Kara Listede Olanlar İçin Kredi İmkanı Sunan Bankalar Var Mıdır?

 
Kara Listede Olanlar İçin Kredi İmkanı Sunan Bankalar Var Mıdır?
 

Düzenli kredi ya da kredi kartı borcu ödemesi yapılmadığı, ödemelerin 3 aydan fazla aksatıldığı durumlarda; kişiler, kredi ya da kredi kartı kullanılan bankalar tarafından kara listeye alınmakta, yani bir daha kredi ya kredi kartı kullanımını mümkün kılmamaktadırlar. Ancak 2018 yılı itibariyle, bankalara getirilen yeni yasal düzenlemeler sayesinde kara listede olan kişilere birçok banka kredi çekme imkanı sunmaktadır. Kara listeye kredi veren bankalar, bu kararla kredi notu 800 ve altında olanlara kredi kullanma imkanı tanımakta ve de tanıdıkları bu imkan sayesinde BDDK tarafından herhangi bir cezaya tabii olmamaktadırlar. Bu durum getirilen sicil affı yasası ile mümkün olmuştur. Yani devlet bankalara kara listede olan kişilere de kredi verme izni sunmuştur. Bu sayede de 10’dan fazla banka, kredi notu düşük ya da kara listede olan kişilere kredi vermeye başlamıştır.

   

Yasal Takibe Düşmüş Kişilere Kredi Veren Bankalar

Bankalarla kurulan borç ilişkisinde, özellikle 3 ay art arda düzenli ödeme yapılmadığı durumlarda, banka tarafından yasal takip işlemleri başlatılmaktadır. Ancak yasal takipte olanlara kredi veren bankalar da mevcuttur. Yasal takibe düşmüş kişilerin tekrar kredi kullanabilmesi için iki yöntemi değerlendirmeleri gerekir. Bunlardan ilki; kişinin taşınmaz bir mülkü varsa, bu mülkü ipotek gösterip tercih edilen bankaya kredi teklifinde bulunmaktır. Diğer yöntem ise; herhangi bir ipotek gösterme işlemine gerek duyulmaksızın bankalara kredi teklifinde bulunmaktır. Burada da teklifte bulunacak banka tercihi önemli olmaktadır. Özellikle kara listede bulunan kişilere kredi kullanma imkanı sunan bankalar tercih edildiğinde; kredi çekebilme ihtimali de artacaktır.

İkinci yöntem, yani hiçbir ipotek göstermeden kara listede olan kişilere kredi çekme imkanı sunan bankalar aracılığıyla yapılacak kredi tekliflerinde; bankaların uygulayacağı faiz oranlarının daha farklı olacağı unutulmamalıdır. Çünkü yasal takip aşamasında olan kişinin geri ödeme durumu da risk altında görülür ve bu bakımdan daha yüksek faiz oranlarıyla kredi çekme imkanı sunulur. Sonuç olarak kısa vadeli ve faiz oranı yüksek krediler çekilebilmektedir.

Kredi Sicili Bozuk Olan Kişilere Kredi İmkanı Sunan Bankalar

Kredi sicili bozuk olan kişilere kredi veren bankalar;

  • TEB
  • Denizbank
  • ICBC
  • Ziraat Bankası
  • Finansbank
  • Vakıfbank
  • Şekerbank
  • Aktif Bank
  • Burgan Bank, şeklindedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Esnaf Kefalet İş yeri Açma Kredisi 200 Bin TL Kredi Veren Bankalar

Kredi Kullanımı Sonucu İcralık Olan Kişilere Kredi Veren Bankalar

Kredi sicilinin bozuk olması, kredi notunun düşük olması, icralık olmak ya da kara listede olmak kavramları, bankalara düzenli ödeme yapmayan ve ödemelerini bir hayli aksatan kişiler için kullanılan tanımlamalardır. Kullanılan kredilerin geri ödemesi sırasında, ödemelerin 3 ay boyunca aksatılması, düzenli ödeme yapılmaması bankalarda oluşturulan kredi notunu ya da kredi sicilini etkiler. Bu da bir daha kredi çekilmesi istendiğinde, kişi için olumsuz bir referans olur. Ancak 2018 yılıyla birlikte getirilen sicil affı sayesinde sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar, aynı şekilde icralık olanlara kredi kullanma imkanı da sunmaktadır.

Kredi Sicili Bozuk Olan Kişilerin Kredi Kartı Başvurusu Yapması

Kredi başvurusunda olduğu gibi sicili bozuk olan kredi kartı başvurusu yapmak isteyen kişilerin kullanabileceği yöntemler mevcuttur. Bunlardan ilki; kolay kredi kartı veren bankalara başvuru yapmak olmalıdır. Bunun için kolay kredi kartı veren bankaların takip edilmesi ve düzenledikleri kampanyalar esnasında başvuru yapılması önemli olmaktadır. Diğer bir yöntem ise, belli bir süre kişi adına olan faturaların düzenli ödenmesini sağlayıp, ödeme konusunda herhangi bir sıkıntı olmadığını belirtecek verilerle tekrardan kredi kartı başvurusu yapmak olmalıdır.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.