Hayvancılık Yapmak İstiyorsanız Ve Paranız Yoksa Hibe Krediler İle Destek (Devlet Destekleri)

 
Hayvancılık Yapmak İstiyorsanız Ve Paranız Yoksa Hibe Krediler İle Destek (Devlet Destekleri)
 

Ülkemizde tarım ve hayvancılık alanında daha modern tesislerin kurulması, kırsal alanda ki ekonomik kalkınmanın sağlanması, çiftçilere destek verilerek yerel üretimin arttırılması gibi nedenlerle hayvancılık ve tarım yapan gerçek ve tüzel kişilere devlet destekli projelerle verilen destekler gün geçtikçe hızlanmaktadır. Hayvancılık yapmak istiyorum param yok diyenlere hibe kredi programları ile destek olunmaktadır. Aynı zamanda birçok bankada uygun faizlerle ve geri ödeme koşullarıyla hayvancılık ve tarım yapan kişilere kredi seçenekleri sunmaktadır. T.C Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, TKDK (Tarım ve Kalkınmayı Destekleme Kurumu), Ziraat Bankası, KOSGEB gibi pek çok kurumdan hayvancılık için destek alabilirsiniz.

   

Hayvancılık Hibe Destekleri 2018

TKDK (Tarım ve Kalkınmayı Destekleme Kurumu) hibe destek programlarını 65 yaşını geçmemiş kişilere kullandırmaktadır. Seçilen hibe programının hangisi olduğuna destek almak isteyen yatırımcının iş ile ilgili yaptığı uygun ödeme kalemlerine %50 oranında geri ödeme sağlanmaktadır. Bunun sonucunda yatırımcı aldığı herhangi bir mal ya da hizmetin %50’sini bedavaya getirmiş olacaktır. KDV muafiyeti sayesinde KDV ödemesi yapmayacak böylece sadece yatırımının %50’sini kendisi karşılamış olacaktır. TKDK hayvancılık hibe destekleri 2018 senesinde başvuru koşulları şu şekildedir;

  • Gerçek ve Tüzel kişiler başvuruda bulunabilir.
  • 65 yaşını geçmemiş yatırımcılar başvurabilmektedir.
  • Firma bünyesinde 250’nin altında çalışan olmalıdır.
  • Yıllık cirosu 40 bin TL’yi geçmemelidir.
  • Vergi kaydı bulunmalıdır.
  • Mevcut işletmeler şu belgeleri tedarik etmelidir ve bu belgeler 5996 sayılı kanuna uygun olmalıdır;
    • Veteriner Hizmetleri ile Bitki Sağlığı ve Gıda ve Yem Kanunu
    • İş Yeri Açma ve Çalışma ile ilgili yönetmelik

Hibe desteği almak isteyen ve proje sahibi olan kişi, onaylanan ve TKDK tarafından imzalanan sözleşmenin ardından faaliyetine hızlı bir şekilde başlamalıdır. Bu faaliyetlerin içeriği bir işletmenin sıfırdan kurulması ya da mevcut işletmenin, geliştirilmesi adına modernize edilmesi, inşaatların yapılması, gereken aletlerin ve makinelerin alınması bulunmaktadır. Projeler sözleşmeye uygun şekilde yapılmalıdır. Sözleşme imzalandıktan ve ödeme yapıldıktan sonra beş yıl boyunca TKDK tarafından kontroller yapılmaktadır.

Genç Çiftçilere Tarım Bakanlığından Hayvancılık Hibe Kredileri

T.C Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2016-2017 döneminde yaklaşık 31 bin genç çiftçiye farklı projeler için 934 milyon TL’ye yakın destek verilmiştir. Bu hibenin en büyük kısmı olan 724 milyon TL’ye yakın bütçe büyükbaş/küçükbaş hayvancılık projeleri için ayrılmıştı. Hayvancılık hibe kredi kapsamında projelere verilen destekler; yaklaşık 18 bin genç çiftçiye toplam 104.099 büyükbaş hayvan ve yaklaşık 6.500 genç çiftçiye ise 240.551 adet koyun ve keçi teslim edilmişti. 2018 senesinde bu destekler verilmeye devam etmektedir. Büyükbaş hayvancılık hibe şartları arasında başvuru yapacak kişilerin gerçek ve tüzel kişiler olması ve 18 ila 41 yaş aralığında olması yer almaktadır. Bu hibe programından faydalanabilmek için Bakanlığın verdiği başka bir hibe programından faydalanılmamış olması koşulu yer almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yatalak Hasta Bakanlara Maaş Ödemesi Yapılacak (Evde Bakım Maaşı)

Hayvancılık Kredileri Nasıl Ve Nereden Alınır?

Hayvancılık ve tarım yapan gerçek ve tüzel kişilere Ziraat Bankası tarafından hayvancılık kredileri verilmektedir. Büyükbaş/ küçükbaş hayvancılık kredisi şartları; faaliyet gösterdiğiniz alanın uygunluğu ve Bakanlar Kurulu Kararlarında yer alan kriterleri karşılamanızdır. Hayvansal üretim için ihtiyaç duyulan yem, ilaç, yakıt, sigorta vb. giderleriniz aynı zamanda hayvan alımına ilişkin giderleriniz için kredi kullanmanız mümkündür. Devlet destekli hibeleri almaya hak kazandığınızda da Ziraat Bankası ile çalışıyor olacaksınız. 5 yıl ödemesiz hayvancılık kredisi kapsamında hibeler, destek programları ve uygun faizli krediler hakkında bilgi alabilmek için en yakın Ziraat Şubesine giderek müşteri temsilcileri ile görüşebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.