En uygun Tarım Kredisi veren bankalar 2019 (Çiftçi Kredisi)

 
En uygun Tarım Kredisi veren bankalar 2019 (Çiftçi Kredisi)
 

Tüketiciler çeşitli ihtiyaçlar üzerine nakit para ihtiyacında olduklarında genel olarak isminden aldığı “ihtiyaç kredileri” üzerine bankalarda başvuru taleplerinde bulunmaktadırlar. Bunun yanı sıra Türkiye’de ekonomik gücün iş gücüne dayalı olmasıyla birlikte insanlar çeşitli iş pozisyonlarına yönelik de nakit para akışı üzerine yollar arıyor. Ülkemizde de birçok kişinin geçim kaynağına yönelik önemli bir meslek grubu olan çiftçilik ve tarım üzerine oluşan işleyişler büyük oranda avantajlar sağlıyor. Hiçbir zaman iş gücünün aktifliğini kaybetmeyen tarım işleri, buna yönelik ülkemizde yaşamakta olan birçok ailenin de başlıca geçim kaynakları arasında yer edinmiş bulunuyor. Türkiye topraklarının büyük bir çoğunluğu tarıma el verişli bir durumda olduğundan ötürü, buna ek olarak hayvancılık üzerine de oldukça elverişli bir avantaja sahip olmaktadır. Bu her iki iş gücü potansiyeline yönelik en uygun tarım kredisi veren bankalar 20118 yılında da cazip vade seçenekleri ve düşük faiz oranlarıyla çiftçinin yanında olmuştur.

   

Tarım Kredisi Hakkında

Ülkemizin dört bir yanında mevsimsel değişikliklere göre meyve ve sebze başta olmak üzere tahıllarında üretimini sağlayan çiftçiler, bu kapsamda tarıma yönelik yaptıkları uygulamalarla yerli üretimin devam etmesini sağlamaktadırlar. Tarımsal faaliyetler üzerine gösterilen yerli üretimlere ek olarak Türkiye ile dış ülkeler arasındaki ticari ve ekonomi konularının da gelişmesini, bu doğrultuda daha güçlü yapıda olmasını sağlamaktadır. Finansal kapsamda ülkeye katkı sağlayan bu iş gücü türünde, devlet potansiyele aşina olduğu için tarım ve benzeri meslek gruplarına maddi ve manevi açıdan finansal destek sağlıyor. Özellikle de devlet destekli bankalar başta olmak üzere, devletin birlikte çalışma yürüttüğü özel sermayeli bankalarda her sene tarım alanlarına yönelik işleyiş gösteren kişilere kredili ürün kampanyalarını en iyi şekilde sunuyor.

Ülkemizde faaliyet göstermekte olan ilgili bankalar, tarımsal alana yönelik işleyiş gösterenlere sadece iş gücü üzerine değil, aynı zamanda daha iyi bir yaşam sürmeleri ve kalkınmaları adına konut ve taşıt kredileri gibi finansal hizmetlerde de bulunuyor. Tarım üzerine destek veren birçok farklı banka kuruluşu ve ilgili kurum merkezleri bulunuyor. Uzun zamandır tarım ve hayvancılık üzerine devlet ve bankalar çiftçilere destek olanağı yaratmış, yaratmaya da devam etmektedir.

 Tarım ve Hayvancılık Alanlarına Yönelik En İyi Finansal Kaynaklar

Tarımsal faaliyetler bir ülkenin hem iç, hem de dış ticaretine yönelik en etkin sektör alanlarından birini oluşturuyor. Özellikle de Türkiye’nin dış ticaret ilişkilerini güçlendiren tarım, ekonomiyi canlandıran önemli meslek grubu faaliyetlerinden biri olmaktadır. Durum böyle olunca tarım başta olmak üzere aynı işleyiş çerçevesinde yer alan çiftçilik ve hayvan besiciliği gibi işleyiş çarkları için devlet her yıl destek imkanlarını seferber ederek faaliyette olan kişilere kalkınmaları ve ülkeye daha iyi bir ekonomi aksamı oluşturmaları için destek olmaktadır. Bu destek planında devlet destekli Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi banka kuruluşları başta olmak üzere destek planları çıkarılmaktadır. Bu her üç banka özellikle de tarıma yönelik işlemlerde nakit para olanağı tanırken, öte yandan hasat zamanı gibi dönemlerde de beklettiği kredi kampanyalarını dönemsel tarihlere yönelik çiftçilere sağlamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Besicilik Kredisi Almak İçin Başvurular Nereye Yapılır? Şartlar Nelerdir

Tarıma yönelik faaliyetlerde sadece devlet destekli bankalar değil, özel sermayeli banka kuruluşları da fayda sağlıyor. Bu işleyiş çerçevesinde hemen üstte belirttiğimiz 3 banka dışında Garanti Bankası, Denizbank, QNB Finansbank, Şekerbank, Akbank, Odeabank, TEB ve daha birçok özel sermayeli finansal kuruluş kredi olanaklarını en düşük faiz oranları ve vade seçenekleriyle sunabilmektedir. Her yıl dönemsel olarak bankalar tarafından hazırlanan özel kredili ürün kampanyalarında faiz ve vade seçenekleri en iyi şekilde tüketici birimlerine aktarılmaktadır. Kazandıran bir meslek türü olan tarım, aynı zamanda ülkemiz nezdinde canlandırılması ve buna yönelik tekrar eskisi gibi kazanılması gerekilen bir sektör olmaktadır. Gelişme göstermesi ve eski yıllarına dönerek tekrar ekonomiyi büyük kapsamda etkilemesi adına devlet teşviki sayesinde birçok tarım faaliyeti gösteren kişiye kredi kampanyaları yapılmaktadır. Tarım üzerinde işleyiş gösteren çiftçi kesimi için sunulan bu banka kredilerine sahip olabilmek için ise bir takım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Her kredi kapsamında yer alan şartlar, tarıma yönelik taleplerde değişiklik gösterebilmektedir.

Tarım Kredisi için Gerekli Evraklar Nelerdir?
(Her ne kadar kurumdan kuruma farklı bir durum olsa da genel olarak gerçek kişilerden talep edilen evraklar hemen altta yer almaktadır.)

 • Kişiye ait nüfus cüzdanı aslı,
 • ÇKS adıyla da bilinen Çiftçilik Belgesi,
 • Tapu, kira kontratı ve benzeri tarıma yönelik teşvik edici evraklar,
 • Alacağınız krediye karşılık olarak gösterebileceğiniz teminatlara yönelik evraklar,
 • Son olarak son 3 yıla yönelik faaliyette olduğunuza dair gelir ve bilanço tablosunu bankaya sunmanız gerekmektedir.

(Krediyi Kullanacak Olan Kişi Tüzel Olarak Başvuruda Bulunuyor ise Gerekli Evraklar Hemen Alttaki Gibi Olmalıdır.)

 • ÇKS(Çiftçilik) Belgesi
 • Başvuruda bulunacak olan kişiye ait vergi levhası,
 • Oda Kayıt Belgesi,
 • Tüzel Kişilik Kapsamında Yer Alan Ticaret Sicili Gazetesi,
 • Tüzel Kişiliğini Yansıtacak Olmasına Yönelik Temsil Yetki Belgesi,
 • Son olarak yeni kurulmuş ise içerisinde bulunduğu son yıla ait, eğer daha önceki yıllara yönelik bir kuruluş ise son 3 seneyi kapsayan faaliyet aksamına ait gelir ve bilanço tablosu banka tarafına sağlanması gerekmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Krediyle Ev Almak Mantıklı Mı? (%50 Peşinat)

Hangi Bankalar Tarım Kredisi Veriyor?

Türkiye’de aktif olarak faaliyet gösteren bankalar, hemen yukarıda da belirttiğimiz üzere birçok farklı meslek grubuna yönelik kredili ürünleri üzerine kampanyalar düzenlemektedirler. Yaptıkları bu çalışmalar kapsamında hem ilgili sektörün gelişmesi adına, hem de kendi müşteri portföyünü genişletmek adına işleyişler göstermektedir. Bu meslek grupları arasında özellikle de çiftçilik üzerine faaliyet gösteren kişilere yönelik her sene dönemsel olarak sunduğu kampanyalar bulunuyor. Bu kampanyalar çeşitli TV kanallarında sürekli olarak reklamlar eşliğinde verilmektedir. Teşvik çerçevesinde bulunan ve devletin de bankalar üzerindeki ısrarıyla birlikte en uygun faiz oranları ve vade seçenekleri çiftçiler için oluşturularak kendilerine sunulmaktadır. Yapılan bu teşviklerle birlikte çiftçinin tam donanımlı olarak faaliyet göstermesi, beraberinde yerli üretimde artış görülmesini sağlamaktadır. Birtakım gerekli evraklar nezdinde sunulan bu krediye yönelik gerekli belgeler hemen yukarıda maddeler halinde gerçek ve tüzel kişiler için sıralanmıştır.

Bankaların sayısı git gide artıyor, buna yönelik rekabet içerisinde olan bankalar Türkiye’nin her bölgesinde bulunan şubeleriyle kredili olanaklardan faydalanmak isteyenlere ise önemli bir kanal aralığı oluyor. Mahsullerin daha sağlıklı ve tam olarak yetişmesi adına gerekli maliyetler bankalar tarafından çiftçilere bu şekilde sunuluyor. Şimdi gelelim hangi bankaların tarıma yönelik kredi olanağı sunduğuna.

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Hakkında Bilgi

Şüphesiz tarım, hayvan besiciliği ve çiftçilik üzerine yer alan birçok etki alanından bahsedince akla ilk gelen Ziraat Bankası oluyor. Çiftçilerin genel tercihi içerisinde yer alan Ziraat Bankası tarıma yönelik birçok farklı kol üzerinden kredi olanaklarını en iyi şekilde sunmaktadır. Özellikle de faizsiz çiftçi kredisi adı altında sunduğu kredi kampanyaları dönemsel olarak birçok çiftçi tarafından tercih edilen önemli bir kredi ürünü paketi olarak karşımıza çıkıyor. Ziraat Bankası tarafından tarıma yönelik birden fazla kredi türü bulunuyor. Hemen altta maddeler halinde sıralayacağımız kredi çeşitlerine yönelik size en uygun olanı hangisi ise bunun üzerine başvurunuzu gerçekleştirerek talepte bulunabilirsiniz. Öte yandan aşağıda yer alan bu kredi türlerine yönelik gerekli belgeler ve diğer detaylı bilgilere erişmek için  https://www.ziraatbank.com.tr/tr/girisimci/tarim adresine tıklayarak en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz.

 • İşletme Edindirme Kredileri
 • Hasat ve Pazarlama Kredileri
 • Arazi Alım Kredileri
 • Taksitli Tarım Destek Kredisi
 • Üretim Destek Kredileri
 • Nakliye Aracı Kredileri
 • Elektronik Ürün Senedir Karşılı Kredi
 • Lisanslı Depoculuk Yatırımları
 • Genç Çiftçi Kredisi
 • TMO Makbuz Senedi Karşılığı Kredi
 • Yapılandırma Uygulamaları
 • IPARD Programı Kapsamında Kullandırılacak Krediler
 • Organik Tarım Kredileri
 • Sözleşmeli Üretim Kredileri
 • İyi Tarım Uygulamaları Kredileri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi Şartlarda Kullanılır

Vakıfbank Tarım Kredisi Hakkında Detaylı Bilgiler

Tarıma yönelik kredi sağlayan devlet destekli bankalar arasında Vakıfbank’ta yer alıyor. Bu banka üzerinden birden fazla kredi seçeneğine başvuru yapabilmektesiniz. Son dönemlerde yaptığı güncel kredili ürün kampanyaları sayesinde popüler bir hale dönüşen ilgili bankaya ait krediler üzerine araştırmalar yaparak sizlere en uygun kredi çeşidini belirleyip talepte bulunabilirsiniz. Bitkisel ürün üretimi üzerine kredi olanakları sağlayan yenilikçi banka, aynı zamanda seracılıkta da olduğu üzere küçük ve büyükbaş hayvancılık alanından tutun kümes hayvancılığına kadar çiftçilere özel işletme ve yatırım kredisi sunmaktadır. İlgili bankaya ait tarım üzerine işletme ve yatırım kredi türleri yer almaktadır. Bu krediler hakkında daha fazla detaylı bilgi edinmek istiyorsanız, https://www.vakifbank.com.tr/tarim-bankaciligi.aspx?pageID=1094 adresine tıklayarak tüm detaylara erişim sağlayabilirsiniz.

Vakıfbank İşletme Kredileri

 • Bitkisel Üretim İşletme Kredisi
 • Süt Hayvancılığı BCH kredisi
 • Süt Hayvancılığı İşletme Kredisi
 • Besi Hayvancılığı İşletme Kredisi
 • Sera İşletme Kredisi
 • TMO Makbuz Senedi Kredisi
 • Tarımsal İşletme Kredisi
 • Sözleşmeli Üretim Kredisi
 • Organik Kredi

 

Vakıfbank Yatırım Kredileri

 

 • Traktör Kredisi (0 km ve 2. el)
 • Araç Kredisi (0 km ve 2. el)
 • Makine- Ekipman Kredisi
 • Tarım Arazisi Alım Kredisi

 

Vakıfbank Proje Kredileri

 

 • IPARD Proje Kredisi ve Niyet Mektubu
 • IPARD Hibe Destekli Yatırım Kredisi
 • Kırsal Kalkınma Yatırımlarına Yönelik Hibe Destekli Proje Kredisi
 • Tarımsal Yatırım Kredisi

 

Halkbank Tarım Kredisi Hakkında Detaylı Bilgi

Tarıma yönelik kredi sağlayan devlet destekli bankalar arasında Halkbank’ta yer alıyor. Genellikle emekliler üzerine birçok farklı kredili ürünler sunan ilgili banka çiftçilik ve diğer birçok farklı meslek grubuna yönelik kredi olanaklarını da sunmaktadır. En uygun faiz oranları ve çok sayıda vade seçeneklerini çiftçilere sunan Halkbank, bu kapsamda üreticinin yanında olarak ülke ekonomisine derinlemesine destek sağlamaktadır. Üretim konusunda tarıma yönelik kredi avantajı sağlayan ilgili banka, bu kredi adı altında ek kollara ayrılan birden fazla kredi çeşitliliğine de destek veriyor. Hemen aşağıda sıralayacağımız tarıma yönelik işletme, proje ve yatırım kredilerine yönelik size en uygun olanı seçerek talebinizi bankaya iletebilir, kredinizi kullanabilirsiniz. Öte yandan bu kredilere yönelik tüm ayrıntılı bilgilere erişmek için tıklayabilirsiniz.

 

 • Tarım Destek Kredisi
 • Traktör ve Tarım Makinaları Kredisi
 • Sera İşletim ve Sera Yapım Kredisi
 • Topraksız Tarım Kredisi
 • Tarımsal Sulama Sistemleri Kredisi
 • TMO Makbuz Senedi Karşılığı Kredisi
 • Çeltik Kredisi
 • Tarımsal Arazi Alım Kredisi
 • IPARD – Kırsal Kalkınma Hibe Programı Kredisi

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.