İş Bankası Bireysel Emeklilik (Başvuru, Cayma Hakkı, Birikim Sorgulama)

 
İş Bankası Bireysel Emeklilik (Başvuru, Cayma Hakkı, Birikim Sorgulama)
 

İş Bankası bireysel emeklilik başvurusu İş Bankası’nın diğer tüm hizmetleri gibi şubeye dahi gitmeden kolaylıkla yapılabilen ve bu yönde müşterilere oldukça avantajlı durumlar içeren bireysel emeklilik sözleşmeleri bütününe verilen isimdir. Yasal anlamda da yapılan düzenlemelerle kişilerin gelir elde etmeleri boyunca tasarruf yapmalarını ve bu sayede emeklilik dönemlerinde ciddi gelirler elde etmesini amaçlamaktadır. Kişilerin kanuni olarak bağlı bulundukları sosyal güvenlik kurumları da göz önünde bulunduğunda İş Bankası bireysel emeklilik sistemi için tamamlayıcı bir hizmet tanımlamasında bulunmak da yanlış olmayacaktır.

   

İş Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi Detayları:

İş Bankası bireysel emeklilik sisteminde müşterilerden aylık olarak toplanan katılım payları İş Bankası bireysel emeklilik fonu içerisinde birikirken, bu birikimlerin profesyonel portföy yöneticileri ve profesyonel portföy yönetim şirketleri tarafından müşterilerinin risk tercihlerine göre özel olarak değerlendirildiği ve gerektiğinde müşteriler lehine müdahalelerin yapıldığı da kolaylıkla görülebilmektedir. Bunun yanında yakın bir geçmişte devreye giren %25 devlet katkısıyla da katılımcıların yıllık birikimleri on iki aydan on beş aya çıkarken, sistemin denetimi de kesintisiz olarak sağlanmaktadır.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Sitemi İçin Katılma Şartları:

İş Bankası bireysel emeklilik sözleşmesi yapabilme hakkı 18 yaşını geçmiş ve medeni hakları kullanabilme ehliyetini kullanabilen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına tanınmaktadır. Kanunda belirtildiği ve diğer tüm bankaların bireysel emeklilik sistemlerinde kolaylıkla da görüleceği üzere İş Bankası bireysel emeklilik birikim sorgulama işleminde emeklilik hakkı 56 yaşından sonra sağlanmakta iken, kişilerin sistemde en az on yıl kalma şartı da bulunmaktadır. Sistem kişilerin çalışma hayatlarındaki standartlarının daha da iyisini emeklilik hayatlarında devam ettirme prensibine dayanırken, on sekiz yaşından itibaren önemli bir birikime başlamanın da kapılarını açmaktadır. Bu birikimlere devlet desteklerinin de sağlanması sistemi tasarruf ile birlikte çok önemli bir yatırım aracı haline de getirmektedir.

İş Bankası Birikimleri Değerlendirme Fonları:

İş Bankası bireysel emeklilik müşterilerinin bu tasarruf ve yatırım boyunca aldıkları risk çeşidi ve durumuna göre emekli olduğunda yapacakları birikim ve alacakları maaş;

  • Aylık ödenen katkı payı tutarına
  • Kişilerin sisteme giriş yaşına
  • Tercih edilen fonların getiri özelliklerine göre şekillenmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kredi Kartı Başvurularının Sonuçları Nasıl Öğrenilir? (Hızlı Sonuç Öğrenme)

Bu şekillenme, Türkiye Cumhuriyeti Hazine Müsteşarlığı vasıtasıyla belirlenmiş olmakla birlikte bazı değişkenlere bağlı olarak farklı şekillerde de müşterilere sunulabilir. İş Bankası bireysel emeklilik sözleşmesinin sosyal güvenlik siteminin bir alternatifi olduğu düşünülmemeli, daha çok sistemin tamamlayıcı yönü ön plana çıkarılmalıdır. Her iki yapı birbirlerine temel anlamda büyük benzerlikler göstermesinin yanında tamamen bağımsız oldukları ve sistemler arasında en ufak bir aktarım olmayacağı da unutulmamalıdır.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Hakları Ne Zaman Kazanılır?

Bankalara göre değişkenlik göstermeyen tek bireysel emeklilik şartı olan sistemde en az 10 yıl kalma ve 56 yaşını doldurma durumu bireysel emeklilik getiri hesaplama formülü özelinde de açıkça görülmektedir. İş Bankası bireysel emeklilik sonunda ne kadar gelire sahip olunacağıyla alakalı yapılacak hesaplama da birbiriyle farklar içerecek olsa da, 30 yaşında sisteme giren ve 56 yaşına kadar ayda 200 TL ödeyen bir kişinin 87 bin TL ile 115 bin TL arasında bir toplu gelire sahip olacağı hesaplanmaktadır. Burada tercih edilecek yatırım fonları da oldukça önemli duruma gelmektedir. İş Bankası’nın bu konuda özel olarak görevlendirdiği portföy yöneticileri bireysel emeklilik sistemiyle alakalı katılımcıların lehine olan her durumu da anında değerlendirerek, İş Bankası bireysel emeklilik yorumları açısından da oldukça değerli övgüler almaktadırlar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.