KOBİ Tanımında Çok Önemli Bir Değişiklik Yapıldı! (KOBİ Nedir Bütün Bildiklerinizi Unutun)

 
KOBİ Tanımında Çok Önemli Bir Değişiklik Yapıldı! (KOBİ Nedir Bütün Bildiklerinizi Unutun)
 

KOBİ tanımında yapılan değişiklikle bir işletmenin KOBİ olarak tanımlanabilmesi için net satış ve mali bilanço üst sınırında önemli değişikliler yapıldı. Buna göre KOBİ tanımlarında işletmelerdeki toplam çalışan sayısı değişmezken, üst sınırı daha önce 40 milyon TL olan yıllık net satış cirosu üç kattan fazla artarak 125 milyon TL’ye yükseltildi.

   

2018 yılının son Haziran ayı Bakanlar Kurulu kararlarından biri de KOBİ tanımının değişmesi oldu. Buna göre Bakanlar Kurulu tarafından mikro, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin tanım, nitelik ve sınıflandırılmasıyla alakalı yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair düzenlenen tasarıda KOBİ tanımı için işletmelerdeki çalışan sayısının değişmemesine rağmen yıllık ciro üst sınırında değişiklik yapıldı. Daha önce de bununla alakalı bazı değişikler yapılmış ve yıllık hasılat üst sınırı birkaç kez daha değişmişti. Son yapılan değişiklikle daha önce üst sınırı yıllık 40 milyon TL olan yıllık net ciro miktarı 125 milyon TL’ye yükseltildi.

Ekonomik Gelişmişliğin Önemli Bir Göstergesi:

Devlet tarafından özellikle 2010 yılından itibaren KOBİ’lere verilen önemli destekler sonucunda KOBİ’lerin büyümelerinin ve daha fazla kazanmalarının yolu sonuna kadar açılıyorken, özellikle KOSGEB vasıtasıyla verilen hibe ve sıfır faizli kredi destekleri de oldukça önemli bir yer tutmaktadır. KOBİ’ler büyüdükçe artan üretim ve buna bağlı olarak büyüyen ekonomi, sadece KOBİ’ler için değil Türkiye ekonomisi için çok değerli konumdadır. Bu sayede başta ihracatın arttırılması, dışarıdan ithal edilen ürünlerin aynı nitelikte Türkiye’de üretilmesi, istihdamın arttırılarak işsizliğin azaltılması ve yıllık ekonomik büyüme rakamlarının tutturulması için KOBİ’ler oldukça önemli konumdadır. Ayrıca mikro işletmelerin de KOBİ niteliği kazanabilmesi için yapılan çalışmalarda da sona gelindiği belirtilmektedir.

Değişen KOBİ Tanımları:

Değişen yönetmeliğin son halinde KOBİ sınıflandırılmalarında; yıllık çalışan sayısı 10 kişiden az olan ve yıllık net ciro miktarı 3 milyon TL’yi geçmeyen işletmeler mikro işletme olarak tanımlanırken, yıllık çalışan sayısı 50 kişiden az olan ve yıllık net ciro miktarı 25 milyon TL’yi aşmayan işletmeler de küçük işletme olarak tanımlandı. Orta büyüklükteki işletmeler için yapılan tanımda da yıllık çalışan sayısı 250 kişiden az olan ve yıllık net satış cirosu 125 milyon TL’yi geçmeyen işletmeler tanımı kullanıldı. Kararda KOBİ başvurularının daha önce olduğu gibi kuruma yazılı olarak yapılmasına ek olarak elektronik ortamdan da yapılabilmesi özelliğinin devam edeceği de vurgulandı. Bilgilere ek olarak Kredi Garanti Fonu tarafından sağlanan hazine destekli kefaletler çerçevesinde KOBİ tanımı dışında kalan ya da risk bakiyesi taşıyan işletmelerin yıl sonuna kadar hazine destekli sağlanan kefalet limitlerinden 31 Aralık 2018 tarihine kadar yararlanmaları da karara bağlandı. Buna göre işletmelerin KOBİ tanımı değişmiş olsa da işletmeler yıl sonuna kadar aynı desteklerden yararlanabilirken, yıl sonu durumunda şartların tekrar sağlanabilmesi durumunda yardımların alınması devam edilebilecek.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.