Faizsiz Memur Kredisi Nasıl Alınır? Kaç Yıllık Memur Olmak Gerekir

 
Faizsiz Memur Kredisi Nasıl Alınır? Kaç Yıllık Memur Olmak Gerekir
 

Türk bankacılık sektöründe birbirinden güçlü ve çeşitli bankaların bulunması bankalar arasındaki rekabeti arttırırken, kamu sektörü çalışanları için faizsiz memur kredisi veren bankalar konusunda yapılan arayışların da ön plana çıkmaya başladığı görülmektedir. Bu konuda devlet bankaları başta olmak üzere özel bankaların da dönemsel çalışmalar yaptıkları görülse de devlet memurlarının herhangi bir ihtiyaç, araç ya da konut kredisi için hiçbir bankadan faizsiz kredi alabilmesi için şu an için mümkün değildir.

   

Bankaların Dönemsel Olarak Memurlar İçin Düzenledikleri Kampanyalar:

Öncelikle kişilerin özel sektörde veya kamuda çalışmalarından ziyade kredi alabilmenin ilk koşulu gerektiğinde belgelenebilir belli bir gelire sahip olabilmeleri, ikinci koşul da Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulan ve Findeks kredi notu olarak adlandırılan kredi skorunun olması gereken aralıkta olmasıdır. Memura faizsiz kredi 2018 kapsamında kredi alınabilmesi için kamu sektöründe çalışılmasının yanında kredi skorunun da belirli seviyeler arasında olması gerekmektedir. Özellikle devlet memurları için bankaların kredi şartlarının biraz daha esnek olduğu söylenebilir. Öyle ki devlet memurları için son dönemlerde herhangi bir kredi ya da kredi kartı ödemesi konusunda yasal takip durumu oluşmamışsa ya da aynı şekilde son dönemlerde üst üste ödeme düzensizlikleri yaşanmamışsa memurların maaşlarını aldıkları bankalar başta olmak üzere kredi talepleri konusunda olumlu geri dönüşler alma olasılığı çok fazladır. Bu geri dönüşler kamu çalışanlarına faizsiz kredi şeklinde değil de, daha düşük faizli ya da kişinin kredi skoruna göre belirlenen uygun faiz koşullarıyla olabilir. Ancak kişinin memur olması kredi geri ödemeleri için avantaj teşkil ettiği için kredi skoru kritik seviyelerde olan memurların dahi özellikle maaş aldıkları bankalara yapacakları kredi başvurularının kabul edilme şansı çok fazladır.

Memurlara Faizsiz Kredi Desteği Sağlayan Bankalar Hangileri?

Yukarıda da belirtildiği üzere spesifik durumlarda yapılan özel dönem kampanyaları dışında memurların herhangi bir sebeple faizsiz kredi alabilmesi mümkün değildir. Faizsiz destekler girişimcilik başta olmak üzere herhangi bir üretim yapılması, yeni bir işletme açılabilmesi ve istihdamın sağlanabilmesi için belirli devlet kurumları tarafından verilirken, devlet ya da özel bankalar tarafından böyle bir durumun gerçeklemesi mümkün değildir. Bazı spesifik durumlarda örneğin kentsel dönüşüm kapsamında konut edinilmesi gibi bir durum söz konusu olduğunda devlet memurlarına faizsiz konut kredisi fırsatı sağlanabilirken bu durumun normal bir konut kredisi şekli olmadığı da unutulmamalıdır. Bunun haricinde özellikle ekonomik durgunluk dönemlerinde ya da devlet tarafından devlet memurlarının herhangi bir sebeple desteklenmesi düşünüldüğünde çok seyrek olarak birkaç kez belli şartlar altında memurlara faizsiz kredi desteği sağlandığı görülmüştür. Ancak bunu takip etmek yerine devlet memuru olma avantajının da kullanılarak, kredi skoru olması gereken seviyelerde tutulup özellikle maaş alınan bankadan çok düşük faizli kredi alınabilmesi mümkündür.

Memurların En Avantajlı Şartlarda Kredi Alabileceği Banka Bilgileri:

Devlet bankalarından maaş alan kamu çalışanlarının herhangi bir ihtiyaç kredisi başvurusunda faiz oranlarının %1.29’a kadar düştüğü görülmektedir. Özel bankalarda da durum çok farklı olmayıp, %1.39’luk oranlara zaman zaman rastlanmaktadır. Memurlar en fazla ne kadar kredi çekebilir sorusu için de verilecek en doğru cevap bunun da bir üst sınırı olmadığıdır. Günümüzde devlet memurlarının gelir belgesi dahi ibraz etmeden 50 bin TL’ye kadar kolaylıkla kredi kullandıkları görülmekte, hatta bu tutar 100 bin TL’ye kadar da çıkabilmektedir. 100 bin TL’nin üzerindeki kredi başvuruları da herhangi bir kefil ya da teminat gösterilerek gerçekleştirilebilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.