İŞKUR Hibe Desteğine Başvurular Nasıl Yapılır? (Hibe Kredi Desteği)

 
İŞKUR Hibe Desteğine Başvurular Nasıl Yapılır? (Hibe Kredi Desteği)
 

İŞKUR hibe desteği, devlet teşviklerinden yararlanmak isteyenler için başvurulabilecek seçenekler arasındadır. Girişimcilik sektörüne atılmak ve kendi işini kurmak isteyenler, İŞKUR hibe desteği 2018 yılı için başvuruda bulunabilirler. İŞKUR, işçi ile işçi arayan kurumlar arasındaki iletişim ihtiyacını karşılamak adına kurulmuş kurumlardan birisidir. Verdiği eğitimlerle, iş bulma sıkıntısı çeken pek çok kişiyi nitelikli eleman statüsüne yükseltmiştir. Günümüzde de etkili bir hizmet vermeye devam etmektedir. Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık tarafından ayrılan bütçe ile hibe desteği de sunulmaya başlanmıştır.

   

İŞKUR Hibe Desteği Başvurusu

İŞKUR hibe desteği başvuru formu ile başvurular gerçekleştirilebilmektedir. Devlet tarafından sağlanan bu destek, geri ödemesizdir. Destekten yararlanmak isteyenler, uygun bir iş planı ya da projesi hazırlamalıdır. Gelen projeler arasından, şartlara en uygun olan ve en iyi şekilde hazırlanmış olanlara destek verilmektedir. Başvuru formuna ulaşmak isteyenler, illerde yer alan İŞKUR merkezlerini ziyaret edebilirler. Formda istenen bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulmasına dikkat edilmelidir. Güncel ve doğru bilgilerle form doldurulmalıdır.

İŞKUR Engelli Hibe Desteği

İŞKUR engelli hibe desteği 2018 yılında uygulanan devlet desteklerinden biridir. Bu proje sayesinde engelli vatandaşların iş yeri açabilmeleri ve mesleki eğitimler alarak istihdam edilmeleri amaçlanmaktadır. Bu destekten, cezaevinden yeni çıkan kişiler de yararlanabilmektedir. Eski hükümlüler yalnızca iş yeri açma şartı ile destek alabilmektedir. Engelli hibe desteğinden yararlanabilmek için girişimcilik eğitim programına sahip olma şartı istenmektedir. Bu eğitim programı, KOSGEB tarafından her ilde ücretsiz olarak verilir. Kişinin engelli olarak kabul edilebilmesi için bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerin çeşitli derecelerde kaybedilmesi sonucu iş gücünün en az %40’ından yoksun olması gerekmektedir. Bu koşul, alınacak sağlık raporu ile kanıtlanabilir. Destekten yararlanmak isteyenlerin 18 yaşından büyük olmaları gerekmektedir. İŞKUR’a kayıtlı olmak, emekli olmamak, aktif iş yerine sahip olmamak gibi şartlar da aranmaktadır. İŞKUR engelli proje örnekleri incelenerek, hibe başvurusunda bulunmak için nasıl projeler geliştirilmesi gerektiği konusunda fikir alınabilir.

Eski hükümlüler için hibe şartlarında ise yine girişimcilik eğitim programına katılmak bulunmaktadır. 18 yaşın üzerinde olmak, hüküm süresinin tamamlanmış olması, emekli olmamak, aktif olarak kayıtlı iş yerine sahip olmamak, iş yerinin kurulacağı ilde ikamet ediyor olmak, İŞKUR’a kayıtlı olmak da yerine getirilmesi gereken şartlar arasındadır. Destekten yararlanabilmek için hem engelli vatandaşların hem de eski hükümlülerin, yeni iş yeri ile ilgili diploma, sertifika, izin gibi belgeleri temin etmeleri gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  1800 Gün Emeklilik İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? (Malulen Nasıl Emekli Olunur)

Destek Alınamayacak Gider Türleri

KOSGEB ve İŞKUR gibi kurumların verdiği destekler hakkında pek çok kişi yanlış şekilde düşünebilmektedir. Her iki kurumda, işletmenin kurulması için nakit bir para tayin etmemektedir. Kişiler, işletmenin kurulması ya da büyütülmesi sırasında harcadıkları giderleri göstererek destek alabilirler. Bu nedenle, işletmenin kurulması ile ilgili detayların önceden düşünülmüş olması ve gerekli izinlerin ya da evrakların alınmış olması gerekmektedir. İşletmenin kurulması ile ilgili her gider için destek verilmemektedir. İş yeri kirası, depozito, işlenerek ya da doğrudan satılacak ürünlerin masrafları, çalışan ücretleri, elektrik ve su gibi abonelik ücretleri, harç, vergi, iş ile ilgili doğrudan ilgisi olmayan demirbaş malzemeler gibi giderler için destek sağlanmamaktadır. Bu nedenle, iş planı hazırlanırken bu detaylar da göz önünde bulundurulmalı ve iş kurmak için gerekli sermaye hesaplanmalıdır. İş kurma süreci ile ilgili tecrübesi olmayan ve ilk kez iş kuracak olanlar, verilecek eğitimlerde bu konular hakkında gerekli olan tüm bilgileri edinebilirler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.