Emekliye Kefilsiz Kredi Veren Bankalar (Güncel Oranlar, Başvuru Şartları Kesin Onay)

 
Emekliye Kefilsiz Kredi Veren Bankalar (Güncel Oranlar, Başvuru Şartları Kesin Onay)
 

Bireylerin emekli olmadan önce, zaman zaman kredi kullanırken zorluk yaşamaları ne kadar muhtemel olsa da, emekli olduktan sonra kredi kullanımı bir bakıma çok daha rahat olabilmektedir. Bu da kişilerin emekli olduktan sonra hayatlarının sonuna kadar her yıl artan, devlet güvencesi altında olan, kalıcı bir gelire sahip olmalarıyla mümkündür. Kişilerin emekli olduktan sonra bankalarla olan ilişkisi her iki taraf için de avantajlı yönler içerirken, bankaların sadece kredi konusunda değil, birçok yönden emeklilere uygun koşullar yaratma çabası içinde oldukları görülmektedir.

   

Emekliye Kefilsiz Kredi İçin İstenen Şartlar:

Bankalar emekliye kredi 2018 şartlarında öncelikle emekli aylığının kredi çekilmek istenen bankaya alınmasını talep edebilirler. Her bankanın kendi bankasından emekli aylığı alan emeklilere karşı özel kampanya ve kredi faiz oranları bulunmakta, kredi tahsis ücretleri de kendi bankalarından emekli aylığı alanlara karşı minimum oranda olmaktadır. Bunun yanında kişiye özel promosyon imkanları da bulunmaktadır. Bu sayede kredi taksitleri emekli aylıklarından otomatik olarak kesilebilmekte, ödeme yapıldıkça toplam kredi tutarı azalmaya başladığı andan itibaren, ihtiyaç anında tekrar kefilsiz kredi kullanabilme durumu doğmaktadır. Ancak tabii ki ilgili bankadan emekli maaşı almayan emeklilere de kredi kullandırmak mümkündür. Bu durumda kişilerin aylık emekli maaş tutarlarını belgelemeleri ve kredi sicil notlarının (findeks risk raporu) yeterli olması yeterlidir.

Kredi Talep Edilen Bankadan Emekli Maaşı Alınmıyorsa:

Emekli son bir yıl içerisinde kredi veya kredi kartı ödemelerinde 3 ve daha fazla problem yaşamışsa ve bu konuda düzenli istikrarsızlıkları varsa bankalara yapılan kredi başvurusunda olumsuz yanıt alınabilir. Kredi kartı ödemelerinde borcun asgarisinin değil tamamının yapılması gerekli olsa da, gecikmeye düşülmemesi için en azından mutlaka asgari tutarın ödenmesi şarttır. Kredi başvurusu yapıldığında bankalara o anda yapılan bir kredi ödemesi yoksa bile geçmişte herhangi bir nedenle kredi ödemesi konusunda idari ya da yasal takip yaşanmışsa ve bunun üzerinden en az 5 yıl geçmemişse kredi talebine “ret” cevabı vermektedir. Normal koşullarda idari ya da yasal takibe düşülmesinin ardından, borcun tamamen ödenmesiyle birlikte en az 5 yıl sonra tekrar kredi alabilecek skor yakalanmaktadır. Bazı durumlarda bu süre daha da fazla olmaktadır. Bu durumlarda bazı bankalarla başvuru süreci içinde mevduat dışı ilişki kurulup, kredi dışı ürünler kullanılırsa kredi başvurularında onay alma durumu sağlanabilir.  Ya da banka kefil talebinde bulunabilir.

Bankaların Emekliye Kefilsiz Kredi Avantajları:

Ziraat Bankası emekliye kredi yönünden oldukça avantajlı koşullar içermektedir. Emeklilere maaşlarının 10 katına kadar kredi verebilen banka, çoğu durumda kredi tahsis ücreti de talep etmemektedir. Sadece kredi talep eden emeklilere yaşam sigortası yapılması şarttır. Vakıfbank emekliye kredi ise kredi vadesini 36 aya kadar çıkararak en uygun faiz oranlarıyla emekliye tahsis etmektedir. Halkbank emekliye kredi, özellikle kendi bankalarından emekli maaşı alan emeklilere faizsiz denecek oranda çok düşük faizli kredi avantajları sunmaktadır. İş Bankası emekliye kredi ve Denizbank emekliye kredi ise emekliye kredi veren diğer banka kredilerine göre biraz daha yüksek faiz oranı talep etse de, özellikle 10.000 TL. nin üzerinde kredi çekmek isteyen emeklilere çeşitli hediyeler verebilmektedir. Burada emeklilerin hangi bankadan kredi çekeceklerse öncelikle maaşlarını en az 2 yıl süreyle o bankaya taşımaları ve ne olursa olsun bireysel müşteri temsilcileriyle yapacakları görüşmelerde şartları sonuna kadar zorlamaları menfaatlerine olacaktır. Ayrıca özellikle 2018’in ikinci yarısında SGK’da emeklilere 3 maaşa kadar avans konusunda bankalarla müzakere halinde bulunmaktadır. Bu da gelecek aylarda bankaların emeklilerin karşısına daha cazip koşullarla emekli kredisi konusunda çıkacaklarıyla alakalı öngörüleri güçlendirmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.