Esnaf Kefalet İş yeri Açma Kredisi 200 Bin TL Kredi Veren Bankalar

 
Esnaf Kefalet İş yeri Açma Kredisi 200 Bin TL Kredi Veren Bankalar
 

Esnaf kefalet tarafından verilen iş yeri açma kredisi 2017 yılı itibariyle verilmeye başlanmıştır. 2017 yılında 150 bin TL olan esnaf kefalet kredisi 2018 yılında 200 bin TL tutarına yükseltilmiştir. Kredi taksitleri aylık 3 aylık ya da 6 aylık eşit taksitler halinde ödenebilir. Ayrıca 5 yıla kadar, yani 60 aya varan vade imkânı bulunmakta. Eğer iş yeri açabilmek için sermayeniz yoksa ya da yetersizse, iş yerinizi yenilemek/değiştirmek istiyorsanız büyümeye giden yolda finansal desteğe ihtiyacınız varsa, ya da iş yerinizler ilgili diğer istek ve ihtiyaçlarınız için kredi kullanmayı düşünebilirsiniz.

   

Esnaf Kefalet İş yeri Açma Kredisi En Düşük Faiz Oranlarıyla

Kooperatiflerden sağlanan krediler bankalar da dahil olmak üzere kredi veren kurum ve kuruluşlar arasında en düşük faizle verilebilen kredilerdir. Çünkü işyeri açma kredisi devlet destekli olduğu için, kredi faizinin yarısı devlet tarafından karşılanmaktadır. Başvurulan kooperatif kredi talebini Halkbank’a iletir, yani kredi finansmanını aslında Halkbank üstlenir, bu durumda kooperatif de esnafa kefil olmuş oluyor. Bununla beraber kooperatife üye olmanın gereği olarak, kredi çekilen kooperatif krediyi herhangi bir riskten korumak amacıyla %3 komisyonla kesinti yapabilir. Ancak kredinin son taksiti ödendikten sonra bu kesinti geri iade edilir. Kira ödediği işyerini satın almak isteyen esnaflar için ise 10 yıl(240 ay) vadeli 500.000 TL kredi kullanma olanağı bulunmakta. Gerekli durumlarda şahsi bir kefil ya da teminat istenmektedir. Teminat olarak gayrimenkul ipoteği de kabul edilebilmektedir.

Esnaf Kefalet İş yeri Açma Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

İş yeri açma kredisi nasıl alınır, kimler başvurabilir, başvurma koşulları nelerdir?

  • İş yeri açma kredisine başvurmak isteyen esnafın; bağlı bulunduğu kooperatife başvurması gerekir.
  • Aynı zamanda sadece başvurulan kooperatife üye olunması gereklidir. Başka bir kooperatifte üyeliği bulunan esnaflar krediden faydalanamaz.
  • Vergi levhası bulunmalı,
  • Esnaf ve sanatkârlar siciline kayıtlı olmalı,
  • Vergi borcu bulunmamalı,
  • İş yeri aktif olarak çalışır durumda olmalı,
  • İş yerinin SGK borcu bulunmamalıdır.
  • İş yeri ya da ikamet yeri bağlı bulunan kooperatifin çalışma alanı içerisinde olmalıdır.
  • Yazılı olarak ve şahsen başvuru yapması gereklidir.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı aranmamaktadır. Türkiye sınırları içerisinde faaliyette bulunan bir işyerinizin olması kredi alabilmeniz için yeterlidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tarım Bakanı’ndan Küçükbaş Hayvan Desteği Müjdesi 'Çiftçimize Faizsiz Kredi Veriyoruz'

 Esnaf Kefalet Kredisi mi Diğer Bankalar mı?

En uygun krediyi nereden alabilirim, hangisi benim için daha uygun olur ya da bankadan mı kooperatiften mi başvurum daha kolay kabul edilir diyorsanız, biz size kooperatif yani esnaf kefalet kredisini önermekteyiz. Çünkü hem faiz oranları en düşük kredi seçeneği, hem de çok fazla bir şart aranmamakla beraber gerekli şartları yerine getirdiğiniz takdirde başvurunuzun kabul edilmeyeceğini çok sanmıyoruz. Yani kredi kullanmanıza engel herhangi bir durum olmaması halinde esnaf kefalet kredinizi kolaylıkla çekip kullanabilirsiniz. Devlet bankaları olarak da bildiğimiz 3 banka bulunmakta. Bunlar da devlet bankası olduğundan dolayı esnafa desteği en çok bulunan ve kredi seçenekleri ve şartları esnaf ve sanatkârların lehine olan cinsten olacaktır. Bu bankalar Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halk Bankası. Zaten bu esnaf kefalet kredileri de Halkbank finansmanında olduğu için en kötü ihtimalle Halkbank iş yeri açma kredisi olarak verilen diğer kredi seçeneklerini ya da Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın kredi seçeneklerini incelemeniz gerekecektir. Üstelik esnaf ve sanatkârlar, ya da genç girişimciler, kadın girişimciler için türlü türlü de KOSGEB destekleri bulunmakta. Bunları da göz ardı etmemenizi tavsiye ediyoruz. Tabi bir de özel bankaların esnaf ve sanatkârlar için, Küçük ve Orta Boy İşletmeler için verebildiği kredi seçenekleri var. KOBİ’lere kredi verebilen bu bankalar çeşitli faiz oranları ve vade seçenekleriyle belki aralarından en az bir tanesi ile size uygun bir finansman desteği sunabilecek. Karar vermeden önce her yönüyle araştırmalısınız. Ancak 200 bin TL esnaf kefalet kredisi için en düşük faiz oranlı kredi olduğunu belirtmekte fayda var, vade koşulları da 60 yıla kadar bulunmakta olup daha düşük tutarlı bir kredi çekerseniz yine 60 ay vadede ödeme yani daha kolay ödeme koşullarına sahip olmuş olursunuz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.