Doktor Şikayet Etmek İçin Yapılması Gerekenler Hakkında Başvuru Bilgileri

 
Doktor Şikayet Etmek İçin Yapılması Gerekenler Hakkında Başvuru Bilgileri
 

Pek çok kişi yaşadığı sağlık sorunları ya da rutin sağlık kontrolleri için birçok hastane, tıp merkezi, poliklinik ya da sağlık ocağı gibi sağlık kurumlarında doktor ve hemşirelerle irtibat halinde olmaktadır. Sağlık kurumlarının öncelikli görevi, sağlık açısından gerekli ilk ve diğer tüm müdahaleyi gereğince yapmaktır. Sağlığın söz konusu olduğu durumlarda, gerekli açıklamayı yapmak, öz veride bulunmak ve gereğince hasta ve yakınlarıyla ilgilenmektir. Ancak bazı durumlarda sayılan koşullar sağlanmayabilir. Bu noktada da hasta ya da hasta yakınları, doktor şikayet etmek istiyorum ne yapmalıyım, sorusuna cevap bulmak isterler. Şikayet yapılmadan önce, hasta haklarının ve hastane çalışanlarının görevlerinin bilinmesi son derece önemlidir. Haklarını tam olarak ve çalışanların görevlerini tam olarak bilen kişi, şikayetini de doğru birimlere yapabilir.

   

Hasta Hakları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hasta hakları, tüm devlet ve özel sağlık kurumlarında geçerlidir. Hasta haklarını bilmek, hastane ya da diğer sağlık kuruluşlarında yaşanabilecek sorunlara karşı bilinçli bir şekilde önlem alınmasını sağlar. Bu haklar;

 • Her hastanın öncelikli ve doğal hakkı, hastane seçebilmesidir.
 • Herkes istediği devlet hastanesinde tedavi olabilir. Acil durumlarda, herhangi bir hizmet bedeli alınmaksızın tüm özel hastanelerin Acil Servislerinden yararlanılabilir.
 • Tüm hastaların doktor seçme hakkı bulunmaktadır.
 • Tüm hastalar, hastanede ya da sağlık kuruluşlarında kendileri ile ilgilenecek personelleri de seçme hakkına sahiptirler.
 • Her hastanın özel oda talep etme hakkı vardır.
 • Her hastanın rahat etmesi ve de saygınlık görmesi sağlanmalıdır.

Yukarıda belirtilen durumlarla birlikte, her doktor ve sağlık çalışanı ile hizmet alına sağlık kurumu hastanın psikolojisini de olumsuz etkileyen konum ve tutumda olmamalıdır. Sadece gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanmasıyla değil, hastanın ruhsal durumunun gözlemlenmesi ve iyileşmesini yönelik de hareket edilmelidir. Özel hastanelerde böyle bir durumlar karşılaşılmadığında, doktorlar ve diğer sağlık çalışanları öncelikle özel hastanenin özel hastane şikayet hattı üzerinden sorunlarını belirtmeli ve çözüme gitmelilerdir. Sorun çözülmezse devlet kanalları kullanılmalıdır. Devlet ya da özel hastane kanalları kullanılarak sadece doktor için değil, hemşire şikayet talepleri de oluşturulabilir.

Sağlık Bakanlığı Alo 184 Şikayet Hattı

Doktor şikayet dilekçesi başta olmak üzere, hemşire şikayet hattı, doktor şikayeti oluşturma talebi, hasta hakları şikayetleri için ve şikayet durumuna göre yapılması gerekenler, Sağlık Bakanlığı’nın Alo 184 hattı üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Alo 184 hattı kullanılarak şikayet edilebilecek yerler ise şu şekildedir:

 • Özel ya da devlet hastaneleri,
 • Sağlık ocakları,
 • Diyaliz merkezleri,
 • Diğer özel ya da devlet sağlık kuruluşları,
 • Ambulans hizmetleri.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB Nitelikli Elemana Verdiği Desteği Sürdürüyor (Kosgeb Personel Destekleri)

Hastane Çalışanlarının Görevleri ve Bimer Hakkında

Hastane ya da diğer sağlık kuruluşunda çalışan kişilerin, bulundukları pozisyona göre farklı görevler mevcuttur. Ancak temel görev sağlık üzerine kuruludur. Yani hizmet almak için herhangi bir sağlık kurumuna gelen hasta ve hasta yakınları, öncelikle hastalıklarına dair gerekliği tedaviyi almak zorundadır. Bunun yanı sıra, hastanın memnuniyeti sağlanmalı, sağlık için alınacak tedbirlerde hasta hakları suiistimal edilmemelidir. Tüm doktor, hemşire, sağlık personeli sayılan bu görevleri yerine getirmek zorundadır. Bunların yerine getirilmemesi durumunda, gerekli ilk şikayetler yapılmalı ve sonuç alınamazsa Bimer’e şikayet talebi oluşturulmalıdır.

Başbakanlık İletişim Merkezi olarak geçen Bimer üzerinden yapılabilmektedir. Doktor şikayet Bimer talebi için öncelikle Bimer’in internet sayfasına girilmeli ve şikayet talebi oluşturulacak kısım tıklanmalıdır. Bu noktada şikayet dilekçesi yazılıp Bimer’e gönderilir. İlgili birim yetkilileri şikayeti değerlendirmeye alır ve süreç başlar. Süreç hakkında şikayet talebi oluşturan kişi devamlı olarak bilgilendirilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.