Devlet Tarafından Kadın Girişimcilere Verilen Destekler Nelerdir

 
Devlet Tarafından Kadın Girişimcilere Verilen Destekler Nelerdir
 

Devletin kadınlara verdiği teşvik kredisi şartları sağlandığı takdirde, iş kurmak isteyen kadınlar büyük oranda ödenek alabilmektedir. Ev hanımlarının girişimcilik sektörüne kazandırılması ve kadın iş gücünün arttırılması için çeşitli finansal destek programları gerçekleştirilmektedir. İş kurmak isteyen ancak sermaye desteğine ihtiyaç duyan kadınlar, bu programlara başvuru yapabilirler. KOSGEB, kadın girişimcilere hibe desteği vermektedir. 2017 – 2018 yılları arasında toplamda 50.000 kadın girişimciye hibe desteği verilmesi planlanıyor. Hibe desteğinden faydalana kişiler, 5 sene boyunca aldıkları destekleri geri ödemek zorunda kalmayacak. 15.000 TL olarak belirlenen teşvik kredisine ek olarak, ortak bir iş kurmak isteyen kadınlara yönelik ev hanımlarına mikro kredi imkanları da bulunmaktadır. KOSGEB’e destek için başvuru yapıldıktan ve gerekli eğitimler tamamlandıktan sonra, 5 yıl geri ödemesiz, sıfır faizli kredi kullanılabilir.

   

Teşvik Kredisinin Sağladığı Avantajlar

Ev hanımlarına faizsiz kredi imkanlarından yararlanmanın sağladığı avantajlar çok önemlidir. Kadın girişimcilere verilen destek oranları, erkek girişimcilere verilen oranlardan daha fazladır. Erkek girişimciler KOSGEB gibi kurumlardan, yaptıkları harcamaların %70’i kadar destek alabilmektedir. Kadın girişimciler ise %90 oranında destek alabilir. Özel bankalardan alınacak girişimcilik kredilerinde faiz oranları söz konusudur. Devlet tarafından sağlanan teşvik kredileri ise sıfır faizlidir. Alınan destek tutarı kadar geri ödeme yapılması gerekir. Pek çok banka, 5 yıl gibi uzun bir süre ödeme yapılmamasını kabul etmezken devletten alınacak teşvik kredisinde ilk 5 yıl ödeme yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Sürenin bu kadar uzun tutulmasının sebebi, iş ortamının oturması ve krediyi ödeyebilecek ekonomik düzeye ulaşılması için zaman tanınmasıdır.

Kadınlara Teşvik Kredisine Başvuru Nasıl Yapılır?

Devletin kadınlara verdiği teşvik kredisi için nereye başvurulur merak edenler, başvurularını KOSGEB kurumu üzerinden gerçekleştirebilir. Başvurularda, girişimcilik eğitimlerinden alınacak sertifika ve iş planı gibi belgeler istenebilmektedir. Kullanılacak kredinin geri ödenebileceğinden emin olmak için maaş bordrosu gibi belgeler de istenebilmektedir. Belgeler teslim edildikten hemen sonra ödeme gerçekleştirilmemektedir. KOSGEB öncelikle eğitimlere katılım sağlanmasını istemektedir. Bu eğitimlerde kurulacak işletmelerin nasıl kar etme noktasına getirileceği gibi iş kurma ile ilgili önemli bilgiler verilmektedir. Eğitimlerin %80’ine katılım gösterilmesi zorunludur. 60 saat süren eğitimin sonunda bir adet sınav gerçekleştirilmektedir. Sınavdan başarılı sonuç alan kişilere girişimcilik sertifikası verilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Düşük Faizli KOBİ Kredisi Veren Bankalar (Kobi Kredisi Kampanyaları)

KOSGEB Veri Tabanına İlk Kayıt

Kadınlara destek kredisi nasıl alınır sorusu için öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt işlemi gerçekleştirilmelidir. Kayıtlar, internet üzerinden yapılabilir. KOSGEB kurslarından sertifikalarını almış olanlar, kayıt işlemlerini tamamlamalıdır. Kredi kullanmadan önce iş planı hazırlanmalı ve etkili bir sunum ile komisyona sunulmalıdır. Komisyonun bu aşamada ikna edilmesi ve projenin gelecek vaat etmesine inanması çok önemlidir. Aksi takdirde ret cevabı alınabilir. Teşvik kredisi ya da hibe desteği almaya hak kazanan kişiler, işletmelerini kurmak için harcama yapmaya başlayabilir. İşletme için gerekli olan araç gereç, tadilat, tamir gibi masrafların faturalandırılmalıdır. Daha sonrasında bu faturalar KOSGEB’e bildirilerek gerekli ödemelerin kişinin hesaplarına aktarılması sağlanmaktadır. KOSGEB girişimcilik eğitim programı ve destekleri ile iş hayatına atılan çok sayıda ev hanımı bulunmaktadır. Bu kişiler, başarılı bir şekilde işletmelerini kurmuş ve hizmet vermeye devam etmektedir. Kadınların girişimcilik desteği için tercih ettiği iş alanları arasında kuaför, gıda sektörü, butikçilik, güzellik merkezi sıralanabilir. Mühendislik alanında çalışan kadın sayısının artması ile teknoloji sektöründe kadınların önemi artmıştır. Devlet destekleri ile teknoloji alanında girişimcilik desteğine başvuru yapan kadın sayısı da son yıllarda artış göstermiştir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.