Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurumlar (Bayanlara Hibe Kredi)

 
Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurumlar (Bayanlara Hibe Kredi)
 

Girişimcilik dünyasında kadınların sayısını arttırmak ve kadınlara destek vermek amacıyla çok sayıda kurum kurulmuştur. Bu kurumlar sayesinde, kendi işlerini kurmak isteye kadınlar ihtiyaç duydukları sermayeye sahip olabilirler. Devlet, vakıf ve bankalar tarafından çeşitli destekler sağlanabilmektedir. İş konusunda desteğe ihtiyacı olan kadınlar, bu kurumları ve verdikleri hizmetleri inceleyebilirler.

   

Kadın girişimcilere destek veren kurum ve kuruluşlar arasında Kadın Girişimciler Derneği’ nin önemli bir yeri vardır. 2002 yılında kadın girişimciler tarafından kurulan bu dernek, ülke çapında faaliyetlerini devam ettirmektedir. Dernek kapsamında eğitimler de verilmektedir. Kadın Girişimci Geliştirme Programı’na katılan kişilerin girişimcilik projeleri değerlendirmelere alınmaktadır. İlk aşamayı geçen kadınlar, “İşimi Kuruyorum Eğitimi”ne alınmaktadır. Bu eğitimden başarı ile geçenler ise mentörlük, İnkübasyon Merkezi’nde yer alma ve danışmanlık desteklerinden faydalanabilir. Kadın Girişimciler Derneği gibi çok sayıda sivil toplum örgütü bulunmaktadır.

Kadın Girişimcilere Devlet Desteği

Kadın girişimcilere devlet desteği 2018 yılında KOSGEB tarafından sağlanmaktadır. KOSGEB, kadın ya da erkek fark etmeksizin girişimcilere destek olan bir kurumdur. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı çalışan bir kurumdur. KOSGEB, hibe ya da faizsiz kredi şeklinde destek sağlamaktadır. KOSGEB kadın girişimcilere hibe 2018 yılında, önceki yıllarda da olduğu gibi geri ödeme istememektedir. Krediler ise 50 bin TL ile 100 bin TL arasında verilmektedir. KOSGEB ile girişimcilik hayallerini gerçeğe dönüştürmek isteyen kadınlar, Girişimcilik Belgesi’ni almalıdır. Belgesi olmayan kişilere hibe ya da kredi sağlanamamaktadır. Bu belge, Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ile alınabilir. Kısa süren bir eğitimin ardından sertifikalar 1 ay içerisinde teslim alınabilmektedir. Bu eğitimler, her ilde düzenlenmektedir. KOSGEB resmi sitesi üzerinden il ve ilçe seçimi yapılarak eğitimlerin ne zaman ve nerede gerçekleşeceği öğrenilebilir. Eğitimlere başvurular ücretsizdir ve e-devlet üzerinden alınmaktadır. Sınırlı bir kontenjan olduğu için en kısa sürede başvuru yapılması önerilir.

Kadın Girişimcilere Destek Sağlayan Bankalar

Kadın girişimcilere destek veren bankalar, kadınların kendi işlerinin patronu olması için en büyük finansman desteklerini sunmaktadır. Ülke ekonomisi ve kalkınmasında kadınların da aktif rol alması, bankalar tarafından desteklenmektedir. Sermaye yetersizliği ile iş kurma hayallerini ertelemeyi düşünen kadınlar, hayallerinden vazgeçmeden önce bankalarla görüşmelidir. Ülkemizin önemli bankaları arasında bulunan Finansbank, Vakıfbank, TEB, İş Bankası, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, ABank, Denizbank, Yapı Kredi, Halkbank gibi pek çok banka kadınlara destek sağlama konusunda önemli hizmetler vermektedir. Bu bankalardan alınacak krediler, diğer kredilere göre daha düşük faizli ve vade süreleri de daha uzundur. Kadın girişimciler, kredilerin geri ödenmesi konusunda endişeye kapılmadan kredi kullanabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar 2019 (Kesin Verenler)

 

Kadın Girişimci Kredisine Nasıl Başvurulur?

Kadın girişimci kredisi nasıl alınır sorusu sorulmadan önce, hangi bankadan destek alınacağına karar verilmesi gerekir. Her bankanın sunduğu girişimci kredilerinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Limit, koşullar, vade süresi ve müşterilerden istenenler değişebilmektedir. Kadın girişimciler, her bankanın kadın girişimci kredilerine göz atmalı, şartları iyice değerlendirmelidir. İhtiyaca en uygun krediye karar verildikten sonra banka şubelerine gidilerek başvuru yapılabilir. Bankalar, iş fikrine ve müşteri profiline göre ne kadar limit kullanılabileceğini belirleyecektir. Banka ile anlaşma sağlandıktan sonra belgelerin teslimi ile başvuru tamamlanabilir. Bazı bankalar sadece yeni bir iş kurmak isteyen kadınlar değil, mevcut işlerini büyütmek isteyen kadınlara da bu kredilerle destek vermektedir. Kazançlarını büyütmek, hizmet kapasitesini arttırmak ve marka prestijini arttırmak isteyen ancak sermaye sıkıntısı çeken iş kadınları da bu kredilerin avantajlarını inceleyerek başvuruda bulunabilirler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.