Devlet Tarafından Verilen Hayvancılık Teşvikleri Ve Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak

 
Devlet Tarafından Verilen Hayvancılık Teşvikleri Ve Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak
 

Devlet tarafından verilen tarım ve hayvancılığın gelişmesi adına birçok devlet destekli hayvancılık teşvik ve ödemeleri bulunmaktadır. Bu destekler sayesinde kırsal alanların kalkınması sağlanıyor ve çiftçilere verilen desteklerle şehirlerin nüfuslarının azaltılması planlanıyor. Aynı zamanda yerli hayvancılık üretiminin arttırılması ve ekonominin canlanması amacıyla oldukça büyük hibe ve teşvikler verilmektedir. Büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorum diyorsanız alabileceğiniz birçok teşvik ile işinizi kurabilir veya mevcut işinizi büyütebilirsiniz.

   

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Destekleri

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oldukça büyük teşvik ve hibelerle destekler verilmektedir. Hayvan yetiştiriciliği ile uğraşan kişilere hayvan başına senelik ödenen desteklerle ve teşviklerle çiftçilerin yanında bulunuyor. Soy kütüğü olan buzağı başına 500 TL, malak başına 400 TL, anaç manda başına 250 TL senelik ödeme yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yem ve veteriner yardımları yaparak da hayvancılığa teşvik sağlıyor ve destek oluyor. Hayvancılık destekleri 2018 senesinde de Tarım Bakanlığı tarafından verilmeye devam etmektedir.

Genç Çift Projesi İle Devlet Desteği

Hayvancılık hibe destekleri 2018 senesinde genç çiftçilere verilen destekler devam etmektedir. Genç çiftçilere destek olunması ve hayvancılık alanında genç istihdam sağlanması amacıyla gerçekleştirilen projeden 18 ila 40 yaş arasında hayvan yetiştiricileri faydalanabilmektedir. Genç Çiftçi projesi kapsamında verilen desteklerden şu şartlara sahip yetiştiriciler faydalanabilmektedir;

 • En az 18, en fazla 40 yaşında olan kişiler başvuruda bulunabilirler.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir.
 • En az okur yazar olan ve herhangi bir yerde çalışmayan kişiler başvurabilirler.
 • Başvuran genç çiftçinin vergi mükellefi olmaması gerekmektedir.
 • En az 15 adet büyükbaş ya da en az 50 adet küçükbaş hayvan sahibi olmalıdır.

Genç çiftçiler başvurularını faaliyet gösterilen arazinin bulunduğu il ya da ilçe Tarım Müdürlüklerine yapabilmektedirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hayvan Yetiştiriciliği İçin Verilen Destek Kredileri (Tigem Orköy Destekleri)

TKDK Tarafından Verilen Hayvancılık Destekleri

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Euro olarak verdiği destekleri uluslararası kuruluşlardan toplamaktadır. Yapılacak olan başvuruların hangi tür hayvan için yapıldığına göre verilen destekler 1 milyon Euro’ya kadar çıkmaktadır. Kırmızı et üretimi için verilen TKDK desteği 20 bin ila 1 milyon Euro arasında tutarlarla verilmektedir. Kanatlı et imalatı için verilen destekler 15 bin ile 500 bin Euro arasında değişmektedir. Sunulan projelere göre destek miktarları değişiklik göstermekte olup 500 bin Euro’ya kadar ödemeler tek seferde, 500 bin Euro üzeri ödemeler iki seferde yapılmaktadır. Hayvancılık alanında birçok destek veren TKDK, şehirden köye dönüşlerin sağlanması ve hayvancılığın desteklenmesi amacıyla yapmaktadır. TKDK verdiği destekler için girişimcilerin şu şartlara sahip olmasını istemektedir;

 • Başvuran kişinin 65 yaşını aşmamış olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapılacak olan alanda en az 3 yıl çalışılmış olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan kişinin en az 3 yıl hayvan kayıt sistemine kayıtlı olmalıdır.

TKDK tarafından verilen hibe ve destekler için başvurulacak olan alana göre farklı şartlar sunulmaktadır. Bu şartlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Süt üretimi yapmak isteyen üreticiler için,
  • En az 10, en fazla 120 adet inek sahibi olması
  • En az 50, en fazla 500 adet süt veren keçi sahibi olması
  • En az 5, en fazla 50 adet manda sahibi olması
  • En az 50, en fazla 500 adet süt veren koyun sahibi olması gerekmektedir. Süt üretmek isteyen kişilerin bu şartlardan en az birine sahip olması gerekmektedir.
 • Kırmızı et imalatı yapmak isteyen üreticiler için,
  • En az 100, en fazla 500 adet keçi sahibi olması
  • En az 30, en fazla 250 adet sığır sahibi olması
  • En az 100, en fazla 500 adet koyun sahibi olması
  • En az 10, en fazla 50 adet manda sahibi olması gerekmektedir. Kırmızı et imalatı yapmak isteyen kişilerin bu şartlardan en az birine sahip olması gerekmektedir.
 • Tavuk eti imalatı yapmak isteyen üreticiler içim,
  • En az bin, en fazla 8 bin adet hindi sahibi olması
  • En az 5 bin, en fazla 50 bin adet tavuk sahibi olması
  • En az 350, en fazla 3 bin adet kaz sahibi olması şarttır. Tavuk eti üretimi yapmak isteyen kişilerin bu şartlardan en az birine sahip olması gerekmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Besicilik Kredisi Almak İçin Başvurular Nereye Yapılır? Şartlar Nelerdir

Büyükbaş hayvancılık hibe desteği şartları TKDK tarafından belirlenmekte ve bu şartları sağlayan girişimcilere kendi alanlarında farklı kredi imkanları sunmaktadır. Türkiye’nin her iline verilen destekler bulunmakta fakat bazı illere öncelik verilmektedir. Türkiye’de gelişim gösteren 42 ile öncelik verilmekle birlikte şartlara uygun olan her başvuru değerlendirilmektedir. Yapılan harcamaların yarısı hibe olarak TKDK tarafından verilmektedir. Verilen büyük destekler sayesinde hayvancılık alanında oldukça büyük ekonomi sağlanmaktadır. Şartlara uygunluk sağlanmadığı durumlarda hibelerden kesinlikle faydalanılamaz.

Hayvancılık Alanında Verilen KOSGEB Destekleri

KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomideki payını arttırmak ve gelişimlerini sağlamak için hibe ve kredi desteği veren bir kurum olarak Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Aynı zamanda projelere sahip olan fakat işini kuramayan girişimcilere de destek veren KOSGEB, verdiği destekler arasında hayvancılık alanını da ön planda tutmaktadır. Birçok işletmeyi destekleyen ve desteklerine hızla devam eden KOSGEB sayesinde girişimcilerin yüzü gülmüştür. Özellikle kadın ve genç girişimcilere öncelik veren KOSGEB’in desteklerinin bir kısmı hibe bir kısmı geri ödemeli kredi şeklinde verilmektedir. KOSGEB hayvancılık alanında verdiği destekleri istihdamın artması, kırsal alanda kalkınma sağlamak ve yeni projelere ışık tutmak amacıyla vermektedir. Hayvancılık teşvikleri KOSGEB tarafından farklı projeler için verilebilmekte olup yeni fikirlere açıktır. KOSGEB kredilerine başvuruda bulunabilmek için öncelikle KOSGEB resmî web sitesine üye olunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra KOSGEB tarafından ücretsiz olarak verilen girişimcilik eğitiminin tamamlanması ve girişimcilik sertifikasının alınmış olması gerekmektedir. KOSGEB tarafından daha önce destek verilen projeleri yine KOSGEB resmî web sitesi üzerinden inceleyebilirsiniz. Eğitim tamamlandıktan sonra başvurulmak istenen alan belirlenip, başvurunun online olarak yapılması gerekmektedir.  KOSGEB tarafından desteklenen hayvancılık alanları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Hazır hayvan yemlerinin imalatı ve ev hayvanları için hazır gıda imalatı
 • Kabuklu deniz hayvanları, yumuşakça ve balıkların işlenmesi ve saklanması
 • Çiftlik hayvanları için hazır yemlerin imalatı
 • Hayvansal ve bitkisel sıvı ve katı yağların imalatı
 • Kümes ve et hayvanlarının etlerinden üretilen ürünlerin imalatı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Devlet Destekli Hibe Kredilerine Nasıl Başvuru Yapılır? Şartları Nelerdir

Bu alanlarda ve buna benzer alanlarda projeler için destek verilmektedir. KOSGEB’e sunulan projelerin özenle hazırlanmış olması ve en ince ayrıntıya kadar içeriklere sahip olması desteğin alınabilmesi için oldukça önemlidir. Verilecek desteğin tutarı projeye göre değişiklik gösterecektir. Hayvancılık alanında verilen destekler KOSGEB tarafından en fazla 300 bin TL’ye kadar verilmektedir. Hibe limiti 300 bin TL olup geri ödemeli kredi seçenekleri daha yüksek miktarlarda verilebilmektedir. KOSGEB hayvancılık desteğinden faydalanabilmek için başvuran kişinin kısa süre içerisinde başka bir hibe almış olmaması gerekmektedir. Hayvancılık alanında hazırlanacak olan projelerin kapsamına göre verilen hibe ve kredi miktarları değişiklik göstermektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.