Kara Listeye Nasıl Girilir Ve Nasıl Sorgulanır? (Merkez Bankası Ve Findeskten Sorgulama Yöntemi)

 
Kara Listeye Nasıl Girilir Ve Nasıl Sorgulanır? (Merkez Bankası Ve Findeskten Sorgulama Yöntemi)
 

Uzun yıllardır bankalar müşterilerinin nakit ihtiyaçlarını karşılamak adına pek çok finansal ürün sunmaktadır. Krediler, kredi kartları, banka kartları, nakit avanslar vb. pek çok finansal ürün sayesinde alışverişler ve tüm ihtiyaçlar rahat ve kolay bir şekilde karşılanabilmektedir. Günümüzde ekonominin sürekli dalgalanması birçok kişiyi bankalara yönlendirmiş ve borçlanarak ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamıştır. Bankaların sunduğu avantajlar oldukça olumlu yönde olsa da ödenmediği takdirde büyük sıkıntılara yol açabilmektedir. Bankaların en çok önem verdiği kriterlerin arasında belki de en üst sırada ödemelerin düzenli şekilde yapılması yer almaktadır. Kredi kartı borçlarınızı veya kredi taksitlerinizi düzenli bir şekilde ödemediğiniz takdirde bankalar yasal işlem başlatabilir ve kara listeye alınabilirsiniz.

   

Kara Liste Sorgulama Nedir?

Ödemelerinizde oluşan aksaklıklarda bankalar 90 gün süre vermektedir. 90 günü aşan gecikmeden sonra banka yasal süreci başlatmaktadır. Borcun tahsilatı için yasal süreç başlatıldığı anda Merkez Bankası tarafından hazırlanan listeye adınız girer. Bu liste bütün bankalar tarafından görülebilmektedir. Bu liste halk arasında kara liste olarak adlandırılır ve listeye ismi giren kişilerin kredi sicili bozulmuş olur. Kara liste sorgulama işlemlerini farklı kanallardan yapabilmeniz mümkündür. 2017 senesinde çıkan sicil affı sayesinde pek çok vatandaş borçlarını kapatarak kara listeden çıkmayı başarmıştır. Sicil affı yasasından faydalanamadıysanız, borcunuzun tamamını kapatsanız dahi 5 sene boyunca bankalarla işlem yaparken bu önünüze çıkacak ve olumsuz bir durum oluşturacaktır. Bu noktada borçlarınızı kapattığınızı ve kara listeden çıkmak istediğinizi bildiren bir dilekçe yazarak, Merkez Bankası kara liste sildirme işlemi için gönderebilirsiniz. Uzun süren bir süreç olabilir fakat şansınızı deneyebilirsiniz. Kara listede yer alıp almadığınızı farklı yöntemlerle öğrenmeniz mümkündür. En basit olarak kara listede miyim öğrenme isteğindeyseniz, herhangi bir bankanın şubesine giderek kredi başvurusu denemesi yapabilirsiniz. Kredi sonucunuz hızlı bir şekilde olumsuz olarak yanıtlanıyorsa muhtemelen kara listedesiniz demektir.

Kara Liste Sorgulama Yolları; E-Devlet, Findeks Gibi Yöntemler Nasıl Kullanılır?

Kara liste sorgulamak için ücretli veya ücretsiz pek çok yol bulunmaktadır. Kara liste sorgulama e-devlet üzerinden henüz direkt olarak yapılamamaktadır. Türkiye’de faaliyet gösteren birçok banka müşterileri için risk merkezi raporu oluşturabilmektedir. Risk merkezi raporuna e-devlet üzerinden de ulaşmanız mümkün. Risk merkezi raporu kara listede olup olmadığını direkt olarak göstermez. Ama risk merkezi raporunuzda risk yüksekse büyük bir ihtimalle kara listedesiniz demektir. Biraz uzun süren fakat daha etkili yollardan biri Merkez Bankasına kara liste sorgulaması talebi için dilekçe göndermektir. Eğer sorgulama için aceleniz yoksa ve ücret ödemek istemiyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz. Bir diğer yol ise herhangi bir banka şubesine giderek, müşteri temsilcisi ile bire bir yapacağınız görüşmelerde kredi başvurusu yaparak kara listede olup olmadığınızı öğrenmektir. Kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa ve bunun sebebi kara listede olmanızsa müşteri temsilcisi size bunu sizinle paylaşabilmektedir. Bunun haricinde en garanti olan yol ise Findeks aracılığı ile az miktarda bir ücret karşılığında yaptıracağınız sorgulama olacaktır. Findeks kara liste sorgulama işlemini kısa sürede ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.  Dokuz bankanın ortaklığıyla ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan ve hizmet veren Findeks ’in sorgulama sonuçları oldukça güvenilirdir.

TBB Kara Liste Sorgulaması Nasıl Yapılır?

TBB kara liste sorgulama işlemi yapmamaktadır. Türkiye Bankalar Birliği’nde banka müşterilerinin bilgi veya belgeleri bulunmamaktadır. Aynı zamanda bankaların risk olarak görebileceği durumlara ya da ticari olarak aldıkları kararlarda TBB’nin müdahale yetkisi bulunmamaktadır. Merkez Bankası müşteri bilgileri konusunda oluşturduğu liste ile birlikte daha yetkili bir konumdadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.