Konut Kredisi İşlemlerinde Süreç Nasıl İşler Ve Kaç Gün Sürer? (En Hızlı Konut Kredisi Nasıl Alınır)

 
Konut Kredisi İşlemlerinde Süreç Nasıl İşler Ve Kaç Gün Sürer? (En Hızlı Konut Kredisi Nasıl Alınır)
 

Bankaların sunduğu konut kredileriyle uygun faiz oranları ve uzun vade seçeneklerinden yararlanarak ev sahibi olabilirsiniz. Konut kredisinin onaylanma süreçleri bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. ‘Konut kredisi işlemleri kaç gün sürer?’ merak ediyorsanız, bu süreç genel olarak üç kademe şeklinde ilerleyecektir;

   
  • Kredi Onay Süreci: Konut kredisine başvurduğunuzda, başvuran kişinin durumuna göre incelemeler yapılıp onay verilmektedir. Öncelikle internet bankacılığı veya sms yoluyla yapacağınız ön başvuru da onay aldıysanız başvuru süreciniz daha hızlı ilerleyecektir. Fakat genel olarak 1-2 iş günü içerisinde kredi onay süreci tamamlanarak, ekspertiz sürecine geçilir. Ön başvuru olumlu sonuçlanırsa gerekli evrakları temin ederek söz konusu bankasının şubesinde işlemleri tamamlamanız gerekmektedir. Konut kredisi alabilmeniz için alacağınız evin tapusunda konut tipinin mesken olarak geçmesi gerekmektedir.
  • Ekspertiz Süreci: Kredinizin ön onay süreci olumlu sonuçlandıktan sonra bankanın yönlendireceği ekspertiz kredinin onayladığı gün veya ertesi iş gününde randevulu sistem ile gelmektedir. Krediye konu alan gayrimenkul için değerlendirmesi ve raporun bankaya ulaşması genel olarak 4 iş günü içerisinde tamamlanır. Ekspertiz değerinin %80’i kadar tutarda kredi çekme şansınız olur.
  • Sözleşme İmzalanma Ve Tapu İşlemleri: Banka ekspertiz raporu sonucunda krediyi onaylama süreci başlatır ve ekspertiz değerinin %80’inine kadar tutar çekebileceğiniz kredi onaylandığında sözleşmelerin imzalanması için sizi şubeye davet eder. Sözleşmeler imzalandıktan sonra konut kredisini aynı gün içinde kullandırılır ve ipotek işlemleri başlatılır. Teminat olarak satın alacağınız konutun ipotek edilmesi gerekmektedir. Daha sonra bankanın anlaşmalı olduğu avukatlarla birlikte tapu işlemleri başlatılır. Tapu işlemleri harçların yatırılma süresine bağlı olarak aynı gün veya bir sonraki iş günü içerisinde halledilmektedir. ‘Konut kredisi satıcıya nasıl ödenir?’ diye merak ediyorsanız; sözleşmelerin imzalandığı gün kredi tutarınızı bankadan temin edip tapu işlemleri sırasında ödeme yapabilirsiniz. Banka tarafından borç ödemesi bitene kadar ipotekli olmak kaydıyla, tapu sizin adınıza düzenlenecektir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2019 Yılında Kurban Bayramı Kredisi Veren Bankalar (Başvuru Şartları)

Konut Kredilerinde Gayrimenkul Sahibi Parasını Kimden Ve Nasıl Alır?

Konut kredisinde satıcı parasını nasıl alır?’ sorusu hem alıcı hem satıcı için önemlidir. Bazı bankalar sözleşmeler imzalandıktan sonra kredi sahibine parayı teslim ederken, bazı bankalar ödemeyi direk satıcıya yapmaktadırlar. Sözleşme şartlarında yer alan ve bankadan bankaya değişen bu durum, her koşulda satıcının parasını almasına yöneliktir. Para kredi sahibine teslim edilse dahi bankanın atadığı avukatlar eşliğinde tapu işlemleri tamamlanır.

Kredi Borcu Devam Eden Gayrimenkulün Satışı Yapılabilir Mi?

Kredi ödemesi devam eden bir gayrimenkulünüz varsa ve satmak istiyorsanız bu işlemi yapabilirsiniz. Aynı zamanda yeterli paranız olması durumunda faizlerden düşülerek kredi borcunuzu komple kapatabilir ve banka ipoteğini de kaldırabilirsiniz. Kredili ev satışı nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı; kredi borcu devam eden evin satılması durumunda evi almak isteyen kişinin de kredi çekmesi mümkündür. Farklı bankalar ile çalışılması söz konusu ise, bankalar arası yazışmalar yapılarak satış işlemi yapılabilmektedir. Ev üzerinde kredi borcu olan kişinin borcu ile alıcının kredi çekeceği banka aynı ise işlemler oldukça fazla kısalabilmektedir.

Konut Kredisinde Tapu Kimin Adına Düzenlenmektedir?

Konut kredilerinde genel olarak satın alınmak istenen gayrimenkul teminat olarak sayılır ve ipotek işlemi yapılır. ‘Konut kredisinde tapu kimin üzerine olur?’ sorusunun cevabı; kredi çeken kişinin adına düzenlenmektedir. Kredi çeken kişinin borcu bitene kadar banka tarafından ipotekli olmak koşuluyla tapu düzenlemesi kredi sahibi adına yapılmaktadır. Konut kredileri bankalara göre farklılık gösterebilmektedir. Tapu harcı rayiç bedel konut kredisi için şubelerle yapacağınız görüşmelerde ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.