Emekliliği Garantiye Alma Yolu: BES (Bireysel Emeklilik Sistemi9

 
Emekliliği Garantiye Alma Yolu: BES (Bireysel Emeklilik Sistemi9
 

Bireysel emeklilik kişinin kendi gelirinden belli bir miktarda para ayırarak bankaya ya da sigorta şirketleri gibi ilgili kurumlara ödeme yaparak emekli olma şansıdır. Yani aslında Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenen primlerle emekli olma dışında ek bir emeklilik fırsatıdır. Günümüzde pek çok insan emekli olduktan sonra, SGK emekli maaşıyla geçinirken maddi zorluklar yaşamaktadır. Bireysel emeklilik ile geleceğe yapılan bu yatırım sayesinde bu durumu değiştirmem mümkün. Pek çok banka ve sigorta şirketi kişilere bireysel emeklilik ile ilgili avantajlı fırsatlar sunmaktadır.

   

 

Devletten Bireysel Emekliliğe Destek

 

Devlet bireysel emekliliğe destek olmak amacıyla çeşitli uygulamalar yapmaktadır. Bunlardan birincisi devlet katkı payı sağlamak. Kişi yaptığı ödeme doğrultusunda devletten %25 oranında katkı payı gelmektedir. 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle ise bireysel emeklilik zorunlu hale geldi. Bireysel emeklilik sisteminde kişinin aylık gelirinden %3 oranında kesinti yaparak birikim yapması sağlanmaktadır. Bu oran aylık brüt kazanç toplamı en fazla SGK tavanı kadar. Bireysel emeklilik sözleşmesi için taraflar katılımcı ve şirketten oluşmaktadır. Üç tür emeklilik sözleşmesi bulunmaktadır bunlardan birincisi bireysel emeklilik sözleşmesi; bu tip sözleşmede kazanılan haklar katılımcı tarafından kullanılmaktadır. İkincisi olan gruba bağlı sözleşme; bu tip sözleşmelerde kazanılan haklar katılımcı, sponsor veya iş veren tarafından kullanılmaktadır. Diğer sözleşme türü ise işveren grup emeklilik sözleşmesi. Bu sözleşmede taraflar işveren ve şirketten oluşmaktadır. İşveren katılımcı adına katkı payını öder veya aracılık eder. Grup emeklilik sözleşmesinde katılımcı adına sponsor ve şirket arasında sözleşme imzalanabilir. Ancak maddi durumu çok iyi olmayan ve bireysel emeklilik için bütçe ayırmamış kişiler olabiliyor ya da zaten bireysel emekliliği olan devletin zorunlu bireyselliği ile ikincisi başlayan kişiler bireysel emeklilik sözleşme iptali yaptırmak istemektedir. Kişilerin yapılan bireysel emekliliği başladığı andan itibaren 2 ay içerisinde iptal etme hakkı mevcut. Bunun haricinde cayma süresinden sonra istenildiği zaman sistemden çıkmak mümkün. Tek yapılması gereken zorunlu bireysel emeklilik sözleşmesi şartları doğrultusunda, ilgili kuruma sözleşme cayma talebini iletmek. 10 iş günü içerisinde birikmiş olan parası varsa eğer kişinin hesabına gönderilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Antalya Turizminde Turist Rekoru Kırıldı (Antalyaya Bu Yıl Ne Kadar Turist Geldi)

 

Bireysel Emeklilik Yaptırmalı Mı?

 

Vatandaşların eğer maddi olarak imkânı müsaitse, bireysel emeklilik sistemine (BES) geçerek, gelecekte rahat bir hayat yaşamaları için bir adım atabilirler. Ödeme yapılırken herhangi bir ödeme zorluğu olduğunda ödemelere ara verilmesi mümkün. BES yaptırılan şirkette iki yıl kaldıktan sonra kurum değiştirme imkânı da mevcut. Tüm bunların dışında devletin yapılan ödemelere %25’lik katkı sağlaması da bireysel emeklilik sistemi avantajları arasında yer alıyor. Bireysel emeklilik sistemi için yaş sınırı 45 olarak belirlendi. 45 yaş altında olan vatandaşlar otomatik olarak sisteme dâhil ediliyorlar. Yani 1972 yaş ve altı olan kişiler zorunlu bireysel emeklilik sistemine dâhil edilmiyorlar. Ayrıca bireysel emeklilik yaptırmak için meslek fark etmiyor. Öğrenci, ev hanımı, doktor… Herkesin bireysel emeklilik yaptırma hakkı mevcut. Böylelikle yaşanılan rahat hayatı emekli olduğunda da devam etme fırsatı oluşmuş oluyor.

 

Bireysel Emeklilik Durumunu Öğrenme Yolları

 

Bireysel emeklilik sorgulama yapmak isteyen kişiler E-Devlet üzerinden otomatik katılımlar sistemlerinde devlet katkı paylarını sorgulayabiliyorlar. Genel olarak sorgulama için kişilerin emekliliğini hangi kurumdan BES yaptırdıysa o kurum ile iletişime geçmesi gerekmektedir. İlgili kurumlardan ayrıntılı olarak ödedikleri tutarları, devlet katkı payını öğrenmeleri mümkün. Ayrıca bireysel emeklilik hesaplaması yapmak isteyen kişiler BES sistemi bulunan banka ve sigorta şirketlerinin sitelerinden kolaylıkla emeklilik birikimini ya da devlet katkı payından gelecek olan tutarı hesaplayabilirler. Dilerlerse de şubelere gidip konu ile ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olabilirler.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.