En karlı hayvancılık türü hangisidir?(Büyükbaşmı/Küçükbaşmı)

 
En karlı hayvancılık türü hangisidir?(Büyükbaşmı/Küçükbaşmı)
 

Hangi tür hayvancılık daha karlı? sorusu hayvancılık yapmak isteyen yatırımcıların en fazla merak ettikleri ve cevabını aradıkları bir konudur. Karlı bir yatırım yapmak isteyen yatırımcılar öncelikle iyi bir fizibilite çalışması yapmalıdırlar. Yeterli bir sermaye ve işgücü ortaya koyarak yapılacak üretim, süreklilik sağlayacak ve yatırımcıların en karlı hayvan üretimi yapmalarına fırsat sağlayacaktır. Sürekliliği sağlanalacak üretim yapmak ve kazanç oranını artırarak işin devamını getirebilmek karlılık oranını artıracaktır. Hayvancılıkta nasıl para kazanılır konusunda üreticilerin doğru bilgi sahibi olması oldukça önemlidir. Çıraklıktan başlayıp ustalığa kadar uzanan zaman süresinde, çiftçinin doğru bir şekilde bilgi sahibi olması gereklidir. Hayvan üreticiliği;

   
 • Büyükbaş hayvancılık
 • Küçükbaş hayvancılık
 • Kümes hayvancılığı
 • Arıcılık alanlarında yapılmaktadır.

Küçükbaş hayvancılık mı büyükbaş hayvancılık mı karlı düşünmektense, işe başlamadan kişilerin bilinçli bir şekilde doğru yapabilecekleri üretim şekline yönlenmeleri yapacakları üretim şeklinde daha fazla kar etmelerini ve daha başarılı olmalarını sağlayacaktır.

Küçükbaş Hayvancılık Yapmak Karlı Bir Üretim Olabilir mi?

Küçükbaş hayvancılık yapmak isteyen ve işe başlamadan acaba küçükbaş hayvancılıkta para var mı sorusunun cevabını arayan yatırımcılar, işin hakkını verdikleri taktirde kendilerine düşük sermaye ile karlı bir yatırım yapma fırsatı yaratabilirler. Köylerde yaşayan yetiştiriciler ile bu işi ilçelerde yapmak isteyen üreticilerin masraflarının aynı olması mümkün olmamaktadır. İlçelerde üretim yapmak isteyen yatırımcılar kış ayları için yemlerin tümünü satın alırlar. Ayrıca köylerde geniş arazilerde otlatılan hayvanlar ile ilçelerde kısıtlı alanda yemlenen hayvanlardan elde edilecek kar oranı aynı olmamaktadır.

Büyükbaş Hayvancılık Yapmak Karlı Bir Üretim Olabilir mi? 

Büyükbaş hayvancılık yapmak öncelikle tecrübe ister. Ayrıca bu sektörde para kazanmak ve yüksek karlılık sağlamak isteyen yatırımcıların teoride ve pratikte bilgi sahibi olmaları gereklidir. Büyükbaş hayvancılık kar oranı yetiştiriciliğe başlamadan önce araştırılmalıdır. Çiftlikleri ziyaret ederek işi yerinde görerek iş planınızı yapmak üretimde size daha fazla kar sağlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Devlet Tarafından Hayvancılık İçin Verilen Destekler 2019 Yılında Ne Kadar

Karlı hayvancılık nasıl yapılır sorunun cevabı, detaylı düşünüp karar verilerek yapılacak yatırım olmalıdır. Büyükbaş üretiminde ne kadar para kazanacağınız işinizde belirleyeceğiniz yöntemlerin doğru olması ile orantılı olarak artmaktadır. Üretimin devamlılığını sağlamak ve karlılık oranını artırmak için hayvanların cinsleri ve ırkları, mera, yem, depo, ahır gibi birçok teknik konuyu bilerek işe başlamak ve hayvan yetiştirme işini yaşam tarzı haline getirmek oldukça önemlidir.

Kümes Hayvanı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Kümes hayvanı yetiştiriciliği bilinçli ve doğru bir şekilde yapıldığı taktirde keyifli ve karlı bir yatırım olabilir. Kümes hayvancılığının karlılığı arttıran en önemli faktör bu gıdanın insanların temel bir besin maddesi olmasıdır. Kümes hayvanların hem etinden hem de yumurtasından faydalanılabilmektedir. Bu sebeple uzun vadede karlı bir iş planı oluşturulabilir.

Kümes hayvanları sektörü oldukça geniş bir yelpazeye sahip olup faydalanılabilecek birçok alt sektörü mevcuttur. Bu alanlardan bazıları ise;

 • Kümes hayvanları ekipman imalatı
 • Yumurta üretimi
 • Kümes hayvanları yemi üretimi
 • Et üretimi
 • Tavuk yetiştiriciliği
 • Yumurta, et işleme ve paketleyip pazarlama olarak sıralanabilmektedir.

Kümes hayvancılığı belirli türlerdeki kuşlara göre yapılmaktadır. Bu kuşların cinsleri ise;

 • Yumurtacı ve etçil tavuklar
 • Hindi ve ördek
 • Kaz ve tavus kuşu
 • Güvercin ve bıldırcın olarak sıralanabilmektedir.

Yumurta veya et üretimi yapmak isteyen yatırımcıların kuracakları çiftliğin bulunduğu yer ve kullanım teknolojisi gerekli sermayede oldukça farklılık gösterebilir. İdeal olarak kurulacak çiftlik yerinde nüfusun az olması ve alanın büyük olması daha doğru olacaktır. Kurulacak çiftlikteki doğru lokasyon, yetiştiricilikte daha başarılı olunmasını sağlar ve üreticilerin karlılık oranını artırır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.