KOSGEB Geri Ödemesiz Kredi Alabilme Şartları Nelerdir? (Teşvik Kredileri Alma Şartları)

 
KOSGEB Geri Ödemesiz Kredi Alabilme Şartları Nelerdir? (Teşvik Kredileri Alma Şartları)
 

Türkiye dahilindeki mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi ve ülkede girişimcilik kültürünün arttırılması için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı bir kuruluş olan KOSGEB tarafından verilen KOSGEB geri ödemesiz kredi 15 yıldır kesintisiz olarak verilmekle birlikte özellikle son beş yıldır kapsamı oldukça arttırılmış durumdadır. KOSGEB’in “nace kodu” olarak belirtilen yüzlerce değişik iş kodlarının yanında on beşin üzerinde de farklı destek programı bulunmaktadır.

   

KOSGEB Geri Ödemesiz Kredi Alabilme Şartları:

KOSGEB’in hibe şartları her geçen gün daha esnek hale gelirken, kapsamlarının da oldukça genişletildiği görülmektedir. KOSGEB’ten alınan tüm destekler ve KOSGEB hibe şartları için KOBİ olunması ve sahip olunan işletmede üretim yapılması gerekmektedir. KOSGEB küçük ve orta ölçekteki işletmelerin açılışlarından sonra dört yıl süreye kadar önemli destekler verirken; bu sayede üretim ve istihdamın arttırılması, girişimciliğin teşvik edilmesi amaçlanmakta, kısa ve orta vadedeki ekonomik büyüme hedeflerine ulaşılmaya çalışılmaktadır.

KOSGEB Geri Ödemesiz Hibe Başvuruları:

KOSGEB desteklerinin alınabilmesi için bazı önemli noktalar ve prosedürler bulunmakla birlikte, KOSGEB desteklerinin başlı başına bir sermaye yardımı olduğu düşünülmemelidir. KOSGEB destekleri işletmelerin kurulması için değil, kurulan işletmelerin belirli standartlarda olabilmesi için verilmekte, girişimci tarafından ana masrafların yapılmasının ardından geri alınabilmesi esasına dayanmaktadır. KOSGEB destekleri;

  • Girişimcilerin yeni iş kurmaları noktasında desteklenmeleri ve mevcut varolan işletme şartlarının iyileştirilmesi, daha profesyonel şekilde yönetiminin sağlanması
  • Yeni kurulan işletme için yeni makineler ve ekipman alımının desteklenmesi, yazılım desteği sağlanması
  • Tarımsal üretim, hayvancılık ve istihdamın arttırılması, bilimsel tarım yapılması, köyden kente olan göçün kısa vadede tamamen sona erdirilmesi temel esaslarına dayanmaktadır.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri:

Öncelikle KOSGEB destekleri 2018 başvurusundan önce girişimcinin iş projesini oluşturması ve bununla alakalı somut düşünceye sahip olması gerekmektedir. Bununla birlikte KOSGEB’in kesintisiz olarak açtığı uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmak gerekmektedir. 2017 yılına kadar 70 saat olan eğitimler 32 saate düşürülerek ortalama dört günde tamamlanmaları sağlanmış, eğitimler çerçevesinde girişimcinin gireceği iş sektörüne göre ihtiyacı olan her türlü bilgiye de ulaşımı sağlanmaktadır. Sadece işletmenin kurulması değil, doğru yönetilmesi ve planlanan büyümenin de sağlanabilmesi için KOSGEB girişimcilik eğitimleri oldukça önemlidir. Eğitimlerin ardından yapılacak değerlendirme sonucu başarılı olan girişimcilere “KOSGEB uygulamalı girişimcilik sertifikası” verilmektedir. Sertifika alınmasının ardından hazırlanan iş projesi sunumu için KOSGEB’den randevu alınarak iş planı hazırlık sürecine geçilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  DEVLET DESTEKLİ FAİZSİZ EVLİLİK KREDİSİ VEREN BANKALAR 2019 (Düğün Kredisi)

Hazırlanan İş Planının KOSGEB Uzmanlarına Sunumu:

Bu süreç hibe ve sıfır faizli kredi alabilmek için en önemli olan süreçtir. Hazırlanan projenin 3 kişiden oluşan KOSGEB jürisinden kabul görebilmesi için kesinlikle kendine ait bir farklılık yaratması gerekmektedir. KOSGEB uzmanları üretim ve istihdam odaklı somut projeler için olumlu kanaat kullanırken projelerin muadillerinden farklı görünmesini istemektedirler. Çok başarılı bir şekilde kurulan ve çok iyi ilerleyen birçok işletme için gerektiği gibi sunum yapılamadığından KOSGEB desteği alınamama durumu sık yaşanmaktadır. Bu nedenle proje hazırlanma aşamasında bu yönde profesyonel destek sağlayan firmalardan yardım alınabilir. Projenin KOSGEB tarafından kabul edilmesinin ardından KOSGEB destek kredisi nasıl alınır aşaması için, KOSGEB tarafından belirlenen proje bölgelerine göre %60 ile %90 oranında 50 bin TL’ye varan hibe ve işletme ilk yılını doldurduktan sonra da 100 bin TL’ye varan sıfır faizli kredi desteğinden faydalanılabilir. Bu destek genel anlamda dört yıl süreyle verilebilirken destek kapsamına giren ve girmeyen masraf kalemleriyle alakalı KOSGEB internet sitesinden ayrıntılı bilgi alınabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.