Engellilere Kredi Veren Banka Bilgileri (Engelli Kredisi Nasıl Çekilir)

 
Engellilere Kredi Veren Banka Bilgileri (Engelli Kredisi Nasıl Çekilir)
 

Günümüzde kişilerin her türlü maddi ihtiyaçlarında tek başvuru kaynağı durumundaki bankalar kredi şartlarını her geçen gün esnetirken, engellilere kredi veren bankalar da oldukça önem kazanmaya başlamış durumdadır. Öncelikle belirtilmelidir ki, bankalardan kredi alabilmenin en önemli şartı kişinin belgelenebilir sabit gelirinin olmasıdır. Engellilere banka tarafından kredi verilmesi de bu şarta bağlıdır.

   

Banka Engelli Kredileri:

Bankalar tarafından engelli vatandaşlara verilen krediler hem devlet bankaları tarafından hem de özel bankalar tarafından verilmektedir. Aslında kredinin niteliği ne olursa olsun banka tarafından kişilere verilen kredilerde kişinin fiziksel durumu çok önemli değildir. Herhangi bir sosyal güvencesi olan, sigortalı olarak herhangi bir firmada çalışan ve kredi puanı yeterli herkes bankalardan kolayca kredi kullanımı yapabilir. Sadece zihinsel engelli ve yaşam süresini etkileyecek bir hastalığa sahip kişilere kredi verilemez. Bankalar tarafından verilen kişisel kredilerin ilk amacı bu krediden kâr etmek, ikinci nedeni de kredi geri ödemelerinin yapılmış olmasıdır. Hatta belirli bir tutarın üzerindeki ya da belirli yaşın üzerindeki kişilere verilen kredilerde yaşam sigortası yapılmakta ve bu yönde de bankalar kredi geri ödemeleri konusunda kendilerini garantiye almaktadırlar. Türk bankacılık siteminde kişilerin kredi alabilmelerinin ve engelli kredisi hesaplama şartları bellidir;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Gerektiğinde belgelenebilir bir gelire sahip olmak
  • Kredi notunun mevzuattaki değer aralığında olması
  • Kişinin gelir düzeyi gibi kriterlere bakılmaktadır.

Kişinin belgelenebilir bir gelirinin olması kredi alabilmenin en büyük aracıdır. Bunun yanında kişinin kredi skorunun yeterli olmaması durumunda kredi alınmasında sorunlar çıkabilmektedir.

Engelli Maaşına Kredi Verilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından muhtaç durumdaki engelli vatandaşlara verilen ve halk arasında 2022 özürlü maaşı olarak geçen ödeneğin bankalara teminat gösterilip kredi alınması mümkün değildir. Devlet tarafından özürlü vatandaşlara verilen bu ödenek hiçbir şekilde haczedilemez ve vergiye de tabi değildir. Özürlü maaşı ayrıca tutar bakımından da mevzuat kredi rakamlarını karşılamamaktadır. Ziraat Bankası Engelli Kredisi de aynı şekilde engelli maaşına kredi vermemekte, ancak geliri olan engelli vatandaşlar için daha esnek koşullarda (faiz oranı ve geri ödeme vadesi) kredi imkanı sağlayabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hac ve Umre Kredisi Veren Bankalar 2019 (Faizsiz)

Engelli Kredisi Şartları:

Belirtildiği üzere engelli kişilerin bankalar tarafından kredi kapsamına alınabilmesi için düzenli bir gelirinin olması ve sigortalı olarak bir yerde çalışıyor olması gerekmektedir. Bu şartları taşıyan kişiler aldıkları kredileri düzgün geri ödeme yaptıklarında, kredi skorları üst seviyede olacağından, bir sonraki kredileri için herhangi bir evrak vs. ibraz etmek durumunda bile kalmayabilirler. Ancak tam tersi durumda da, yani kişinin düzenli bir geliri olsa dahi, alınan kredinin düzenli olarak geri ödenmemesi kişinin kredi skorunu düşüreceğinden, başta engelli konut kredisi olmak üzere diğer ihtiyaç ve araç kredisi talepleri bankalar tarafından kabul edilmeyecektir.

Engelli Kredisi Çeşitleri:

Engellilere verilen kredi çeşitleri herkes için geçerli olan kredilerle aynıdır. Sadece engelli taşıt kredisi talepleri göz önünde bulundurulduğunda, engellilere yönelik özel araçlar yurtdışından geldiği için banka tarafından bazı durumlarda farklı prosedürler uygulanabilmektedir. İhtiyaç kredisi taleplerinde kişinin belgelenebilir bir gelirinin olması, kredi skorunun yüksek olması durumu engelli ihtiyaç kredisi talepleriyle aynı şartları taşımaktadır. Engelli kişinin sigortalı bir işte çalışması yeterlidir. Sadece bazı zihinsel engelli kişilerde nadiren zihinsel engelin derecesiyle alakalı kredi olumsuzluğu yaşanabilirken, konut kredisi talepleri standart prosedür çerçevesinde devam etmektedir. Engelli konut kredisi ihtiyaçlarında kişinin kredi puanı yeterli seviyede olmalı, belgelenebilir gelirinin ardından satın alacağı mülk, banka tarafından kredi bitimine kadar ipotek altına alınmaktadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.