Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Hesaplanır? Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar

 
Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Hesaplanır? Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar
 

Riskli yapıların yenilenmesi için bankalara başvurudan önce kentsel dönüşüm kredisi hesaplama işlemini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar, devletin faiz oranının ne kadarını desteklediğini öğrenerek hesaplama yapmalıdırlar. 6306 sayılı Afet Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Kentsel Dönüşümle ilgili yetkiler, destekler ve aşamalar detaylıca belirtilmiştir. Afet riski taşıyan evini yenilemek isteyen ev sahipleri ilgili bankalardan kentsel dönüşüm kredisine başvuruda bulunarak, uygun faiz oranları ile çekecekleri krediye ilave olarak kanun kapsamında belirlenen kira yardımından veya faiz desteğinden yararlanabilirler. Konut kredisine göre uygun olan kentsel dönüşüm kredisi, her bankada farklı faiz oranları ile verilmektedir.

   

Kentsel Dönüşüm Kredisi Kullanım Şartları

6306 sayılı Afet Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile kentsel dönüşüm kredisinin kullanım şartları belirlenerek, kentsel dönüşüm kredisi nasıl alınır sorusunun cevabı ayrıntılı bir şekilde netleştirilmiştir.

  • Kanun kapsamında belirlenen riskli bölgelerde bulunan konutlarda oturan bina sahipleri ile en az 1 yıldır bu binalarda oturan kiracılar kentsel dönüşüm kredisinden yararlanabilir.
  • Kentsel dönüşüm kredisine başvuru yapılmadan önce, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş firmalara Riskli Yapı Tespit Raporu için başvuruda bulunulmalıdır. Oy çokluğu ile bu rapor alındıktan sonra binanın yıkım ve yeniden yapım işlemi için müteahhit ile anlaşma yapıldıktan sonra kentsel dönüşüm kredisine başvuruda bulunulmalıdır.
  • Bankaya yapılan başvuru bakanlığa gönderilerek faiz desteği için onay istenir. Bakanlık tarafından faiz desteğine onay alan kişiler kentsel dönüşüm kredisi kullanabilirler.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Üst Limiti

Kentsel dönüşüm kullanım hakkını riskli bina belirliyor olsa da kredinin kullanımı bakanlığın vereceği faiz destek onayı ile gerçekleştirilir. Bu nedenle kentsel dönüşüm kredisi ne kadar veriliyor sorusunun cevabı olan 125.000 TL kredi maksimum tutarı olup, bu tutar bakanlığın faiz desteği verdiği maksimum tutardır. Birden fazla bağımsız bölüme sahip hak sahipleri için bakanlığın vereceği maksimum faiz desteği tutarı 625.000 TL’ye çıkmaktadır.

Bankalara Kentsel Dönüşüm Kredisi Başvurusu

Kanun kapsamında riskli bölgede bulunulan binasına Riskli Yapı Tespit Raporu alan taşınmaz sahipleri, kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar arasından seçim yaparak kredi başvurusunda bulunmak zorundadırlar. Riskli taşınmaz sahiplerine Ziraat Bankası, Halkbank, Denizbank, Garanti Bankası ve Akbank yardımcı olarak kentsel dönüşüm kredisi vermektedir.

  • Ziraat Bankası: %1,03 faiz oranlı Ziraat Bankası kentsel dönüşüm kredisi kullanmak isteyen taşınmaz sahipleri işyerleri için 84 ay, konutları için 120 ay vade seçeneğine sahiptirler. Devlet katkısı işyerleri için yıllık %3, konutlar için ise yıllık %4 olarak bakanlık tarafından verilmektedir. Kredi kullanımı onaylandıktan sonra müteahhit firma hesabına geçirilerek bloke altına alınır. İnşaat ilerleme seviyelerine göre bloke miktarı azalarak müteahhide ödeme gerçekleştirilir.
  • Halkbank: 120 aya kadar vade ile sunulan Halkbank kentsel dönüşüm kredisi faiz oranı %1,22 olarak belirlenmiştir. Hak sahiplerinin kentsel dönüşüm kredisi faizinin %0,33’ünü bakanlık karşılamaktadır. 125.000 TL tutarında kentsel dönüşüm kredisi faiz oranı devlet desteği düştükten sonra %0,89 olarak müşteriye yansıtılmaktadır.
  • Denizbank: Denizbank, riskli yapı tespitinden kredi kullanımına kadar pek çok konuda müşterilerinin yanında olmaktadır. Denizbank kentsel dönüşüm kredisi faiz oranı devlet katkısı düşüldükten sonra hesaplanmaktadır. Krediyi kullanan kişiye %1,06’lık faiz oranı kalmaktadır. Kentsel dönüşüm kredisine Denizbank şubelerinden, 444 36 34 DenizMortgage hattından ve Denizbank internet sitesi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Garanti Bankası: İşyerleriniz için 7 yıl vadeli, konutlarınız için 10 yıl vadeli 125.000 TL tutarında Garanti Bankası kentsel dönüşüm kredisi Kira yardımı yerine faiz desteği almak isterseniz konutlar yıllık %4, işyerleri için yıllık %3 faiz desteği düşürülerek kredinizi kullanabilirsiniz. Devlet destekleri, %1,30 olan faiz oranından düşülecektir.
  • Akbank: Eşit taksitli veya 2 yıl anapara ödemesiz eşit taksitli Akbank kentsel dönüşüm kredisi kullanırken yeni inşa edilen konutunuz ipotek edilir. İşyerleriniz için %0,25 olan faiz desteği konutunuz için %0,33’tür. 125.000 TL’ye kadar kullanabileceğiniz bu kredi 7 ila 10 yıla kadar taksitlendirilmektedir. Konut için devlet desteği düştükten sonra kalan faiz oranı %1,01 iken, işyeri için %1,09’dur.
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.