E-Devlet Üzerinden TC Kimlik Numarası İle SGK Borç Sorgulama (Borcu Olanlara Kolaylık)

 
E-Devlet Üzerinden TC Kimlik Numarası İle SGK Borç Sorgulama (Borcu Olanlara Kolaylık)
 

E-Devlet hizmetinin yaygınlaşması ile birlikte şifresiz olarak gerçekleştirilen TC ile SGK borç sorgulama işlemi iptal edildi. E-SGM internet sitesinin kapatılması ile birlikte sorgulama yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları E-Devlet üzerinden talep ettikleri SGK borç sorgulamasını yapabilmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapılabilmesi için TC Kimlik numarası ve E-Devlet şifresi gerekirken, E-Devlet şifresi bulunmayan kişilerin PTT şubelerine başvuruda bulunarak E-Devlet şifresi almaları gerekmektedir. SGK borç sorgulaması yapılabilmesi için https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden E-Devlet sistemine giriş yapılarak Hizmetler bölümünden Sosyal Güvenlik Kurumu sayfası görüntülenmelidir. Açılan sayfada bulunan menülerden Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama sekmesine giriş yapılarak, GSS borç sorgulama TC Kimlik No ile işlemi gerçekleştirilmektedir. Açılan sayfa üzerinde kısa bir beklemeden sonra borcu bulunan kişilerin borç tutarı ve dönemi otomatik olarak ekrana gelecektir. Borcunu kredi kartı ile ödemek isteyenler için aynı ekrandan ödeme yap sekmesi ile otomatik olarak borç ödeme sayfasına yönlendirilme yapılmaktadır. E-Devlet hizmeti için Android ve IOS için uygulamalar geliştirilmiş olup, dileyen kullanıcılar E-Devlet uygulaması kullanarak güncel GSS prim borçlarını sorgulayabilmektedir. Geçmişte olduğu gibi Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerinde sorgulama işlemi devam ederken, sıra beklemek istemeyenler için E-Devlet uygulaması ile hizmet vermektedir.

   

Ziraat Bankası’ndan GSS Borç Sorgulaması Yapılabilir Mi?

Halihazırda E-Devlet şifresi bulunmayan veya E-Devlet sistemini kullanamayacak olanlar, GSS borç sorgulama Ziraat Bankası ile mümkün müdür sorusunun cevabını merak etmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu ve Vergi Ödemelerinin Ziraat Bankası aracılığı ile gerçekleştirilmiş olması, GSS borçlarının Ziraat Bankası aracılığı ile öğrenilebilmesi anlamına gelmektedir. GSS borcu sorgulamasını Ziraat Bankası’ndan gerçekleştirmek isteyenler;

  • Ziraat Bankası Şubeleri,
  • 444 00 00 – 0850 220 00 00 Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çalışmayanlara Kredi Kartı Veren Bankalar (Garantili Onay)

Aracılığı ile güncel GSS prim borçlarını öğrenebilmektedir. Ödemek istedikleri GSS prim borçlarının ödenmesi aynı şekilde Ziraat Bankası aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

SGK İşveren Borcu Sorgulama Yolları Nelerdir?

Geçmişte olduğu gibi SGK işveren borç sorgulama işlemi için Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine gidilebildiği gibi online olarak işveren borcu sorgulanabilmektedir. Online olarak borç sorgulama yapmak isteyen işverenler;

  • E-Devlet sistemine giriş yaparak Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasından sorgulaması yapabilmektedir.
  • E-SGK – SGK Uygulamalar Portalı ile borç sorgulaması yapabilmektedir.
  • Ziraat Bankası Şubeleri ve Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri aracılığı ile borç sorgulanabilmektedir.

Online olarak gerçekleştirilen sorgulamalar saniyeler içerisinde sonuçlandırılarak ekranda görüntülenmektedir. Aynı ekran üzerinden borç ödemesi yapılabilmekte olup, geçmişte olduğu gibi işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine giderek sıra beklemesine gerek kalmamaktadır.

BAĞKUR Borcu Nasıl Sorgulanır?

BAĞKUR borç sorgulama işlemi, SGK borçlarında olduğu gibi benzer yöntemler ile gerçekleştirilmektedir.

  • E-Devlet sistemine TC Kimlik No ve şifre ile giriş yapılarak Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasından BAĞKUR borcu sorgulanabilmektedir.
  • Ziraat Bankası şubeleri ve Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri aracılığı ile BAĞKUR borcu sorgulanabilmektedir.

BAĞKUR ödemeleri 4-B olarak sistemde görülmekte olup, E-Devlet üzerinde sorgulama yapılırken bu durum dikkate alınmalıdır. BAĞKUR borçları aynı şekilde E-Devlet üzerinden yönlendirilen tahsilat sayfasından kredi kartı ile yapılabildiği gibi Ziraat Bankası aracılığı ile de gerçekleştirilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.