İmar Barışı Nedir? İmar Affı Nasıl Olacak? İmar Affına Başvuru

 
İmar Barışı Nedir? İmar Affı Nasıl Olacak? İmar Affına Başvuru
 

İmar affı,  belediyelerin imar müdürlüklerinin verdiği iskan izni alınmadan yapılmış olan yapılar için 2018 yılı itibariyle uygulanmaya başlayan bir sistemdir. Türkiye’deki yapıların %50’sinin imar izni bulunmamakta, bu hem vatandaşlar hem devlet için mülkiyet ve hizmet sorunu yaratmaktadır. İskan izni alınmadan yapılmış olan konutlara elektrik, su, doğalgaz ve internet gibi hizmet aboneliklerinin sağlanması yasal olarak mümkün değildir. Bunun için, bu konutlardan yaşayana vatandaşlar, ya hayatlarını idame ettirmede zorlanmakta ya da kaçak yollara başvurmaktadır. Bu sorunlara çözüm olması için 2017’de çıkan yasayla, bu yapılara iskan verilebilmesi için yayınlanan mevzuata uygun yapılan talepler değerlendirmeye alınmakta ve imar barışıyla sorunlar giderilmektedir. İmar barışı kapsamına giren ve daha önce yıkım kararı alındığı için uygulanan ama henüz tahsil edilmeyen cezalar iptal edilmektedir.  Yapı kayıt belgesi alınan konutlar, ticari ve sosyal hayatta ekonomik bir değer olarak sayılacak, teminat olarak gösterilebilecek, mirasa dahil edilebilecek, işlemlerinde kullanılabilecektir. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden, talep yapılacak konutun uygunluğuyla ilgili her türlü bilgi alınabilecektir.

   

İmar Barışından Nasıl Faydalanılır?

Öncelikle imar barışından faydalanılmak istenen konut, 31 Aralık 2017 tarihinden önce inşa edilmiş olmalıdır. İmar barışından faydalanmak isteyen vatandaşlar, başvurularını e-devlet sistemi üzerinden yapmalıdırlar. E-devlet sistemi üzerindeki İmar Başvurusu Kayıt Başvurusu ve Sorgulaması ekranından ilgili ekrana giriş yapılır. Yeni Başvuru düğmesi tıklanır. Başvuru sırasında bilgilendirme ve onay sayfası gelir ve bu alan dikkatlice okunup onaylandıktan sonra bir yapı kayıt belgesi doldurulur. Ayrıca bir alana müracaat eden vatandaşın kişisel bilgileri de girilir. Onaylama işlemi yapılıncaya kadar talep değiştirilebilir ya da iptal edilebilir. Doldurulan bu formun işlem durumu bu ekrandaki Başvurularım alanından takip edilebilir. E-devlet sistemine cep telefon numarasının kaydedilmesi ve doğrulanması durumunda ekranı sürekli takip etmek durumunda kalınmaz, işlemlerde ilerleme olması durumunda mülk sahibinin cep telefonuna kısa mesajla bilgilendirme yapılmaktadır. Yapı kayıt belgesinin onaylanması için bir ödeme tutarı belirlenir. Bu tutar, konutun bulunduğu arsa maliyeti ve evin yaklaşık inşaat maliyetlerinin toplamının %3’ü kadardır. Ticari yapılar için ise %5 oran üzerinden hesaplanır. Bu tutarın ödenmesiyle vatandaşa yapı kayıt belgesi verilir ve bu yapılara elektrik, su, doğalgaz gibi hizmetlerin başlanması mümkün olur. Fakat depreme dayanıklılıkla ilgili belgeler, mülk sahibi tarafından alınacaktır. İmar affı için son başvuru tarihi 31 Ekim 2018’dir. İmar kayıt belgesi bedelinin ödenmesi için ise son tarih 31 Aralık 2018’dir. Alınan yapı kayıt belgesi, yapının kentsel dönüşüm kapsamına girmesine kadar geçerli olacaktır. Yapı kayıt belgesi alındıktan sonra cins değişikliği ya da kat mülkiyetine geçmek isteyen vatandaşlar, tapu müdürlüklerine başvurarak, yapı kayıt bedeli olarak ödedikleri %3lük tutar kadar ödeme yaparak bu hakka sahip olabilmektedirler.

İmar Barışından Kimler Faydalanamaz?

İmar barışı için başvuru yapılan konutun üçüncü şahıslara ait özel mülk olmaması gerekmektedir. Hazineye ait sosyal alanlar içinde bulunan yapılar için yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. 3194 sayılı İmar Kanunu’nun Geçici 16. Maddesinde belirtilen istisnai alanlardaki yapılar için başvuru yapan vatandaşlar da imar affından faydalanamayacaktır.

İmar Barışından Elde Edilen Gelir Nerede Kullanılacak?

İmar barışıyla başvuru sisteminde talep edilen yapı konut bedelleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentsel dönüşüm projeleri için kaynak oluşturacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müsteşarlığından yapılan açıklama imar affından faydalanılmak üzere 1,3 milyon başvuru aldıklarını ve sistemde başvuru girişlerinin hızla artmaya devam ettiğini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Taşıt Kredisi Kullanılacak Araç Modeli Ne Olmalıdır? (Kaç Yaşına Kadar Olan Araçlara Kredi Çıkar)

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.