Ekonomik Kriz Dönemlerinde İki Kat Fazla Yangın İstatistiği Şaşırtıyor! (Kriz Dönemlerinde Neden Çok Yangın Çıkıyor)

 
Ekonomik Kriz Dönemlerinde İki Kat Fazla Yangın İstatistiği Şaşırtıyor! (Kriz Dönemlerinde Neden Çok Yangın Çıkıyor)
 

2018 yılının ilk 5 ayında 68 fabrika yangını çıkması, bu rakamın daha şimdiden 2017 yılının iki katı seviyesinde seyretmesi ve fabrikaların tamamına yakınının sigortalı olması oldukça dikkat çekerken; benzer bir durumun da 2008 krizi sırasında yaşanması da akla bazı şüphelerin gelmesine neden oldu. Öyle ki son on yılın en büyük ekonomik krizinin yaşandığı 2008 yılında da fabrika yangınlarının artması dikkat çekici olurken, ekonominin nispeten kötü durumda olduğu dönemlerde fabrika yangınlarının oldukça artması sigortadan para alabilmek için yangınların kasıtlı çıkarıldığı şüphesini doğuruyor.

   

Gazete Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre fabrika yangınlarının çok artması ve fabrikaların çoğunun yangına karşı sigortalı olmasından dolayı akla bazı şüpheler gelirken, yangın çıkan fabrikaların büyük bir bölümünün petrokimya ve tekstil sektöründe faaliyet göstermeleri de diğer ilginç bir etken olarak göze çarpıyor. Bu sektörlerdeki fabrikalarda çıkan yangınların kontrol altına alınmaları da neredeyse imkansız. Yangın kontrol altına alana kadar yangın binayı tamamen tahrip ettiği için de delil toplaması da hemen hemen imkansız hale geliyor. Meydana gelen yangınların ekonomik sıkıntıların nispeten arttığı dönemlere denk gelmesi de başta sigorta şirketleri olmak üzere, birçok kesimin olaya şüpheyle yaklaşmasına neden olurken, ortaya koyulan istatistiklere de bakıldığında 2007 yılına göre 2008 yılında sigortacıların ödediği teminatın geçmiş yıla göre iki kat daha arttığı da oldukça dikkat çekici. Uzmanlar bu yıl da benzer bir durumun yaşanacağından bahsediyor.

Durum Tespiti Çok Önemli:

Fabrika yangınlarında en çok rastlanılan hususun fabrika sahiplerinin içerideki mal miktarını çok fazla göstermeleri olduğunu belirten uzmanlar, ekonomik kriz yaşayan ve malını satamayan üreticilerin, bilerek bir yangın çıkarması durumunda fabrikadaki mal miktarını 10 kat daha fazla belirterek açığı kapatmaya çalıştıklarından bahsederken, tamamen yanmış bir fabrikada bunun tespitinin oldukça zor olduğunu vurguluyorlar. Bir de zaten satılmayarak elde kalan malların yanması nedeniyle paraya çevrilmesi de bu yöndeki usulsüzlüklerin temelini oluşturuyor. Ayrıca fabrika sahiplerinin bankalardan kredi kullanımları sırasında teminat gösterdikleri fabrikayla alakalı olası bir haciz durumunda fabrikanın asıl değerinin ortalama %50 aşağısına satıldığında oldukça zarar ederken, fabrika yangınları sonucunda bir de miktarını çok fazla gösterdikleri mallar da göz önünde bulundurulduğunda sigorta şirketinden malların asıl değeri tutarında ödeme alabiliyorlar.

Bu durumda sigorta şirketlerinin hasar tespiti de çok önemli olmakla beraber, fabrikalardaki malların tamamının yanması ve delillere ulaşılamaması nedeniyle fabrika yangınının doğal ya da sabotaj olup olmadığının tespiti de imkansıza yakın oluyor. Bu durumda da itfaiye raporuna uyulmasından başka yapılacak bir durum olmadığını belirten uzmanlar, sigorta şirketlerinin topladıkları primlerin %30’uyla %45’i arası hasar tazminatı ödediklerini ve gelecek dönemlerde bu nedenle diğer müşterilerinin yüksek prim ödemek zorunda olduklarını da belirtiyorlar.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.