KBB Notu Düşük Olanlar İçin Kredi Çekme Yolları (Kredi Veren Bankalar)

 
KBB Notu Düşük Olanlar İçin Kredi Çekme Yolları (Kredi Veren Bankalar)
 

KBB notu düşüklere kredi veren bankalar, genellikle çok zor bulunan bankalardır. Bu bankalar kredi notu konusunda esnek bir politika izleseler de, kredi notu 0’a yakın kişilere kredi kullandırma konusunda çekingen davranabilirler. Bu kişiler, genellikle kredi borcu takipte olan kişiler olduğu için kredi kullanmalarına izin verilmemektedir. Az riskli kredi notuna kredi veren bankalar ise daha kolay bir şekilde bulunabilir. Her kredi başvurusunda, müşterinin kredi notu sorgulanmaktadır. Özellikle de bankanın yeni müşterisi olan kişiler daha detaylı bir şekilde araştırılmakta ve kişinin risk derecesi öğrenilmektedir. Çok riskli grubunda değerlendirilebilecek kişilerin başvuruları ise reddedilmektedir. Bankalar, verdikleri kredilerin geri ödeneceğinden emin olmak istedikleri için kredi notuna önem verir. Kredi notu yüksek olan kişiler, bankalar bu konuda daha çok güven vermektedir.

   

Kredi Notuna Bakmadan Kredi Veren Bankalar

Kredi notuna bakmayan bankalar, zaman zaman kredi kampanyaları ile müşteri çekmek isteyen bankalar olmaktadır. Normalde kredi konusunda sıkı bir politika izleyen bankalar bile, düşük miktarlardaki krediler için kredi notu şartını es geçebilmektedir. Piyasanın durumuna göre kampanyaların sıklığı da değişmektedir. Kredi kullanmak isteyenler, bankaların kredi kampanyalarını yakından takip etmeli ve şartlarını iyi incelemelidir. Kredi notunu önemsemeyen bankalar, farklı şekillerde teminat almak isteyebilirler. İpotek ya da kefil yoluyla bankalara teminat verilerek, kredi notu düşük olmasına rağmen kredi kullanmak mümkündür. Kredi için banka araştırması yapılırken hangi banka kaç puanla kredi veriyor araştırılmalıdır.

Düşük Kredi Notuna Rağmen Kredi Nasıl Alınır?

Eğer istenilen kredi tutarı çok yüksek değilse, kefil ya da teminat göstermeye gerek kalmadan kredi kullanılabilir. Kredi notu konusunda çok sıkı bir şart koşmayan bankalardan herhangi birine başvuru yapılabilir. Müşteri sayısı diğer bankalara göre daha düşük olan bankalar bu konuda daha esnek davranabilmektedir. Eğer konut kredisi gibi yüksek miktarda kredi çekilmek isteniyorsa teminat ya da kefil gösterilmesi gerekecektir. Teminat olarak gösterilecek mülkün değeri, kredi tutarına göre uygun düzeyde olmalıdır. Eksper tarafından mülkün değeri tespit edildikten sonra kredi onay kağıdı alınmalıdır. Kefil kullanacaklar ise kefil olarak gösterecekleri kişiyi iyi seçmelidir. Kefilin kredi notu yeterli olmalı ve gelir durumu da çekilen krediye göre uygun olmalıdır. Kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar hangileri diye merak edenler, iyi bir kefil ya da iyi bir teminat ile herhangi bir bankadan kredi kullanabilirler. Kefil ya da teminat gösteremeyenler ise kredi çekmek için bir süre daha beklemek zorundadır. Bu süre zarfında kredi notu yükseltilmeye çalışılmalıdır.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapılabilir?

Hali hazırda kredi kullanılıyorsa, kredi notu oldukça düşüktür. Kredi başvurusunda bulunmak, kredi notunun düşmesine neden olur. Kişinin ödemesi gereken borç miktarı artacağı için risk değeri de yükselir. Bu nedenle, çok sık aralıklarla kredi başvurusu yapılmamalıdır. Kredi kartı kullanımında da daha dikkatli olunabilir. Çok sık kullanılmayan, fazla kredi kartları iptal edilerek kredi notunda belirgin bir yükselme gerçekleştirilebilir. Kredi kartı borcu 1 TL bile olsa, zamanında ödenmesine dikkat edilmelidir. Ödemelerdeki gecikmeler, kredi notunu azaltmaktadır. Ödenmesi gereken borcun miktarına değil, ödemenin zamanında yapılıp yapılmadığı kontrol edilmektedir. Borç ödemelerini otomatik ödeme talimatları ile daha düzenli bir şekilde, aksatmadan ödemek ve kredi notunu yükseltmek mümkündür. Kredi notunun yükseltilmesi için var olan borçlar kapatılabilir. Bu şekilde ilerlendiğinde, bir ya da iki ayda kredi notu yükseltilebilir ancak iyi bir kredi notuna sahip olabilmek için daha uzun süre  çaba harcanması gerekecektir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.