Emekliye Maaşı Üzerinden Kredi İmkânı Sunan Bankalar

 
Emekliye Maaşı Üzerinden Kredi İmkânı Sunan Bankalar
 

Günümüzde artık nakit ihtiyacı önemli bir kavram. Çalışan kişiler için nakit akışını sağlamak zor iken emekli olan kişiler için durum gittikçe değişiyor. Zaten zor dönemde olan emekliler için bankalar değişikliklere gidiyor. Emekliye artık maaşının 3 katına kadar avans çekme fırsatı sunuyor. Devlet yoğun talep ve istek doğrultusunda emekliler için düşük faizli kredi veya nakit avans vermesi planlanıyor. Bu ödeme net olmamak ile birlikte 2018 yılı sonuna kadar gerçekleşmesi planlanıyor. Hükümetin de desteklemesi ile birlikte emekliler artık düşük faiz oranlarıyla bankalardan maaşlarının üç kadar fazlası olan kredileri çekebiliyorlar. Emekliye maaşının 10 katı kadar avans veren bankalar; Vakıf Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bank ve Deniz Bank. Bankaların ayrıntılı olarak sağlayabildiği tutarlar ise; Vakıf bankası 90 Bin TL’ye kadar, 48 ay vadeli emekli kredisi veriyorken, Ziraat Bankası 20 bin TL’ye kadar destek sağlıyor. Halkbank 50 Bin TL Mutlu Emekli kredisi kampanyası sunarken Denizbank maaş müşterilerine 60 bin TL’ye kadar destek sağlayabiliyor. Deniz Bank ise emekliye 60 bin TL’ye kadar maaş müşterilerini destekleyebiliyor.

   

Kredi Başvuru Şartları Neler?

Bankaların 10 katı kadar maaş verebilmesi için bazı kriterleri var. Emekli kredisi için bankalar farklı bir yol izleyip kredi başvurusu yapacak olan müşterilerinden daha farklı taleplerde bulunuyorlar. Bu kriterlere uyan emekliler çok kolay kredi çekinilebilecekler;

  • Başka bir bankaya borcunun olmaması
  • Sicilinin temiz olması
  • Yaş grubunun uygun olması
  • Aylık ödeyeceği miktarın maaşının %70 seviyesini geçmemelidir
  • En fazla 48 ay vade yapıldığı için buna uygun bir kredi talep edilmeli

Emekliye Nakit Avans Şansı

Emekliye 3 maaş avans vererek kredi çekme dışında avans çekme fırsatı oluşuyor. Avans çekimlerinde devreye Sosyal Güvenlik Kurumu devreye giriyor. Emekliler, Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı dilekçe ile başvurdukları takdirde onay geldiği zaman emekliye 3 maaş avans verilecek. Emeklilerin sabırsızlıkla beklediği emekliye avans 2018 yılında uygulamaya başlaması planlanıyor. Emeklinin çekmiş olduğu avansı üç yılda geri ödemesi gerekiyor. Maksimum 36 ay vadeli olan avansları emeklilerin maaşlarından 12, 24 veya 36 ay vadeli olarak kesilerek ödemesi yapabilecekler. Ayrıca Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıf Bankası gibi büyük bankalarda 12 aya kadar ödemenin ertelenmesi de mümkün. Çekilen bu avanslarda tüketiciye herhangi bir faiz uygulaması yapılmayacak. Maaşı 2 bin lira olan bir emekli maksimum 6 bin liralık bir avans çekebiliyor olacak ve kredi olarak da 20 bin liraya kadar kredi çekme imkânı olacak. Emekliye avans ne zaman gelecek sorusunun net bir cevabı şuanda alınamasa da bu yıl içerisinde tüm bu planlamalar işleme alınacak gibi gözüküyor.

Emekliler İçin Faizsiz Kredi

Devlet öncelikle kamu bankalarının bu projeye dâhil olması için çalışıyor. Yani kamu bankaları, maaşının 10 katına kadar emekliye faizsiz kredi vermeye hazırlanıyor. Emekliler çekecekleri bu kredileri taksitle maaşlarından düşerek ödeme fırsatına sahip olacaklar. Rekabet piyasası gereği bankalar şuanda müşteri çekmek için emekli maaşını taşıyan müşterilerine kredi çıkarabiliyorlar. Ancak bu hazırlanan proje ile çekilen kredilerde faiz bulunmayacak. Emekliler maaş aldıkları yerden kredi çekecekleri için ve ödemeleri maaşlarından kesinti ile olacağı için ek bir işlem yapmalarına gerek kalmayacak. Bu proje şuan henüz hazırlanıyor olsa da emekliler tamamlanmasını heyecanla bekliyor. Emeklilere büyük bir kolaylık sağlayacak olan bu proje ile düşük taksit imkanları ve faizsiz kredileri ile borçlarını kolaylıkla kapatabilecek ve daha fazla nakit sıkışıklığı yaşamayacaklar gibi gözüküyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.