Fibabanka’nın Sunduğu Bireysel Emeklilik Hizmeti Fibabanka Bank Bireysel Emeklilik Başvurusu

 
Fibabanka’nın Sunduğu Bireysel Emeklilik Hizmeti Fibabanka Bank Bireysel  Emeklilik Başvurusu
 

Kişilerin emeklilik dönemlerini ek gelir elde ederek geçirmelerini sağlayan ve emeklilik dönemlerinde ekonomik olarak refah seviyesini arttıran uygulamaya Bireysel Emeklilik Sistemi ( BES) denmektedir. Bireysel emeklilik sistemi kişilerin sosyal güvenlik sistemlerini tamamlayıcı özellikte sunulmaktadır. Kişiler bireysel emeklilik sisteminde en az 10 yıl kalarak ve de 56 yaşını doldurduktan sonra emeklilik hakkı kazanabilirler. Bireysel emeklilik sistemine kayıt olmak için bankaların ya da sigorta şirketlerinin sunduğu aracı hizmetlerden yararlanılabilir. Fibabanka bireysel emeklilik hizmeti sunan bankalardan biridir. Banka bu hizmeti sayesinde, müşterilerinin emeklilik döneminde pek çok avantaj elde etmelerini ve emeklilik dönemlerini ekonomik olarak rahat geçirmelerini sağlamaktadır.

   

Fibabanka Bireysel Emeklilik Sisteminin İşleyişi Hakkında

Fibabanka, kişilerin hangi iş kolunda olduğuna veya SGK üyesi olup olmadığına bakmaksızın, 18 yaşını doldurmuş tüm bireylerin bireysel emeklilik hizmetinden yararlanmasını sağlamaktadır. Fibabanka’nın bireysel emeklilik sisteminin işleyişinde, ödemeler fonlar aracılığıyla yapılmaktadır. Yani Fiba emeklilik müşteri hizmetleri ile oluşturulan emeklilik planından sonra, kişilerin istediği yatırım fonları alınmakta ve bu fonlar kişi adına oluşturulmuş bireysel emeklilik hesabına yatırılmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi yasalara bağlı bir şekilde oluşturulduğu için yapılan tüm faaliyetler de devletin görevlendirdiği kurumlar tarafından denetlenmekte ve de gözetim altına alınmaktadır. Emeklilik fonları Takasbak hesaplarında tutulmaktadır. Fibabanka üzerinden oluşturulan bireysel emeklilik hizmetinde, oluşturulan hesaba dair günlük bilgileri almak ya da paranın yönetim şekillerini izlemek için istenen her an Fiba emeklilik iletişim numaraları üzerinden müşteri temsilcileri ile görüşme sağlanabilmektedir.

Fibabanka Bireysel Emeklilik Hizmeti Özellikleri

Fibabanka ve diğer bankalar aracılığıyla alınan bireysel emeklilik hizmetlerinin en önemli özelliği, devlet katkısının alınabilmesidir. Bireysel emeklilik hizmeti kapsamında yapılan ödemelerde, % 25 oranında devlet katkı payı sunulmaktadır. Bu, yapılacak her 100 TL’lik ödemede 25 TL devlet katkısının alınması anlamına gelmektedir. Sunulan devlet katkısı, o yılın brüt asgari ücret miktarının % 25’ini geçemez. Fibabanka bireysel emeklilik iptali istenilen zaman, yapılan bireysel emeklilik sözleşmesi dahilinde gerçekleşebilir. Tüm bunların yanında bireysel emeklilik hizmetinin diğer özellikleri;

  • Kişilerin gelecekleri için özel emeklilik planı oluşturabilmesi,
  • Bireysel emeklilik için yapılacak ödemelerin bir aylık, üç aylık, altı aylık ya da yıllık olarak planlanabilmesi,
  • Ödemelerin istenilen zaman durdurulabilmesi, istenilen an kalınan yerden ödemeye devam edilebilmesi,
  • Yapılan katkı payı ödemesinin azaltılabilir ve arttırılabilir olması, şeklindedi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bankaların Faizsiz Taksitli Nakit Avans Uygulamaları (Faizsiz Nakit Avans)

Fibabanka Bireysel Emeklilik Sistemi İçin Başvuru

Fibabanka bireysel emeklilik hizmetlerinden yararlanmak için bankanın şubeleri aracılığıyla, internet sitesi üzerinden ya da telefon bankacılığı kullanılarak başvuru yapılabilir. Fiba bireysel emeklilik iptali için de yine aynı kanalların kullanılması gerekmektedir. Bireysel emeklilik için yatırılan her 100 TL için 25 TL devlet katkısı alınmaktadır. Devlet katkı payından, bireysel emeklilik için katkı payı ödeyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, ödeyeni işveren olmayan katılımcılar ile Mavi Kart sahipleri yararlanabilmektedir. Katkı payı, devlet tarafından belirlenen limiti aşmayacak şekilde sunulmaktadır. Fibabanka aracılığı ile 1 Ocak 2013’ten itibaren yapılan bireysel emeklilik başvurularında, devlet katkısı alınabilmektedir.

Devlet katkı payı oranları, kişilerin birden fazla bireysel emeklilik sözleşmesi bulunduğu zaman farklılık göstermektedir. Katkı payının belirlenmesi için devletin sunduğu toplam katkı payının sözleşmeler içindeki dağılımına bakılır. Dağılımın doğru yapılması için kişinin var olan bireysel emeklilik sözleşmelerindeki başlangıç yılı baz alınmaktadır. Hem devlet katkısı tutarları hem de kişinin bireysel emeklilik sistemi kapsamında yapmış olduğu yatırımlar, Hazine Müsteşarlığı, Emeklilik Gözetim Merkezi ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından gözlem ve denetim altında tutulur.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.