İş Kurma Kredisi Özellikleri ve Başvuru Hakkında Genel Bilgilendirme

 
İş Kurma Kredisi Özellikleri ve Başvuru Hakkında Genel Bilgilendirme
 

İş kurma kredisi nedir nasıl alınır?, diye merak edenler için derlenen bu yazıda, iş kurma kredisi, özellikleri ve başvuru yolları hakkında bilgilendirme yapılacaktır. İş kurma kredisi, devletin bankalar aracılığı ile girişimcilere sunduğu bir destek türüdür. Bu destek devlet tarafından sağlanabildiği gibi, bazı bankaların uyguladığı kampanyalar aracılığıyla da ekonomik destekler uygun faiz oranları ve vade seçenekleriyle sağlanabilmektedir.

   

Bankaların sunduğu destekler kredi şeklinde verilir. Banka kredilerinde iş kurmak için destekler kobi kredisi ya da ticari kredi başlıkları altında verilir. Bakanın müşterisi olunduğu zaman iş kurmak için çekilecek kredilerde çok daha uygun faiz oranları uygulanmaktadır. İş kurma kredisi veren bankalar başvuru sırasında birtakım şartlar aramaktadır. Bu şartlar;

  • 18 yaşının doldurulmuş olması,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması,
  • KOSGEB ‘in girişimcilik eğitim programına katılınması ve programın başarıyla tamamlanması,
  • KOSGEB’e sunulan iş projesinin onay görmesi, şeklindedir.

KOSGEB ve KOSGEB’e Başvuru Hakkında

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın kısaltılmış ismi KOSGEB’tir. 1990 yılında kurulmuş kamu destekli bir kurumdur. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olarak hizmet vermektedir. Bankalar aracılığıyla değil e KOSGEB’ten iş kurma kredisi alınmak istendiğinde, ilk olarak KOSGEB’ten girişimcilik sertifikasının alınması gerekmektedir. Alınan sertifika, Türkiye’nin her yerinde ve tüm İŞKUR – KOSGEB birimlerinde geçerli olmaktadır.

KOSGEB, yeni iş kuracaklara ya da işini büyütmek isteyenlere 50 bin TL hibe ya da 100 bin TL’ye kadar faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. İş kurma kredisi devletten yani KOSGEB’ten verileceği zaman birtakım adımların sırasıyla izlenmesi gerekmektedir. Bunlar;

  • KOSGEB veri sistemine kayıt yaptırmak,
  • Kayıttan sonra Girişimcilik Eğitim Programı için başvuruda bulunmak,
  • 72 saatlik girişimcilik eğitim programının 56 saati zorunlu olacak şekilde katılmak ve programı başarıyla tamamlamak,
  • Sertifika sürecinden sonra KOSGEB yetkililerine işle ilgili proje sunmak,
  • Sunulan projenin onaylanması, şeklidedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB İnşaat Kredisi Nasıl Alınır (İnşaat Tamamlama Kredisi)

Başvurular e – devlet sistemi üzerinden de yapılabilmektedir. Yukarıda belirtilen adımlar sırasıyla uygulandıktan ve KOSGEB projeye onay verdikten sonra 50 bin TL hibe hakkı ya da en fazla 100 bin TL olacak şekilde faizsiz kredi kullanım hakkı kazanılır.

KOSGEB Kurulu İçin Hazırlanacak İş Projesi

KOSGEB aracılığıyla 50 bin TL hibe ya da faizsiz geri ödemeli kredi alınmak istendiğinde iş kurma kredisi şartları içinde en önemlisini, kurulacak iş ile ilgili geliştirilen proje olmaktadır. Proje hazırlarken ve iş kurulacak alana karar verirken, daha yüksek maddi yatırımların olacağı ya da ülke ekonomisine daha önemli kazançlar getirecek projelerin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Proje hazırlarken en önemli nokta özgün bir iş fikri olup olmaması, ekonomideki ihtiyaç büyüklüğüdür. Tüm bunları kapsayan detaylı bir iş projesi hazırlanmalı, sunumlar da bu doğrultuda yapılmalıdır. Proje hazırlanmadan ya da KOSGEB’ başvuru yapılmadan önce de mutlaka destek verilen alanların incelenmesi gerekmektedir.

İş Yeri Açmak İçin Başbakanlık Desteği

Yeni bir iş yeri açmak ya da var olan iş yerini büyütmek, geliştirmek isteyenler için halk arasında başbakanlık iş kurma kredisi olarak bilinen ancak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından sunulan destekler mevcuttur. Vakıf tarafından iş yeri açmak ya da iş yerini geliştirmek isteyenler için 15 bin TL’ye kadar bir bütçe ayrılır ve başvuru sahiplerine buradan ödeme yapılır. KOSGEB ile bu durum çoğu zaman karıştırılmaktadır. İhtiyaç sahiplerine sunulan bu destek, tamamen vakfın sunduğu bir destektir ve ayrılan bütçe KOSGEB kadar fazla değildir.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.