Esnafa Basit Usul Vergi İndirimi Nasıl Alınır?

 
Esnafa Basit Usul Vergi İndirimi Nasıl Alınır?
 

Esnafa vergi indirimi olarak; 2018 yılında basit usul esnafların yıllık kazançlarının 9 bin TL’si vergiden muaf tutulacak. Yani yıllık kazancınızın vergilendirilmesi 9.000 TL’den sonra başlayacak. Bu uygulama ilk olarak 2016 yılında başlamış olup 2016 ve 2017 yılında vergi indirimi sınırı 8 bin TL idi. Aynı zamanda engellilik durumu olan basit usul esnaflar için engellilik indiriminden yararlanma imkânı bulunmakta. Yeni iş kuran gençlere yönelik de vergi indirimi olarak ilk 3 yıl içerisinde vergiden muaf tutulacağını belirtelim. Ancak bu indirimden yararlanan basit usul esnaf kategorisinde olan genç esnaflar maalesef 9.000 TL’lik vergi indiriminden faydalanamıyor, ancak tercihe bağlı olarak iki vergi indiriminden herhangi birini tercih edilebilir. Bilindiği üzere basit usul esnaflar her yıl Şubat ayında bir önceki yılın kazancını bir beyanname ile bildirirler. Esnaf gelir vergisi indiriminden yararlanabilmek için herhangi bir başvuru yapılmasına gerek olmamakla beraber, basit usul esnafların tek yapmaları gereken şey 2019 yılının şubat ayında yıllık kazançlarıyla ilgili verecekleri beyannamede vergi indirimi bölümüne 9.000 TL yazmak olacaktır. Ayrıca 9.000 TL’den sonraki kazançları için ödeyecekleri vergiyi de 2(iki) taksitte ödeme imkanına da sahiptirler. İndirimden istisnasız olarak her yıl yararlanabilen basit usul esnaflar için, bir yıl bu indirimden faydalanmayıp bir sonraki yıl daha fazla indirimden faydalanma gibi bir durum söz konusu değildir.

   

 Basit Usule Tabi Olmanın Şartları Nelerdir?

 • Fiilen kendi işinde çalışıyor olmak (Yardımcı personellerle birlikte çalışılabilir). Ölüm durumunda dul eşi veya çocukları için işin başında bulunup bulunmadıklarına bakılmamaktadır.
 • İşyeri mülkiyet hakkının iş sahibine ait olması durumunda emsal kira bedeli yıllık olarak 7.400 TL’yi aşmamalıdır. Basit usul kira haddi 2017 yılında 6.500 TL idi. Bu sınır Büyükşehir’ler için geçerlidir. Büyükşehir olmayan yerlerde basit usule tabi olma sınırı, yıllık emsal kira bedeli olarak 4.900 TL olarak belirlenmiştir.
 • Metrekare olarak dükkânın büyüklüğü basit usule tabi olmak açısından bir önem teşkil etmemektedir.
 • Ticari, zirai ya da mesleki faliyetler dolayısıyla gerçek usulde gelir vergisine tabi olmayan esnaflar da basit usul olaraak değerlendirilir.
 • Yazar kasa kullanmak zorunda değillerdir.
 • Her satış için fatura ya da perakende satış fişi düzenlemelerine gerek yoktur, onun yerine her akşam o gün için gelirini fatura ya da fiş ile bir kerede belgelendirmeleri yeterlidir.
 • Basit usule tabi olmanın genel şartları dışında, satılan ürünlerin yıllık alım miktarında da bazı sınırlar bulunmaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tüketici Hakem Heyetine E-Devlet Üzerinden Başvuru Yapma (Tüketici Hakem Heyeti İade Talebi)

Yıllık alım miktarı olarak en fazla tutar olan 148.000 TL’yi geçmemesi gerekir. Başka bir işle daha uğraşanların da bir yıllık gelirinin 49.000 TL’yi geçmemesi gereklidir. Toplamda iki iş yerinin kazancı da 100.000 TL’yi aşmamalıdır.

Basit Usul Esnafların Ayrıcalıkları Nelerdir?

Basit usule tabi olan esnaflar;

 • Katma değer vergisi, gelir vergisi ve stopaj vergisi ödemezler. Yalnızca yıllık kazançları üzerinden vergi öderler, bu vergi de yazımızda belirttiğimiz üzere 9.000 TL indirimli bir şekilde ödenir.
 • Defter tutma zorunluluğu yoktur.
 • Engellilik indiriminden faydalanılabilir.
 • Geçici vergi verme zorunluluğu yoktur.
 • Muhasebe kayıtlarını kendileri tutabildiği gibi, herhangi bir izin alma zorunluluğu olmaksızın bir muhasebeci ya da mali müşavire de tutturabilirler, ya da onlar için bağlı bulundukları meslek odalarındaki muhasebe birimleri de bu görevi üstlenebilir.

Basit usule tabi olma şartlarının birini bile aşsalar bu esnafların gerçek usule geçiş yapma zorunluluğu vardır. Bu şartları taşıyor olsa bile kendi istekleriyle gerçek usule geçiş yapan esnaflar da bulunmaktadır, basit usul esnaflar böyle bir hakka sahiptirler.

 Engellilik Oranına Göre Vergi İndirimi

2018 yılında engellilik oranına göre hesaplanan vergi indirimleri;

Birinci dereceden engelli olanlar için 900 TL,

İkinci dereceden engelli olanlar için 470 TL,

Üçüncü dereceden engelli olanlar için ise 210 TL olarak belirlenmiştir.

Bu vergi indiriminden engellilik durumu olan esnaflar faydalanabileceği gibi, bakmakla yükümlü olan engelli yakınları da faydalanabilir. Bu vergi indiriminden faydalanan engelli ya da engelli yakınları, yıllık gelirlerinin 9.000 TL’lik kısmı için vergi ödememe hakkına da sahiptir, esnaf gelir vergisi indiriminden faydalanmalarında hiçbir sakınca yoktur.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.