Hayvancılıkta Hibe Verilen İller 2019 (Hayvancılık Kredisi)

 
Hayvancılıkta Hibe Verilen İller 2019 (Hayvancılık Kredisi)
 

Devlet tarafından birçok farklı alana yönelik yatırımlar ve teşvikler verilmeye devam ediyor. Bunlardan sadece biri olan hayvancılık hibesi ise son yılların en çok merak edilen ve tartışılan konularından biri olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikli olarak herkesin merak ettiği havyacılık hibesi hangi illere veriliyor sorusuna yanıt vermek yerine konuyu biraz daha açıp bilgilendirme yaparak, akabinde iller hakkın bilgiler, bu hibeyi alabilmek için gerekli şartlar ve diğer tüm merak edilenlere cevaplar sunacağız. Ziraat Bankası’nın destekleriyle birlikte Gıda ve Tarım Bakanlığı tarafından 2018 yılına yönelik yapılan proje kapsamında küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık üzerine hibe verilme kararına varılmıştır. Bu kapsamında hayvancılık üzerine ilgili şartları yerine getiren çiftçilere yönelik gerek evraklarında sağlanmasıyla birlikte başvurularını yaparak bu hibeyi almaya hak kazanabileceklerdir. Bu teşvikler çerçevesinde 300 koyunluk proje haricinde ayrıca IPARD2 ve TKDK projeleri kapsamında da hibe desteği alınabiliyor. Ülkemizde faaliyet içerisinde bulunan DOKAP ve GAP gibi projelerden hibe alma durumu bulunmaktadır.

   

Hayvancılık Hibe Programı Hakkında Kısa Bilgi

İlgili Bakanlık tarafından desteklenen bu proje kapsamında 300 koyuna ek olarak, bu hibenin sağlanacağı çiftçilere ise asgari ücret ödemesi de yapılacaktır. Dış ülkelerden getirilen hayvanların önüne geçmek ve ülke ekonomisini de canlandırmak adına yerli üretim projesini hayata geçiren devlet, bu kapsamda çiftçilere 300 koyun ile birlikte asgari ücret olanağını da sunarak kısa sürede ülkenin et ve et ürünlerine yönelik ihtiyaçlarının tamamen karşılanmasını sağlama düşüncesinde olmaktadır. Geçtiğimiz 2017 yılı çerçevesinde dağıtılan tüm hibeler, 2018 yılında da hak kazanan çiftçilere verilmeye başlandı. Buna yönelik büyükbaş düve yetiştiriciliği başta olmak üzere küçükbaş hayvancılık, tavuk çiftliği, ahır yapımı ve benzeri giderler için birçok şehirde teşvik programları düzenlenmeye devam ediyor.

Öte yandan çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan 5 yıl geri ödemesiz hayvancılık kredisi de bulunuyor. Bu kredi her ne kadar avantajlı olsa da geri ödemeli bir kredi sistemine tabii olmaktadır. Bu nedenle ilgili krediye başvuru yapmadan evvel çiftçilerin hemen yukarı da belirttiğimiz hayvancılık hibe programına dahil olarak geri ödemesi olmayan bu olanaktan faydalanmalarını tavsiye ediyoruz. Öte yandan ek olarak 5 yıl boyunca geri ödemesi bulunmayan kredileri de alarak işinizi büyütebilir, bu kredi sayesinde kendi hayvanlarınızın çoğalmasını sağlayarak büyüme evresine geçebilirsiniz. Gelelim hangi illere hayvancılık teşvikleri veriliyor, ne gibi şartlar isteniyor üzerine bilgiler vermeye.

Hayvancılık Hibesi Hangi İllere Veriliyor?

Aşağıda yer alan 40 ile hayvancılık kredisi verilmektedir.

 • Afyon, Ağrı, Ankara, Ardahan, Aydın, Amasya
 • Balıkesir, Burdur, Yozgat, Van, Uşak, Sivas, Urfa, Trabzon, Denizli Çankırı, Ordu, Manisa, Samsun, Çanakkale, Muş, Mardin, Nevşehir
 • Diyarbakır, Kahramanmaraş, Kütahya, Konya, Malatya, Elazığ, Kastamonu, Giresun, Karaman, Kars, Hatay, Erzincan, Erzurum, Isparta, Hatay, Bursa ve Mersin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yüzde 50 Hibe Destekli Ağıl Yapımı 2019 (Ağıl Yapımı İçin Hibe Desteği)

Hayvancılık Hibesi Nasıl Alınır?

Bu hibeden faydalanmak için öncelikle kişinin “Kırsal Kalkınma Destek” alanına yönelik ilgili programa başvuru yapması gerekmektedir. Öte yandan IPARD2 ve IPARD ile ilgili çağrı duyurularının yayınlarına “buraya” tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz. İlgili adreste bulunan listedeki destek programlarını çiftçiler takip ederek, gerekli evraklar ve diğer projeleriyle beraber bulundukları il ya da ilçe de bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri’ne başvuru yapmaları gerekmektedir. Bunlara ek olarak GTHB tarafından sağlanan ve her sene çiftçilere hibe edilen 30 TL’lik bir proje kapsamının da var olduğunu söylemekte fayda var. Bu hibeden faydalanmak için ise hemen altta sıraladığımız tüm şartları kapsamanız gerekiyor.

 • İlgili hibe üzerine başvuru da bulunacak olan kişinin yaş aralığı 18 ila 41 arasında olmalıdır ve buna ek olarak kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması da zorunludur.
 • SGK’dan belge alınacak şekilde kişinin hem kendisi, hem de eşinin bir çalışan olmaması gerekiyor.
 • Esnaf ve sanatkarlar odasına ait herhangi bir kaydınızın olmaması gerekiyor.
 • Küçükbaş hayvancılık için yapılacak olan başvurularda ilgili kişinin 50 adet ve üzeri koyun ya da keçisinin olmaması gerekiyor.
 • Büyükbaş hayvancılık için yapılacak olan başvurularda ilgili kişinin 8 büyükbaş hayvanı olmaması gerekiyor.

Not: İlgili hibe programına dahil olmak ve şartları sağlayabilecek olan çiftçiler 30 bin TL hibe kredisinden faydalanabilecektir. Verilen bu hibe ile birlikte işyerlerini kurmaları için de imkan tanınmaktadır. Verilecek olan bu destek sayesinde hak kazanan çiftçiler kaydını sisteme yaptırmalı, Tarım ve Kredi Kooperatifine üye olmaları gerekmektedir.

IPARD2 Bünyesinde Hibe Verilmekte Olan Hayvancılık Projeleri Nelerdir?

 • Arı yetiştiriciliği ve bal satışı
 • Tavuk yumurtası ve besi çiftliği kurulumu
 • 302-1 | Bitkisel üretim ürünlerinin pazarlanmasına yönelik çalışmalar
 • Hayvan besiciliği üzerine hibeler
 • Kırsal bölgelerde turistik faaliyetler gerçekleştirmek
 • Çiftçilik faaliyetleri içerisinde koyun, keçi ve inek süt üretimi
 • Yerel ürün işletmeleri
 • Zanaatkarlık gerektiren işletme hibeleri
 • Balıkçılık ve su ürünleri
 • Yenilenebilir enerji kaynakları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Devlet Destekli Tarım Kredileri Nelerdir ve Nasıl Başvuru Yapılır?

2018 Yılında 5 Damızlık Düve ve 300 Koyunluk Hibe Projesi

Gündemden düşmeyen hayvancılık hibesine yönelik Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı “Ahmet FAKIBABA” tarafından yapılan açıklamada “bir bayanın maksimum olarak 5 ineğe ve aynı zamanda 300 koyuna rahatlıkla bakabileceği” söylemlerinde bulundu. Bu kapsamda küçük aile işletmelerine yönelik desteklerini sağlayacaklarını da konuşmasına ekledi. Bu kapsamda ilgili Bakanlık tarafından havyacılık işletmesi ile geçimlerini sağlamakta olan ailelere yönelik desteklerin belir bir sürüye ulaşana kadar destek verileceği ve bu kapsamda ihtiyaç duydukları tüm envanterlerde yine yanlarında olacağını da belirtelim. Proje kapsamında yer alacak olan özellikler de aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Özellikle de gençler başta olmak üzere 2018 yılında genç çiftçi projesine dahil olacak olan kişilere 30 bin TL’lik hibeler sağlanacaktır.
 • Projenin onaylanması halinde küçük aile işletmeleri olarak bilinen hayvancılık geçimleri için ise 5 damızlık düve ve ek olarak 300 adet koyun hibe edilecektir.
 • Devlet tarafından bu küçük ailelere sigorta masrafları da karşılanarak giderilecektir.
 • 5 damızlık büyükbaş düve için ise devlet tarafından ailelere 7 TL’lik günlük kesif yem parası desteği sağlanacak.
 • Besi sığırlarının 2018 yılı itibari ile birlikte 220 kilograma ulaşması şartı ile her birine 250’şer TL destekleme tutarı ödenecektir.
 • Kuzu, keçi ve benzeri küçükbaş hayvanlarının erken kesilmesini engellemek adına kuzu ve teke başına destekleme ödeneceği verilecektir.
 • 5 damızlık düve ya da 300 adet koyun hibesi alacak olan aileler için 3 yıl boyunca kesintisiz olarak desteklenmesi sağlanacaktır. Buna ek olarak büyükbaş hayvancılığı tercih edecek olan kişilere 3 yıl sonrasında 15 büyükbaş hayvana sahip olmaları sağlanarak geçimlerinin sağlanmasında önemli bir olanak tanınacaktır.

2018 Yılında Hayvancılık Hibe Destekleri Artacak Mı?

Türkiye’nin dört bir yanında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Koç, Teke, Manda ve Düve tesislerine yönelik inşa işlemleri devam etmektedir. 2018 yılı kapsamı boyunca tüm bu tesislerin yapımlarına hız verilecektir. Konu içerisinde belirlediğimiz 40 şehre yönelik canlı hayvan alımlarında %50 oranında hayvan alım hibesi de ödeneceği belirtildi. Öte yandan Mera hayvan yetiştiriciliği üzerine de bulunan 30 şehir kapsamında düve alımına yönelik %30 oranında hibe programları devam etmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  GENÇDES Projesi Nedir? Neleri Kapsıyor? Şartları Nelerdir?  Kimler Başvurabilir

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.