KOSGEB Hibe Desteği İçin Onay Alan Projeler (Hangi Projeler Onay Alıyor)

 
KOSGEB Hibe Desteği İçin Onay Alan Projeler (Hangi Projeler Onay Alıyor)
 

Türkiye’de yeni bir iş kurmak isteyen ve maddi olarak sıkıntı yaşayan girişimciler için destek veren KOSGEB’e yapılacak olan başvurularda bir iş projesinin hazırlanması gerekmekte ve bu hazırlık sürecinde hibe desteği onaylanmış olan projeler örnek alınarak çok daha verimli bir sunum hazırlanabilmektedir. Birçok girişimci kendi işini kurmaya karar verdiği zaman iş kurma başlangıcının ilk adımını atmış olmaktadırlar. Doğru iş fikrinin bulunması ve yatırımın en doğru alana yapılması doğru bir planlamadan geçmektedir. KOSGEB hibe kredi başvurusu için proje hazırlamadan önce ücretsiz olarak verilen girişimcilik kursuna katılmalı ve sertifika almalısınız.

   

KOSGEB Yeni Girişimci İş Planı Nasıl Hazırlanır?

KOSGEB için hazırlanacak olan iş projesi; başlanacak olan işin kurulma sürecinde nasıl yollar izleneceğini, girişimcinin hedeflerini ve zaman çizelgesini içermelidir. İş kurmadan önce girişimcinin bir strateji belirlemesi, araştırma ve planlama yapması ve daha sonra mali yardım talep etmesi gerekmektedir. Projeniz ile ilgili araştırmalarınızı yaptıktan ve planınızın ayrıntılarını oluşturduktan sonra KOSGEB resmî web sitesine girerek ‘Yeni Girişimci Desteği Girişimci İş Planı’ dosyasını indirebilir ve KOSGEB’e sunacağınız iş planını hazırlayabilirsiniz. İndireceğiniz dosya bir word dosyası olup 9 sayfadan ve 7 bölümden oluşmaktadır. Dosyada boş bırakılmış yerleri düzgün bir şekilde doldurarak oluşturacağınız iş planınız, yaklaşık olarak 25 ile 35 sayfa arasında olmalıdır. KOSGEB desteği ile kurulan işletmeler iyi bir iş planına sahip olarak bu desteklerden faydalanabilmişlerdir.

KOSGEB İş Planı Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

KOSGEB iş planında yer alan konular ve dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır;

  • İş kurma projenizi detaylı bir şekilde belirtmeniz gerekecektir. Bunun için dükkânın ismi, nerede olduğunu detaylı şekilde belirtmeniz de fayda vardır.
  • Seçeceğiniz sektöre karar vererek proje hedeflerinizi bu sektöre göre belirlemeniz kararlı bir girişimci olduğunuzu gösterecektir.
  • Üretim alanınızı, hedeflediğiniz aylık ve yıllık cironuzu ve bu ciroyu elde etmek için satış ve pazarlama yöntemlerinizi ayrıntılı şekilde anlatmalısınız.
  • İş kurmayı planladığınız sektörde hedeflediğiniz pazar payını belirtmeli ve seçtiğiniz sektör ile ilgili yaptığınız araştırmaları net bir şekilde anlatmalısınız. Bu sayede kuracağınız işte ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu gösterebilirsiniz. Seçtiğiniz sektördeki pazar profilini, rakip analizlerini ve sektörle ilgili hedeflediğini gelişmeleri ayrıntılı bir şekilde anlatınız.
  • Seçtiğiniz sektöre göre müşteriye nasıl ulaşacağınızı, satış ve pazarlama hedeflerinizi içeren ayrıntılı bilgiler eklemelisiniz. Satışa sunulacağınız ürünlerin tanıtımını, ürün hizmet fiyatının nasıl oluşturulduğu ve ne şekilde pazarlanacağını planlayarak hedeflerinizi uzun vadede göstermelisiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kosgeb’ten Yararlanmak İçin Yapılması Gerekenler (Kosgeb Başvuru Koşulları)

KOSGEB Hibe Başvurusu İçin Örnek Projeler

KOSGEB hibe başvurularını ve hazırlanan projeleri incelerken ülke ekonomisine fayda sağlamasına ve projenin geleceğinin parlak olmasına dikkat etmektedir. Bu sebeple hazırlanacak olan projeler oldukça kapsamlı şekilde hazırlanmalı ve KOSGEB desteği alan projeler incelenmelidir. Hibe almak isteyenlere proje örnekleri;

  • Deri giyim üzerine satış mağazası projesi: Oldukça hassas bir sektör olan deri sektörü üzerine Kocaeli Üniversitesi tarafından projelendirilmiş olan bir girişim planı KOSGEB tarafından kabul edilip desteklenmiştir. Bu projede genel olarak fiyatlar, ürünlerin nasıl pazarlanacağı ve müşterilere sunulacak olan kolay alışveriş fırsatları yer almış ve her bütçeye göre farklı reyonlar tasarlanması ile ilgili bir iş planı sunulmuştur.
  • Aile bahçesi projesi: Kalabalık ve işlek olan bir yerde kurulduğu zaman oldukça ciddi gelirler elde edilebilen bir girişim olan Aile Çay Bahçesi fikri KOSGEB tarafından desteklenmektedir. Aile Çay Bahçesi sektörü ile ilgili yapılacak olan iş planlarında KOSGEB’in en çok dikkat ettiği kriterlerden biri kış mevsiminde nasıl bir iş planın izleneceğidir.
  • Fatura ödeme merkezleri: Resmî kurumlarda fatura ödeme işlemleri için oldukça fazla sıra olması ve bu tarz merkezlerin faturaları hızlı ve kolay bir şekilde ödenebilecek hale getirmesi KOSGEB’e mantıklı gelen iş fikirleri arasında yer almaktadır.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.