KOSGEB Desteğiyle Organik Gıdalar Dükkanı Açılması

 
KOSGEB Desteğiyle Organik Gıdalar Dükkanı Açılması
 

Köy ürünleri dükkanı açmak son dönemlerde organik gıdalara duyulan özlemin bir sonucu olarak artan talep doğrultusunda bu talebin fırsata çevrilebilmesi için girişimciler tarafından oldukça önem verilen işletmelerin kurulabilmesi için KOSGEB desteklerini de oldukça önemli bir hale getirmektedir. KOSGEB her sektörde binlerce girişimcilere verdiği önemli desteklerle son yıllarda en çok aranan kurumların başında gelmekle birlikte, ilk aşamada verdiği 50 bin TL’ye kadar hibe ve 100 bin TL’ye kadar kredi destekleriyle de oldukça ön plana çıkmayı başarmaktadır. Özellikle son yıllarda organik ürün toptancıları KOSGEB destekleriyle önemli işler yapmaya başlamış ve işletmelerini çok iyi yerlere getirmeyi de başarmış durumdadırlar.

   

Organik Ürün Dükkanı Açılabilmesi İçin KOSGEB Destekleri Oldukça Önemli

Mikro, küçük ve orta ölçekli işletmeleri yıllardır destekleyen KOSGEB organik köy ürünleri dükkanı açabilmek için maddi desteğe ihtiyacı olan KOBİ’lere de somut bir iş planı hazırlamaları şartıyla hibe ve kredi desteklerine kesintisiz olarak devam etmektedir. Organik ürünler satış bayiliği kurmak isteyen girişimcilerin öncelikle internet üzerinden KOSGEB ver, tabanına üye olduktan sonra, KOSGEB beyannamesini de eksiksiz doldurmaları da gerekmektedir. Bu iki işlem girişimcinin yapmak istediği iş ve ulaşması planlanan heeflerle alakalı kuruma da önemli bilgiler verecektir. Daha sonra girişimcilerin en az 32 saat süren üç günlük KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi programına da katılmaları gerekmektedir. Bu eğitimler hem girişimci hem de işletme özelinde altın değerinde bilgiler içermesinin yanında, işletmenin kısa vadeli planına da oldukça büyük katkılar yapacaktır. Eğitimin sonunda alınan KOSGEB uygulamalı girişimcilik sertifikaları girişimcileri bir sonraki ayrıca da en önemli aşamaya geçirmektedir.

Organik Ürün Dükkanı Açılabilmesi İçin İş Planı Hazırlanma ve Sunum Aşamaları:

İyi bir işletmenin kurulabilmesi kadar bu işletmenin KOSGEB uzmanlarına doğru aktarım yapılması da çok önemlidir. Oldukça iyi tasarlanmış ve önemli başarılar kazanan birçok işletmenin, kendini doğru bir şekilde ifade edememesi nedeniyle KOSGEB desteklerinden mahrum kalmaları yanı sıra, KOSGEB organik ürün dükkanı iş planı sunumunun da farkındalık yaratabilen ve farklılık üreten girişimcileri anlatması beklenmektedir. KOSGEB özellikle organik ürün satış işletmesi kurmak isteyen kişilerden inovasyon kabiliyeti de istemekle birlikte organik gıda tedarikçileri konu başlığıyla da alakalı farklı bir sunum talep etmektedir. Hazırlanan iş planının somut veriler içermesi ve girişimcinin hazırladığı bu iş planına hakim olması belki de KOSGEB uzmanlarının en çok önemsediği konuların da başında gelmektedir. İş planının hazırlanmasından sonra KOSGEB uzmanları işletmeyle alakalı her noktada oldukça ayrıntılı sorular sunarken, girişimcilerin nasıl bir fark yaratacakları, aldıkları teorik bilgiyi nasıl pratiğe dökecekleri, rakipleri arasında nasıl ön plana çıkacakları, bütçe yönetiminin nasıl olması gerektiği ve hem profesyonel anlamda hem de insan kaynakları bakımından personel yönetiminin de tüm detaylarıyla girişimcileri bir hayli terletmektedir.

İş Planının Onaylanmasının Ardından Nasıl Bir Yol İzlenmeli:

Doğal köy ürünleri dükkanı projesinin KOSGEB tarafından kabul edilmesinin ardından ilk etapta belgelenebilir işletme kuruluş giderleri başta olmak üzere, kira ve personel maliyetleri, işletme için yeni ekipmanlar alınması ya da mevcut ekipmanların değiştirilmesi ana başlıklarında 50 bin TL’ye kadar hibe ve işletmenin ilk yılını doldurmasının ardından da sıfır faizli kredi desteklerinden yararlanılmaktadır. Tabi ki burada girişimciden beklenen husus işletmenin başarısı, planlanan şekliyle ilerlemesi ve köy ürünleri bayiliğinin planlanan bütçe hedeflerine ulaşması ve rakipleri arasında ön plana çıkılması olarak belirtilirken, bu yöndeki KOSGEB desteklerinin yeni dönemde de artarak devam etmesi beklenmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.