Devlet Tarafından Kadınlara Sunulan Teşvik Kredisinden Nasıl Yararlanılır

 
Devlet Tarafından Kadınlara Sunulan Teşvik Kredisinden Nasıl Yararlanılır
 

Kosgeb’in sunduğu maddi destek imkanları içinde kadınlara yönelik teşvik kredisi de yer almaktadır. Bu hibeden ve kredi imkanından yararlanmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği soruların başında ise; devletin kadınlara verdiği teşvik kredisi için nereye başvurulur? sorusu gelmektedir.

   

2017 itibariyle 2018 yılı da dahil olmak üzere, 50.000 kişiye teşvik kresi verileceği açıklanmıştır. Aile ve Sosyal Politakalar Bakanlığı’nca hibe almaya hak kazanan kadınlar, 5 yıl  geri ödemesiz ve ödeme zamanında da sıfır faiz oranıyla ödeme yapacaklarıdır. Kredinin tutarı ise 15.000 TL’dir. Ortak olarak işe girmek isteyen ya da küçük ölçekli işletme sahibi olmak isteyen kadınlar için devlet tarafından sağlanan destek kredisi türüdür. Krediden yararlanmak için öncelikle Kosgeb’e başvuru yapılması gerekir. Ardından Kosgeb’in vereceği eğitimlere katılmak zorunludur.

Ev Hanımlarına İş Sahibi Olma İmkanı Devletten

Devletin ev hanımlarına verdiği iş imkanı içinde Kosgeb tarafından sunulan geri ödemesiz ve faizsiz kredi imkanı yer almaktadır. Kendi becerilerini geliştirerek aile ekonomisine destekte bulunmak isteyen ve kendi ekonomik özgürlüğünü elde etmek isteyen kadınlar için sunulmuş bir teşvik kredisi türüdür. Erkekler için sunulan hibe kredisine oranla % 10 ile % 20 arasında daha fazla destek alınabilmektedir. Yine geri ödemede de bir erkeğe göre 10.000 TL’ye kadar daha az geri ödeme avantajı bulunmaktadır.

Kendi işini kurmak isteyen kadınlar, bunun için bankadan girişimcilik kredisi almak istedikleride, geri ödemesini belirlenen faiz oranın üstüne konulmasıyla yapacaklardır. Ancak bunun yerine Kosgeb’in sunduğu teşvik kredisi türüne başvuru yapılarak, sadece çekilen tutar kadar, yani hiçbir faiz uygulanmadan ödeme yapılabilir.

2018 Yılı Ev Hanımları Faizsiz Kredi Başvurusu

Ev hanımlarına faizsiz kredi 2018 yılı başvuruları Kosgeb üzerinden yapılmaktadır. Kosgeb birimlerine gidilerek kadınlar için sunulan teşvik kredisine başvuru yapılacağı belirtildikten sonra, istenilen belgeler Kosgeb’e bırakılacaktır. Ardından Kosgeb’in sunduğu girişimcilik derslerine katılınması gerekir. Katılım zorunludur. Çünkü eğitim sonrasında bir sınav uygulanacak ve sınavdan geçer not almayanlara kredi imkanı tanınmayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Kosgeb’ten girişimcilik belgesi alındıktan sonra, ilk olarak Kosgeb kayıt işlemleri yapılmalıdır. Kredi başvurusu sırasındai iş planı projesiyle başvuru yapılması gerekmektedir. Bu proje, bir sunum eşliğinde Kosgeb yetkililerine anlatılmalı ve başarılı bir girişimci olunacağı göterilmelidir. Kosgeb yetkililerinden onay alınması, kredi alma hakkının kazanıldığı anlamına gelir. En düşük hibe 15.000 TL olmakta ve bunun için 5 yıl geri ödeme beklenmemektedir. Tüm kredi taleplerinde faiz uygulaması yapılmaz. Bu bakımdan bir ev hanımı 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredi çekebilir. Ancak 100.000 TL’lik hibe kredinin geri ödemesi için sadece 1 ya da 2 yıllık bir süre tanınmaktadır. 5 yıl geri ödemesiz hibe kredi, sadece 15.000 TL’lik kredi için geçerli olmaktadır.

2018 Yılı Ev Hanımlarına İş Kurma Kredisi Veren Bankalar

Kadınlar aile ekonomisine katkıda bulunmak ve kendi ekonomik özgürlüklerini elde etmek için kendi işlerini kurabilirler. Bunun için Kosgeb’e başvuru yapılabileceği gibi, ev hanımlarına iş kurma kredisi veren bankalar 2018 yılı içinde başvuru yapıp, bankalar aracılığıyla da kredi çekebilirler. Kredi taleplernin olumlu karşılanması için, bankaların maddi olarak kendilerini güvence altına alacakları belgeler de olması gerekir. Bunlar; ipotek ettirilebilen araç, ev, arsa gibi mülkler olurken; bir iş yeri ya da ev kirası belgesi ya da varsa eşin gelir belgesi de olabilir. Başvuru yapılabilecek bankalardan başlıcaları; Ziraat Bankası kadın girişimci kredisi, Denizbank ve ING Bank olmaktadır. Başvurular banka şubeleri, telefon ya da internet bankacılığı aracılığıyla yapılabilir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.