İş Yeri Büyütme Kredisi Veren Bankalar

 
İş Yeri Büyütme Kredisi Veren Bankalar
 

İşimi büyütmek istiyorum diyenler, iş yerlerini başka bir yere taşımak ya da sıfırdan yeni bir iş yeri kurmak isteyenler, KOSGEB tarafından sunulan birçok destekten yararlanabilirler. KOSGEB, işini büyütmek ve geliştirmek isteyen kişilere iş yeri büyütme kredisi sunarak, girişimcilerin ülke ekonomisine daha çok katkıda bulunmalarını sağlamaktadır. Sunulan desteklerde, hibeler ve de faizsiz kredi kullanma imkanları yer almaktadır.

   

KOSGEB İş Yeri Büyütme Kredisi

Kosgeb işyeri büyütme kredisi desteklerini iki farklı şekilde sunmaktadır. Bunlardan ilki 50 bin TL hibe imkanıdır. Geri ödemesiz olarak sunulan bu imkan, daha çok yeni iş yeri açacak kişiler için sunulmaktadır. Ancak bir ş yeri olan ve iş yerini büyütmek isteyen kişiler, herhangi bir devlet desteğinden yararlanmamışlarsa, başvuru yapıp 50 bin TL hibe desteğinden yararlanabilirler. Bunun için;

  • Kosgeb veri tabanına kayıt yaptırılmalı,
  • Ardından Kosgeb’in sunduğu Girişimcilik Eğitim Programı’na katılmalı,
  • 72 saatlik eğitim programının 56 saatlik zorunlu kısmı tamamlandıktan ve başaralı bir şekilde geçildikten sonra sertifika alınmalı,
  • Sertifikayla birlikte iş projesi hazırlanıp Kosgeb kurumuna proje sunulmalıdır.

Yukarıdaki adılar izlendikten ve proje onay gördükten sonra 50 bin TL geri ödemesiz destekten yararlanılabilir. Ancak bir iş yeri sahibi olan ve herhangi bir devlet desteğinden yararlanmamış kişiler için de KOSGEb destek sunmaktadır. Kosgeb aracılığıyla iş yeri açmış ve iş yerini aktif olarak 1 yıl işletmiş kişiler, 100 bin TL faizsiz Kosgeb is buyutme kredisi alabilirler.

İş Yeri Büyütme Kredisinin Verilme Amacı

Bir yılını iş yerini aktif şekilde doldurmuş kişiler, yukarıda da belirtildiği gibi 100 Bin TL faizsiz kredi kullanabilmektedirler. İş yeri kredisinin kullanım ve verilme amacı; aktif olarak işleyen iş yerinin ikinci şubesini açmak, mevcut iş yeri büyüklüğünün yetmemesi sonucu iş yerini büyütmek ya da başka bir iş yerine taşınmaktır.  İşini büyütmek isteyenlere kredi bu amaçların dışında da verilebilir. 1 yıl boyunca faal olarak iş yapan bir işletme için yapılmak istenilen değişiklikler, yenilikler için de 100 bin TL’lik faizsiz kredi, KOSGEB aracılığıyla kullanılabilmektedir. İş yerinin geliştirilmesini ve daha çok kar edilmesini sağlayacak projeler için de KOSGEB bu desteği sunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Denizbank SMS Kredi’de 55 Bin TL Limit Nasıl Alınır Kefil Ve Gelir Belgesi Şartı Var Mı?

KOSGEB İş Yeri Büyütme Kredisi  Özellikleri

KOSGEB tarafından sunulan iş yeri büyütme kredisinin üst limiti 100 bin TL’dir ve geri ödemesi esnasında herhangi bir faiz uygulaması yapılmaz. Geri ödemesinde ise, isteğe bağlı olarak 2 yıl sonra ödemeye başlanması tercih edilebilir. İşini büyütmek isteyen esnafa destek için sunulan bu kredinin geri ödemesinde 8 aylık vadede eşit taksitlerle ödeme ya da 3 ayda bir taksitle ödeme seçeneklerinden yararlanılabilir.

Ödeme şeklinin belirlenmesi kişiye bağlıdır. Esnaf ya da girişimcinin alacak olduğu ödemelere ya da iş durumuna göre karar vermesi sağlanır. Amaç, ödemeler yapılırken kişilerin herhangi bir zorluk yaşamamasıdır. 100 bin TL’lik faiz kredi kullanımı için de tıpkı ilk defa iş yeri açmak isteyenlerin KOSGEB’ten alacak oldukları hibede olduğu gibi proje hazırlaması gerekmektedir. Amaç verilecek 100 bin TL’nin hangi amaçlarda kullanılacak olduğunu KOSGEB kuruluna bildirmektir. Örneğin iş yeri taşınması için bu kredi kullanılmak istendiğinde; mevcut iş yeri büyüklüğünün yeterli olmadığını, neden yerli gelmediğini, taşınılacak iş yerinde hangi özelliklerin olacağının anlatıldığı detaylı bir proje hazırlanıp, kredi başvurusu bu projeyle birlikte yapılmalıdır. Aynı şekilde, geri ödemenin 2 yıl ertelenerek yapılması istendiğinde de hazırlanan projeye bu durumun gerekçeleri bildirilmeli ve başvuru bu şekilde yapılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.