Hindi Yetiştiriciliği Desteği Almak İçin Yapılması Gerekenler (Hayvancılık Hibe Kredileri)

 
Hindi Yetiştiriciliği Desteği Almak İçin Yapılması Gerekenler (Hayvancılık Hibe Kredileri)
 

Hindi yetiştiriciliği desteği son yıllarda oldukça artan ve 2018 yılında da devlet tarafından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı vasıtasıyla yayınlanan “hindi ve kaz yetiştiriciliği uygulama yönetmeliği” çerçevesinde damızlık hindi yetiştiriciliğiyle alakalı verilen çok önemli ve değerli bir destek olarak ön plana çıkmaktadır. Türkiye iklim ve coğrafyası göz önüne alındığında her yıl büyüyen kanatlı hayvan pazarı doğrultusunda, hindi eti talebinin tavuktan sonra ikinci sırada geldiği görülmekte; devlet tarafından da bu yönde önemli desteklemeler yapılmaktadır. Devlet tarafından yapılan desteklerin çok büyük bir bölümü hibe olarak verilirken, devlet bankaları ve özel kuruluşlar tarafından hindi yetiştiriciliği için önemli kredi destekleri sağlanmaktadır.

   

Hindi Yetiştiriciliği Desteği Veren Kuruluşlar:

2018 yılı itibariyle hindi yetiştirmek istiyorum diyen üreticilere verilen hindi yetiştiriciliği desteklerine bakıldığında genel anlamda üç adet desteğin bulunduğu göze çarpmaktadır:

  • KOSGEB tarafından verilen hindi üretimi proje hibeleri
  • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı İl Proje Yönetme Kurulu (Tarım ve Hayvancılık Genel Müdürlüğü kapsamında) tarafından verilen hibe desteği
  • Devlet bankaları tarafından (özellikle Ziraat Bankası eliyle) verilen hindi yetiştiriciliği kredileri

KOSGEB Hindi Yetiştiriciliği Hibeleri

KOSGEB tarafından çiftçi ve hayvancılara verilen çok değerli desteklerin biri de hindi yetiştiriciliği hibeleridir. KOSGEB tarafından yalın anlamda kanatlı hayvan alımıyla alakalı herhangi bir hibe verilmemekte, hindi yetiştiriciliğiyle alakalı hibeler hindi yetiştiriciliği projesi sayesinde alınabilmektedir. KOSGEB’in bu desteğinden yararlanılabilmek için öncelikle bir Kobi olunması ve KOSGEB’in minimum 32 saatlik girişimcilik eğitimlerine katılarak girişimcilik sertifikasının alınması gerekmektedir. Daha sonra hindi yetiştiriciliğiyle alakalı “gıda üretimi ve etin işlenmesi” başlığındaki somut bir hindi üretimi (hindi çiftliği) projesinin KOSGEB’e sunumunun ardından bu yönde 50 bin TL’ye varan hibeler alınabilmektedir. KOSGEB’in bu hibe desteği; hindi çiftliği kurulması, mevcut hindi çiftliğinin tadilatı ve büyütülmesi, hindi üretimi için gerekli olan ekipmanın sağlanması, hindi üretimi konusunda gereken teknolojik desteğin sağlanabilmesini mümkün kılmaktadır.

 İl Proje Yönetme Kurulu Tarafından Verilen Hibe Desteği:

Direkt olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesindeki Tarım ve Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından İl Proje Yönetme Kurulu vasıtasıyla verilen bu destek hindi yetiştiriciliği devlet desteği 2018 olarak da adlandırılan, Bingöl şehrindeki üretim yatırımları için verilmektedir. Bu üretim yatırımlarının ana öğesi ticari anlamda bir hindi çiftliği kurulması, bu tesisin de minimum 1000 hindi kapasiteli olmasıdır. Hem gerçek kişiler hem de tüzel kişilerin başvurabileceği bu destek aynı KOSGEB hibelerinde olduğu gibi en az 1000 kapasiteli bir hindi üretim tesisi kurulması, bu tesis için gerekli ekipmanların tedarik edilmesi, mevcut ekipmanların yenilenmesi ve teknolojik gereklere uygun hale getirilmesi için sağlanan 100 bin TL’ye kadar hibe desteğinin alınabileceği bir destektir. Bingöl şehrinde bu yatırımı yapmak isteyenler Bingöl ilindeki İl Proje Yönetme Kurulu’na bizzat başvurarak gerekli adımları atmak suretiyle hibeden faydalanabilmektedirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Besicilik Kredisi Almak İçin Başvurular Nereye Yapılır? Şartlar Nelerdir

Ziraat Bankası Hindi Yetiştiriciliği Kredisi:

Ziraat Bankası, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı hindi yetiştiricilerine hindi çiftliği maliyeti karşılanmasına yönelik esnek geri ödemeli ve çok düşük faizli (%0.99’un altında) kredi desteği sağlamaktadır. Bunun için mevcut hindi çiftliğinin olması ve istenen kredi miktarı doğrultusunda da en az 100 hindiye sahip olunması gerekmektedir. Ziraat Bankası’na yapılan hindi yetiştiriciliği kredisinin ardından, banka değerlendirme aşamasında eksperleri vasıtasıyla hindi çiftliğini kontrol ederek, kredi miktarını belirleyecektir. Kredi geri ödemeleri ise üreticiyle ortaklaşa belirlenmekte ve esnek geri ödeme koşullarıyla ödemeler yapılabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.