Gelir Durumuna Göre Kullanılabilecek Kredi Miktarları (Hangi Banka Ne Kadar Veriyor)

 
Gelir Durumuna Göre Kullanılabilecek Kredi Miktarları (Hangi Banka Ne Kadar Veriyor)
 

Maaşın yüzde kaçı kadar kredi çekilebilir sorusu, kredi çekmeyi düşünenlerin akıllarına takılan ilk sorulardan biridir. Kullanılabilecek maksimum kredi tutarları, müşterilerin gelir durumlarına ya da sahip oldukları gayrimenkullere göre belirlenmektedir. Müşterinin ödemekte zorlanacağı miktarların istenmesi durumunda, kefil ya da ipotek gibi uygulamalara başvurulur. Kredi tutarlarının belirlenmesinde, kredi notunun da etkisi büyüktür. Kredi notu yüksek olan kişiler, banka ile ilişkileri iyi olan ve kredi borçlarını geciktirmeden ödeyen kişilerdir. Bu nedenle, her banka için kredi notunun yüksek tutulmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

   

Kredi taksiti maaşın yüzde kaçı olduğunu merak edenler, kullanacakları kredi tutarına göre ödenecek taksitlerin değişeceğini bilmelidir. Aylık geri ödemelerin maaşın 3’te 2’sinden fazla olmamasına dikkat edilmektedir. Bu oran, kredi alınacak bankaya göre de değişiklik gösterebilir. Pek çok banka, müşterilerine özel ödeme planları hazırlamaktadır. Çok yüksek bir maaşa sahip olmayan kişiler, aylık taksitleri azaltmak için vade sürelerini uzun tutabilirler. Bu oran sadece tek bir bankaya ödenecek tutarı temsil etmemektedir. Tüm bankalara olan toplam aylık borcun, maaşın 3’te 2’sinden fazla olmaması gerekmektedir. Bankalar, bu kontrolleri yaparak aylık taksit miktarını ve kredi kullanımında bir sorun olup olmadığını kontrol etmektedir.

İhtiyaç Kredisinde Maksimum Kredi Tutarı Nedir?

Her bankanın kendine özel ihtiyaç kredileri bulunmaktadır. İhtiyaç kredisi sayesinde, toplu ihtiyaçların giderilmesi, ev ve araba gibi mülklerin edinilmesi söz konusu olabilir. Bu kredilerde, müşterinin gelir durumuna göre kredi kullanımına müsaade verilmektedir. İhtiyaç kredileri genel olarak 1.000 TL’den başlamaktadır. Maksimum limit ise bankaya göre değişebilmektedir. 50.000 TL ve 100.000 TL, en çok kullanılan maksimum limit tutarlarıdır. İhtiyaç kredisi en fazla ne kadar çekilir diye merak edenler, farklı bankaların ihtiyaç kredilerini incelemelidir.

Maaşa Göre Konut Kredisinin Belirlenmesi

Konut kredilerinde kullanılabilecek maksimum kredi tutarı, satın alınacak evin ekspertiz değerine göre belirlenmektedir. Oranlar genellikle, evin değerinin %80’i olacak şekildedir. Bu kredi tutarına göre aylık ödemelerin nasıl olacağı ya da kredi tutarının onaylanmasında, müşterilerin aylık gelirleri göz önünde bulundurulur. Konut kredilerinde satın alınacak evler de ipotek alınır. Kredinin ödenmemesi durumunda eve banka tarafından el konulacaktır. Bu nedenle, aylık taksitlerin düzenli olarak ödenmesine dikkat edilmelidir. Aylık gelir ve ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak, en uygun kredi tutarı ve aylık taksitlerin belirlenmesi için banka çalışanlarından destek alınabilir. Maaşa göre konut kredisi hesaplamak için, bankaların internet sitelerinde yer alan hesaplama araçları kullanılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Sosyal Ekonomik Destek Projesi Nasıl Alınır (Sed Yardımı)

Maaşa Göre Kredi Hesabı Yapma

Kredi hesabı yapmak için internette çok sayıda hesaplama aracı bulunuyor. Bankaların resmi sitelerinde de hesaplama araçları ve otomatik olarak ödeme planı oluşturan araçlar yer alıyor. 2000 TL maaş alıyorum ne kadar kredi çekebilirim diye merak eden biri, bu araçları kullanarak kullanabileceği kredi tutarını öğrenebilir. Ne kadar kredi alabilirim hesapla sonucunda elde ettiğiniz bilgiler, ortalama bir değerdir. Kredi notuna ve diğer faktörlere göre, hesaplama aracında elde edilen kredi tutarına başvuru yapıldığında onay alınamayabilir. Hesaplanan tutardan daha yüksek bir miktar için kredi kullanımı da mümkün olabilir. Kesin rakamı öğrenmek için, kredi çekilmek istenen bankanın şubesine gidilerek müşteri temsilcileri ile görüşülmesi gerekmektedir. Bu görüşme esnasında, alınabilecek kredi tutarı, ödeme planının hazırlanması, ipotek ya da kefil uygulamaları hakkında bilgiler gibi detaylı bir hizmet elde edilebilir. Bazı  kredileri kullanabilmek için o bankanın müşterisi olmak gerekirken, bazı kredilerde bu şart aranmamaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.