Ev Hanımlarına İş Kurma Konusunda Verilen Devlet Destekleri Hangi Bankalar Aracılığı İle Sağlanır

 
Ev Hanımlarına İş Kurma Konusunda Verilen Devlet Destekleri Hangi Bankalar Aracılığı İle Sağlanır
 

Hem aile ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkı yapmak isteyen ancak bu yönde herhangi bir sermayesi olmayan ev hanımlarının desteklenmesi, bayanlar için girişimciliğin teşvik edilmesi ve istihdamın arttırılması için devlet tarafından ev hanımlarına iş kurma kredisi desteği altında farklı devlet kurumları tarafından birçoğu geri ödemesiz hibe şeklinde ödemeler yapılmaktadır. Hibe haricinde faizsiz kredi imkanları ve bazı bankalardan bayan girişimcilere özel düşük faizli kredi destekleri de bulunmaktadır.

   
  • KOSGEB kadın girişimci teşvikleri
  • Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları desteklemeleri (kaymakamlık yardımları)
  • İŞKUR teşvikleri
  • Halk eğitim merkezleri mikro krediler
  • Düşük faizli banka kredileri şeklinde bu destekleri özetlemek mümkündür.

KOSGEB Kadın Girişimci Hibe ve Kredileri:

Son yıllarda her çeşit iş kolunda üretim faaliyetlerinde bulunan girişimcilere çok değerli destekler veren ve bu yönde ülke ekonomisine her yıl on binlerce yeni KOBİ kazandırarak ekonomik büyümenin istikrarını devam ettiren ve ciddi istihdam rakamları yakalanmasını sağlayan KOSGEB, bayan girişimciler için daha da avantajlı şartlar sağlamaktadır. Devletin ev hanımlarına verdiği iş imkânı çerçevesinde, KOSGEB 1. ve 2.bölgedeki normal girişimcilere sağlanan hibe desteği oranı %60 iken, kadın girişimcilere %80 oranında destek sağlanmaktadır. Diğer tüm KOSGEB bölgelerinde ise maksimum %70 olan destek oranı ise kadın girişimciler için %90’a kadar çıkabilmektedir. Ev hanımlarının KOSGEB desteği alabilmeleri için öncelikle somut bir iş projesine sahip olmaları ve bu çerçevede KOSGEB’in en az 32 saat süren ve ortalama 4 günlük uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılıp bu kapsamda sertifika almaları gerekmektedir. Alınan sertifika sonucunda KOSGEB sistem kayıtlarını tamamlayan ev hanımları, yapmak istedikleri iş projesini KOSGEB yetkililerine sunduktan ve projenin kabulünün hemen ardından kurdukları işletme masraflarının %90’ı oranında hibe desteğine; işletmelerinin 1 yılı dolduktan sonra da 100 bin TL’ye kadar ev hanımlarına faizsiz kredi 2018 alma hakkına sahip olabilirler.

15 Bin TL Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri Kredileri:

Sosyal devlet ilkesi gereğince aile bütçesine katkı yapmak ve kendi işini kurmak isteyen ev hanımlarına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri tarafından ilk iki yıl geri ödemesiz toplam 72 aya kadar vadesi uzatılabilen 15 bin TL’ye kadar kredi desteği sağlanmaktadır. Kredi üst sınırı 15 bin TL olmasına rağmen derneklerin bütçesi nispetinde yapılan yardımlar aynı KOSGEB destekleri gibi hazırlanan iş projesinin vakfa sunulması ve heyet tarafından iş planının kabul edilmesi sonucu verilebiliyor. Bu yardımın KOSGEB desteklerinden farkı, KOSGEB desteklerinde belli bir sermayeye sahip olunması ve KOBİ olarak işletmenin açılmış olması gerekmekte, masraflar yapıldıktan sonra geri alınması mümkün olabilirken, kaymakamlığın ev hanımlarına verdiği kredi işletme henüz kurulmadan iş planının kabul görmesiyle alınabilir. Burada bu yardım alınmadan işletmenin açılmasının mümkün olamama durumuna da bakılmaktadır. Kredi için ayrıca devlet kademesinde çalışan iki adet kefil gerekmektedir.

İŞKUR Teşvikleri:

Aynı KOSGEB’de olduğu gibi İŞKUR’un da ev hanımlarına iş kurmaları için verdiği eğitimler neticesinde sıfır faizli kredi destekleri bulunmaktadır. Öncelikle sekiz haftaya kadar çıkabilen İŞKUR girişimcilik eğitim programlarına kesintisiz olarak katılmak gerekmektedir. Bu süre boyunca İŞKUR tarafından katılımcıya günlük 20 TL ödenek de aktarılırken, programı başarıyla tamamlayan ev hanımları alacakları İŞKUR sertifikasıyla KOSGEB desteklerine anında başvurabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Orköy’ün Sunduğu Krediler ve Şartları Hakkında (Orköy Kredileri)

Halk Eğitim Merkezleri Tarafından Verilen Mikro Krediler:

Daha düşüt kapsamlı iş kurmak isteyen ev hanımlarına mikro kredi adı altında Halk Eğitim Merkezleri tarafından 3 bin TL’ye kadar çıkan sıfır faizli kredi destekleri de bulunmaktadır. Dönemsel olarak yenilenebilen bu kredinin alındığı süre boyunca kurum yetkilileri tarafından denetimler yapılırken, yapılan işin devam etmemesi durumunda cezai işlem de uygulanabilmektedir. Kadın girişimciler için ayrıca düşük faizli kredi seçenekleri sunan başta Ziraat Bankası olmak üzere hem devlet hem de özel banka seçenekleri de bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.