Devletten Hibe ve Sıfır Faizli Kredi Alabilme Şartları Ve Genel Koşullar

 
Devletten Hibe ve Sıfır Faizli Kredi Alabilme Şartları Ve Genel Koşullar
 

Yıllık planlanan ekonomik büyümenin sağlanması, üretimin ve istihdamın arttırılması için her sektörde yeni işletmeler kurulması ve mevcut işletmelerin büyütülmesi için en büyük desteklerden biri de devletin verdiği hibe krediler olarak göze çarpmaktadır. Devletin kendi kurumları vasıtasıyla direkt olarak verdiği bu destekler hibe veya kredi (faizsiz ya da çok düşük faizli) olarak 2’ye ayrılırken özellikle hibe tanımı biraz daha açılacak olursa; devlet, vakıflar, kalkınma ajansları ve kamu kuruluşları tarafından başta yeni iş kuran girişimciler olmak üzere üretimin sürdürülebilirliği, kısa ve orta vadeli ekonomik hedeflerin tutturulması, ekonomik büyüme, istihdamın arttırılarak işsizliğin azaltılması gibi nedenlerle karşılıksız sağlanan maddi desteklere hibe ismi verilmektedir. Hibe desteği alınabilmesi için gerçek kişi ya da tüzel kişi olmak arasında bir fark bulunmamakla birlikte hibe bağış olarak da isimlendirileceği gibi bir mal ve mülkiyetin karşılıksız olarak başka bir kişi ve kuruma bırakılması olarak da isimlendirilebilir.

   

Devlet Tarafından Verilen Hibe Destekleri:

Devlet tarafından farklı kurumlar aracılığıyla verilen hibe desteği nasıl alınır başlığı için her sektör için farklı koşullar gerekiyor ve bu koşullar yapılacak işin mahiyeti ve bölgesel faktörlere göre değişiyor olsa da, genel anlamda bir üretim faaliyetinin içinde olunması ve yapılan işin ülke ekonomisine katkıda bulunması yeterlidir. Devlet hibe destekleri içerisinde en bilinen ve göze çarpan durumunda olan KOSGEB’in madencilikten hayvancılığa hatta cafe açılmasına kadar her iş kolu için hibe destekleri bulunmaktadır. Devletin verdiği geri ödemesiz kredi olarak da nitelendirilen ve KOBİ olma şartıyla verilen KOSGEB destekleri;

  • Girişimciler için yeni iş kurulması ya da mevcut işletmenin geliştirilmesi
  • Tarımsal üretim ve istihdamın arttırılması bu sayede köyden kente olan göçün sona erdirilmesi
  • Yeni iş kurulumu ya da mevcut bir işletme için yeni makine ve ekipman alınması
  • Ev hanımlarının da üretime katılarak ülke ekonomisine destek olmaları amacıyla verilmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Devlet Fide Desteği Nasıl Alınır (Başvuru Şartları)

KOSGEB Tarafından Verilen Hibe Desteği ve Krediler:

KOSGEB tarafından verilen 50 bin TL’lik hibe ve 100 bin TL’lik sıfır faizli kredi desteği alabilmek için olmazsa olmaz ilk şart KOBİ olunması, ikinci şart da üretim yapılmasıdır. Yeni iş kurmak isteyen ya da mevcut işini geliştirmek isteyen tüm girişimciler öncelikle KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmak ve ardından sertifika almalarının ardından hazırladıkları somut iş projesini KOSGEB’e sunumlarının ardından ilk etapta 50 bin TL hibe, ardından da 100 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi seçeneklerinden yararlanabilirler.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Destekleri:

Özellikle son dönemlerde kapsamı iyice genişletilen tarım ve hayvancılık hibe kredileri kırsal bölgelerde yaşayan ve Çiftçi Kayıt Sistemi’ne üye olan çiftçilere verilen hibe ve kredilerden oluşmaktadır. Her türlü tarım ve hayvancılık faaliyetleri TKDK kapsamına girerken, her bölge ya da şehir için ayrı hibe çeşitleri ve koşulları da bulunabilir. Bu desteklemelerle özellikle tarım konusunda dışa bağımlılığın sona erdirilerek, tarımsal üretim ve ihracatın arttırılması, aynı zamanda tarımsal istihdamın da maksimize edilmesi amaçlanmaktadır.

Ziraat Bankası Düşük Faizli Kredi Destekleri:

Ziraat Bankası başta tarım ve hayvancılık olmak üzere devlet destekli hibe kredi ve teşvik nasıl temin edilir sorusuna verdiği çok geniş yelpazedeki cevaplarla ön plana çıkmaktadır. Ziraat Bankası yeni iş kurulmasından tarım ailelerinin desteklenmesine kadar birçok kredi desteği sağlarken, geri ödeme seçenekleri tamamen kredi sahibinin isteği doğrultusunda tam bir esneklikle belirlenmektedir. Önümüzdeki 2 yıl içinde Ziraat Bankası kredi tahsislerinin artarak devam edeceği de belirtilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.