Fidan Yetiştiriciliği İçin Altın Değerinde Tavsiyeler

 
Fidan Yetiştiriciliği İçin Altın Değerinde Tavsiyeler
 

Fidan yetiştiriciliği özellikle 2000’li yıllardan sonra Türkiye’nin her bölgesinde üretimine ağırlık verilen hem kişisel anlamda hem de yerel ve büyükşehir belediyeler aracılığıyla ülkenin her noktasına dikimi yapılan oldukça önemli bir üretim sektörü haline gelmiştir. Ülkenin ağaçlandırılması, süs bitkileri yetiştirme, meyve ağaçları dikimi, kaliteli tohuma ulaşım gibi çok ayrıntılı noktaları olan fidan yetiştiriciliği devlet tarafından da önemli oranlarda hibe ve kredilerle de desteklenmektedir.

   

Fidan Yetiştiriciliği Teşvikleri:

Türkiye’nin coğrafi özellikleri ve iklim farklılığı nedeniyle tarıma elverişli alanlarının oldukça çok olmasının yanında, son dönemlerde tüm dünyada gelişen fidan yetiştirme teknikleri ve üretim çözümlemelerinin çok hızlı bir şekilde ülkemiz tarafından da kullanılması ve devlet tarafından yapılan tarımsal desteklemeler fidan yetiştiriciliği konusunda çok büyük gelişmelerin de zeminini hazırlamıştır. Bununla birlikte tropik sebze ve meyvelerin son dönemlerde market raflarında görülebilmesi ve kültürel bitkilere olan ulaşım kolaylığı sektörün ne denli önem kazandığını gösterirken, bu konudaki istihdamın da her geçen gün artması hususunda önemli kapılar açmaktadır. Özellikle fidan yetiştirme teknikeri eğitimi için ön lisans programları da açılmış, ayrıca lisans eğitimlerinde de bununla alakalı dersler koyulmuştur. Bu sayede fidan yetiştiriciliği, meyve ve süs ağaçlarının aşılanması, kök sürgünü, tohum gibi konularda profesyonel bilgi sahibi olunması amaçlanırken, üniversitelerin konuyla alakalı araştırmalarına da dahil olma süreci çok önemlidir.

KOSGEB ve IPARD Destekleri:

Son beş yıldır tarımsal üretime verdiği çok değerli desteklerle ön plana çıkan KOSGEB tarafından tarımsal üretim ve istihdamın arttırılması amacıyla fidan yetiştiriciliği devlet desteği sağlanmaktadır. Bununla alakalı projenin hazırlanmasının ardından KOSGEB girişimcilik eğitimlerine katılmak ve alınan sertifika sonucunda KOBİ olarak tarımsal bitki yetiştiriciliği adı altında üretim yapacak işletmenin planlanması gerekmektedir. Somut fidan yetiştiriciliği iş projesinin KOSGEB jürisine kabul ettirilmesi sonucunda işletme giderleriyle alakalı 50 Bin TL’ye kadar hibe ödemesi, 100 bin TL’ye kadar da sıfır faizli kredi alınabilmesi mümkün olmaktadır. Bu tutarlar işletme giderlerinin %60 ile %80’ine denk gelirken, kadın girişimciler için bu destek %90’lara çıkabilmektedir. KOSGEB haricinde Avrupa Birliği’ne üyelik müzakereleri yürüten ülkelerin tarımsal kalkınmaların desteklenmesi için önemli fonlar sağlayan IPARD destekleri de nüfusu 20 binin altında olan yerleşim yerlerinde fidan yetiştiriciliği nasıl yapılır düşüncesinden hareketle fidan ekim ve dikimi, sökülmesi, sulama sistemleri kurumu ve geliştirilmesi, bahçe ekipman alımı ve tüm hizmet alımları için 5 bin TL ile 500 bin TL arasında nakit destek sağlamaktadır. KOSGEB projelerinde %60 olan destek oranı IPARD desteklerinde %65 olarak belirlenmiştir.

Tarım Bakanlığı Tarafından Verilen Fidan Yetiştiriciliği Destekleri:

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından köyden kente göçün engellenmesi ve genç çiftçilerin desteklenmesi amacıyla da 30 bin TL’den aşağı olmamak üzere 100 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi desteği de sağlanmaktadır. Bitkisel üretimde kalite ve verimliliğin arttırılması için verilen bu destekler devlet tarafından belirlenen standartlarda fidan yetiştiriciliğinin teşviğini sağlamaktadır. Bu teşviklerden yararlanmak isteyen çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt olmaları ve fidan desteğinden yararlanmak için ilgili formları doldurarak bizzat il ve ilçe müdürlüklerine yapacakları başvurunun ardından, istenen evrakları eksiksiz olarak tamamlamaları gerekmektedir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından fidan yetiştiriciliği bölümü iş olanakları çerçevesinde kişiler için gerekli finansman bankaya aktarılarak kişinin hesabına havalesi sağlanır. Genel anlamda ödemeler Ziraat Bankası tarafından yapılarak, sadece bankaya toplam tutarın %0.2’si oranında komisyon ödemesi yapılması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.