Kosgeb Girişimcilik Sertifikası Hakkında Güncel Bilgiler)

 
Kosgeb Girişimcilik Sertifikası Hakkında Güncel Bilgiler)
 

Devletin sunduğı teşvik olanaklarından yararlanarak esnaf olmak isteyen kişilerin, bu imkandan yararlanabilmesi için Kosgeb Girşimcilik Sertifikası alması gerekmektedir. Bu noktada da en önemli soru, Kosgeb girişimcilik sertifikası nasıl alınır? olmaktadır.

   

Kendi işini kurmak isteyen kişiler için Kosgeb tarafından hazırlanan Girişimcilik Destek Programı’ndan, ev hanımları, tüm bayan girişimciler, emekliler, gaziler, engelliler, şehit yakınları yararlanabilmektedir. Girişimcilik Desteği’nin alınabilmesi için sunulan kursa katılmak ve kurs sonunda verilen katılım belgesine sahip olmak gerekir. Girişimcilik Belgesi alabilmek için başvuru yapılması istendiğinde; Kosgeb birimlerine ya da İş Kur’a gidilmeli ve bulunan başvuru formu doldurulmalıdır. Yoğunluğu fazla olan illerde, Kosgeb’in anlaşmalı olduğu belediyelere, üniversitelere ya da bazı meslek odalarına da başvuru yapılabilmektedir. Başvuru için neresi tercih edilirse edilsin, başvuru esnasında yeterlilik testine tabii olunacaktır. Yeterlilik testinden başarıyla geçen kişilere, girişimci olabilmeleri ve girişimcilik belgesi alabilmeleri için açılacak kursa kayıt işlemleri başlatılır.

Kosgeb Girişimcilik Sertifikası İçin Kursa Katılım

Yeterlilik sınavını başarıyla veren ve ardından başvuru sonucu olumlu değerlendirilen girişimci adayları için Kosgeb Girişimcilik Kursu açılmaktadır. Ev hanımları, emekliler,gaziler, şehit yakınları, gençler yani kısacası tüm vatandaşlar, başvuru işlemlerinden sonra Kosgeb girişimcilik sertifikası kursu olarak bilinen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılmaya hak kazanmaktadırlar. Açılacak bu kursa katılım zorunludur. Açılacak olan bu kursa katılmak için herhangi bir şehir değişikliği yapılmasına gerek yoktur. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, ülkemizde yeterli talep olduğu takdirde, her il ve ilçede açılmaktadır.

Kurs başvurularının çok olduğu ve eğitim almaya hak kazanan kişilerin de yoğunluklu olduğu dönemlerde, kursa katılımın önceliğini belirlemek için girişimci adaylar arasına kura çekilmekte, kursa katılım zamanı kura ile belirlenmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki yeterlilik testini geçen ve başvurusu olumlu değerlendirilen her aday, mutlaka bu eğitimi alacaktır. Eğitim dönemleri ve zamanları ile eğitimlerin düzenlendiği yerlerin şehir adresleri için Kosgeb’in resmi internet adresi ziyaret edilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB Desteğiyle Organik Gıdalar Dükkanı Açılması

Kosgeb’ten Alınan Girişimcilik Belgesi Hakkında

Kosgeb’in sunduğu Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katıldıktan sonra girişimcilik sertifikası alınmaktadır. Girişimcilik sertifikası ne işe yarar? sorusu da eğitme katılmak isteyen girişimci adayların en çok merak ettiği sorulardandır.

Sertifika sahibi oldukta sonra, Kosgeb’in sunduğu devlet destek kredilerinden ya da hibelerinden yararlanma hakkına sahip olunmaktadır. Sertifika alınabilmesi içinse, kursa katılım şarttır. Kursa katılındığı zaman nasıl iş planı projesi hazırlanacağı, kuralacak işletmenin uzun vadeli olarak nasıl ayakta kalabileceği öğretilmektedir. Kosgeb, bu noktalarda son derece hassastır. Sağlayacağı kredi ya da hibe desteğinin doğru kişilere ve doğru işletmeye gitmesine oldukça önem vermektedir. Bu bakımdan verilen eğitim içeriğinde; rakip analizi, işletme idarisi ve pazarlama teknikleri gibi dersler yer alır. Bu da Kosgeb girişimcilik belgesinin önemini göstermektedir.

Kosgeb Grişimcilik Sertfikası Şartları ve Sertifika Süresi

Kosgeb tarafından girişimcilik sertifikası şartları; emekliler,gaziler, ev hanımları, şehit yakınları, gençler ve tüm vatandaşların 18 yaşını doldurmuş olması ve başvuru sırasında yeterlilik testinin geçilmiş olması gösterilmektedir. Bu şartları yerine getiren herkes, girişimcilik eğitimine katılabilir. Eğitimden sonra yapılacak sınavdan başarıyla geçen herkes de Kosgeb’in sunduğu faizsiz kredi ve hibe imkanlarından yararlanabilir.

Sınavdan başarıyla geçen kişilere Kosgeb Grişimcilik Sertifikası verilmektedir. Alınan girişimcilik sertifikası geçerlilik süresi diye bir kavram yoktur. Yani Kosgeb tarafından verilen girişimcilik sertifikasını almaya hak kazandıktan sonra, istenilen zaman bu sertifika kullanılabilmektedir. Alındıktan hemen sonra işletme kurmak istenmediği, sonrasında işletme kurulması düşünüldüğünde; Kosgeb’in resmi internet sitesi üzerinden girişimcilik sertifikası sorgulama işlemi yapılıp, çıktısıyla birlikte Kosgeb birimlerine başvuru yapılabilir

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.