Doğum Borçlanması Hakkında Bilinmesi Gerekenler (Doğum Parası Alma)

 
Doğum Borçlanması Hakkında Bilinmesi Gerekenler (Doğum Parası Alma)
 

Doğum borçlanması şartları, sigortalı her çalışan kadının bilgi sahibi olması gereken konulardan birisidir. Yasal olarak, sigortalı olanlar bazı durumlarda sosyal güvenlik açısından borçlanma hakkını kullanabilirler. Doğum da bu durumlar arasında kabul edilmektedir. 2014 yılına kadar yalnızca SSK’ya bağlı çalışan kadınlar doğum borçlanmasından yararlanabiliyorken, düzenlenen yeni kanunla tüm sigorta çeşitlerine bu hak sağlanmış oldu. Doğum borçlanmasında son durum ne merak edenler, bağlı bulundukları sigorta kurumuna göre araştırma yapmalıdır.

   

Doğum Borçlanması İçin Hangi Sigorta Kurumu İçin Nereye Başvurulmalı?

Doğum borçlanması 2018 yılı başvuruları, bağlı bulunan sigorta kurumuna yapılmalıdır. Yeni yasa gereği SSK, Tarım SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı’na bağlı bulunan çalışan kadınlar, doğum borçlanmasından faydalanabilir. Bağ-Kur kapsamında sigortalı olanlar, bulundukları ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da merkezine başvuruda bulunabilirler. SSK ve tarım SSK üyesi olanlar da yine aynı şekilde Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve merkezlerine başvuru yapabilirler. Eski kamu görevlileri ise Ankara’da bulunan Sosyal Sigortalar Gene Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’na dilekçe ile başvuruda bulunabilirler. Başvuru için borçlanma talep dilekçesi ve kimlik fotokopisinin hazırlanması yeterlidir.

Doğum Borçlanmasından Yararlanabilmek İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Sigortalı çalışan bayanların doğum borçlanmasından yararlanabilmesi için bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Doğum borçlanması şartları şunlardır:

  • Çocuğun sigorta başlangıç tarihinden sonra doğmuş olması gerekir.
  • Doğumu takip eden 24 aylık süreç içerisinde, kişi adına prim yatmamış olmalıdır.
  • Borçlu sayılacak sürede, çocuğun sağ olması gerekmektedir.

Bu şartları yerine getiren kadınlar, doğum borçlanmasından faydalanabilirler. Doğum borçlanması süresi toplamda 2 yıl olarak belirlenmiştir. Pek çok kadın doğumdan sonraki 8 hafta ya da 10 hafta için borçlanabilmektedir. Doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışmaya devam eden kişiler, doğum sonrası istirahat süresi de dahil olmak üzere toplamda 2 yıl borçlanabilirler. Doğum borçlanması kaç gün diye merak edenler, hesaplamalarını bu kritere uyarak düzenleyebilirler. Her çocuk için, doğum sonrasındaki 24 aylık süre içerisinde prim yatırılmamışsa 720 gün borçlanılabilir. Toplamda ise doğum için 2160 gün borçlanma hakkı tanınmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Banka Hesabı Açtırmak İsteyenlerin Yapması Gerekenler (Banka Hesabı Nasıl Açılır)

Doğum Borçlanması İle İlgili Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler

Doğum borçlanması nedir diye merak eden sigortalı kadınlar için doğum ve takibindeki istirahat süresi için ödenmesi gereken sigorta primleri hakkında borçlanma olarak özetlenebilir. Sigortalı olarak çalışmaya başlayan bir kadın, en fazla 3 çocuk için bu haktan yararlanabilir. Adına kısmi prim yatanlar, prim ödenmemiş süre için borçlanırlar. Doğum borçlanması süresince çocuğun vefat etmesi haline, vefat süresine kadar olan kısım borçlandırılır. Kişi eğer doğum borçlanması süresinde tekrar doğum yaparsa, ilk doğum ile ikinci doğum arasındaki süre ile ikinci doğum için kullanılabilecek 2 yıllık sürenin toplamı kadar borçlanma yapabilir. Doğum borçlanması yapan kişilerin sigortaları geriye çekilmez. Emeklilik için prim gün sayısında, bu borçlanmalar göz önünde bulundurulmaktadır.

Doğum borçlanması için ödenmesi gereken tutar, başvurunun yapıldığı tarihte geçerli olan asgari ücrete göre hesaplanmaktadır. Asgari ücretin günlük tutarının %32’si ile toplam borçlanılacak gün sayısı çarpılarak, borç miktarı hesaplanır. Borçlar, tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içerisinde ödenmelidir. Ödemesi yapılmayan doğum borçlanmaları iptal edilmektedir.  Emeklilik şartını sağlamayan kadınlar için 2008 yılından sonraki doğum borçlanmaları, talep halinde faizsiz olarak geri ödenebilmektedir. Borcun tamamını 1 ay içerisinde ödeyemeyenlerin, ödedikleri miktara karşılık gelen süre sigortalı süre olarak değerlendirmeye alınmaktadır. Kalan süreler için tekrar SGK’ ya başvuru yapılması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.