl boyunca da Türkiye ekonomisinin yapı taşlarını inşaat sektörünün oluşturacağı düşünülmektedir.

KOSGEB İnşaat Kredileri İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler:

İyi hazırlanan bir inşaat iş projesi 50 bin TL’den başlayan hibe ve 100 bin TL’den başlayan sıfır faizli kredi desteklerinin önünü açmasının yanında, bu yönde başarılı seyreden bir işletmenin ortalama dört yıl süreyle desteklenmesini de sağlayacaktır. Ancak bu yönde ülke ekonomisinin daha da büyümesi, istihdamın arttırılması ve kısa vadede planlanan ekonomik büyüme rakamlarına ulaşılması mümkün olabilir. İnşaat teşvik kredisi hazırlanan iş planının kabul edilmesinden sonra ivedi olarak devreye girmekte ve işletmelerin bu yönde yaptığı birçok harcama kalemi için belirlenen yüzdelerde destek alımı başlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.