Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi Şartlarda Kullanılır

 
Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi Şartlarda Kullanılır
 

Esnaf kefalet kredisi nasıl çekilir konusunda bilgi almak isteyenler, işletmelerinin bulundukları bölgedeki kooperatifleri ziyaret edebilir. Esnaflara en düşük faizlerle kredi kullandıran kurumlar arasında kooperatifler de yer almaktadır. Yalnızca esnaflara kredi sağlayan bu kurum, %50’si devlet destekli krediler de sunabilmektedir. Düşük faizli kredi imkanlarından yararlanan esnaflar, işletmelerini büyütmek için ihtiyaç duydukları sermayeye sahip olabilir. Kredi kullanımı için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Esnaf kefalet odasına kayıt olmak gibi şartlar sağlandığı takdirde, kredi başvurularından rahatlıkla onay alınabilir.

   

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Esnaf kefalet kredisi 2018 yılı başvuru yapmak isteyenlerden bazı belgeleri teslim etmeleri istenmektedir. Kredi başvurusuna bulunan kişinin bir iş yerine sahip olması ve geçimini yalnızca esnaflıktan sağlaması gerekmektedir. Kişinin işletmesinin aktif olarak çalışıyor olması ve vergilerini düzenli olarak ödüyor olması da istenen şartlar arasındadır. Esnaf odalarından %50 faiz indirimi ile kredi kullanılabilir. Başvuruda bulunacak kişilerin bulundukları bölgedeki esnaf odalarına kayıtlı olmaları ve üyelik belgelerini kooperatife sunmaları gerekmektedir. Başvuru için istenen evrakların güncel listesi şu şekildedir:

  • İş yeri ruhsatı
  • İş yeri ile ilgili vergi evrakları
  • İş yeri için belediye ve emniyetten alınmış izin belgeleri
  • İş yeri ile ilgili sigorta yaptırılmış ise sigorta poliçesi
  • Odanın özellikle istemesi durumunda itfaiyelerden alınabilecek olan iş yeri yangın önleme proje örneği
  • Vergi borcu olmadığını gösteren bir belge
  • Kimlik fotokopisi
  • SGK döküm belgesi
  • İpotek olarak gösterilebilecek dükkan ya da ev tapusu
  • Kefil olarak gösterilecek kişilerin kimlik fotokopileri

Esnaf kefalet kredisi kaç günde çıkar diye merak edenler için gerekli belgeleri teslim eden kişilerin başvuruları 1 hafta içerisinde sonuçlanabilmektedir. Esnaf odaları genellikle Pazartesi günleri kurul toplantısı gerçekleştirir. Bu toplantıda kredi başvuru dosyaları da incelenmektedir. Toplantı sonucunda kredi kullanmasına izin verilen kişiler ile irtibata geçilerek gerekli işlemler başlatılır. Kredi başvurusundan onay alan kişiler ile ilgili Halkbank’a yazı gönderilmekte ve kredi tutarı bu bankadan alınmaktadır.

Bağkur Prim Borçlarının Esnaf Kredi Başvurusuna Etkileri

Esnaflar, Bağkur kapsamında değerlendirilmektedir. Esnaf kredisi ile ilgili şartlar incelendiğinde sigorta primleri ile ilgili borçların engel teşkil etmediği görülmektedir. Borç olarak kredi başvurusunun reddedilmesine neden olacak tek borç, vergi borcudur. Ödenmemiş vergileri bulunan kişilere kesinlikle kredi verilmemektedir. Eğer böyle bir borç söz konusu ise başvurular gerçekleştirilmeden önce borcun ödenmesi gerekir.  Kredi borcu olan kişiler kredi kullanabilirler ve bu durum prim kesintilerine yol açmaz. Kredi ile ilgili ödeme planında ne kadar kesinti varsa, kredi tutarından o kadar düşülmekte ve kişinin Halkbank hesabına aktarılmaktadır. Esnaf kefalet kredisi hesaplama 2018 tablosu incelenerek, kesintilerin ne kadar olacağı hesaplanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İş Bankası’ndan Öğrenciye Kredi Fırsatı (İş'te Üniversiteli Kart Başvurusu)

Esnaf Kredisi Limiti

Esnaf kefalet kredisi limiti ne kadar sorusu da en çok sorulan sorular arasındadır. Esnaf Kefalet Odalarından alınabilecek maksimum kredi miktarı 75 bin TL ile 150 bin TL arasında değişebilir. Kredinin üst limiti iki şekilde belirlenmektedir. Birinci kriter olarak, esnaf odalarının sahip oldukları sicil notu incelenmektedir. TESKOMP’ a bağlı olarak faaliyet gösteren esnaf odalarının bir sicil notu bulunmaktadır. Sicil notuna göre esnaflara verilebilecek maksimum limit tutarı değişebilmektedir. Esnaflara kredi sağlama konusunda yetersiz olan odaların sicil notu düşüktür. Bu nedenle bu odalardan alınabilecek kredi tutarı maksimum 75 bin TL olmaktadır.

Kredi üst limitinin belirlenmesinde değerlendirilen ikinci kriter ise esnafın kendi sicil notu olmaktadır. Esnafların sicil notu, bankalardaki kredi notuna göre belirlenir. Kredi notu yüksek olan esnaflar, istedikleri miktarda kredi çekebilir. Kredi notu düşük olanlara ise daha düşük bir limit tutarı sunulmaktadır. Gelir durumu gibi faktörler de üst limitin belirlenmesinde rol oynamaktadır. Kredi notu yüksek ve gelir durumu iyi olan kişiler 150 bin TL limit ile kredi kullanabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.