Devlet Tarafından Girişimcilere Sunulan Destekler Hangileridir

 
Devlet Tarafından Girişimcilere Sunulan Destekler Hangileridir
 

Girişimcilerin sermaye ihtiyaçları için devlet genç girişimcilere destek sağlıyor. Sağlanan desteklerle, ülkemizin en büyük sorunlarından biri olan işsizliğin azaltılması planlanıyor. Özellikle de genç iş gücünün kullanılamaması, ülkeyi pek çok açıdan olumsuz etkilemektedir. Kendi işlerini kurmak isteyen gençler, çeşitli kurumlardan alacakları destekler ile iş kurma sırasındaki harcamalarını karşılayabilirler. KOSGEB, bu alanda en çok destek sağlayan kurumlardan birisidir. Yeni iş yeri açmak isteyenler ya da var olan işletmelerini büyütmek isteyenler destekler için başvuruda bulunabilir.

   

KOSGEB Destekleri

Genç girişimcilere devlet desteği 2018 yılında hibe ve sıfır faizli kredi olarak alınabilmektedir. Girişimcilerin bu desteklerden faydalanabilmeleri için öncelikle gerekli kurslara katılmaları ve sertifika almaları gerekmektedir. “Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı” adı ile verilen kurslarda iş planının nasıl hazırlandığı ve işletmelerin nasıl geliştirilebileceği ile ilgili eğitimler verilmektedir. Bu kurslardan alınan eğitimler, destek başvurularında hazırlanması gereken iş planlarının oluşturulmasında yardımcı olmaktadır. Genç girişimci desteği 2018 yılında da devam etmektedir. Herhangi bir desteğe başvurulmadan önce, KOSGEB’in kimlere ve hangi sektörlere yardım yaptığı öğrenilmeli, istenen şartlar araştırılmalıdır. Şartlara uymayan kişilerin başvuruları dikkate alınmamaktadır. Her yıl, KOSGEB tarafından verilecek destekler için belirli bir miktarda bütçe ayrılmaktadır. Başvurular değerlendirilmeye alınarak, gelecek vaat eden projelere yatırım gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle, iş planları hazırlanırken karşı tarafın ikna edilmesi gerektiği de göz önünde bulundurulmalıdır.

KOSGEB Desteklerinden Yararlanabilmek İçin Gerekli Şartlar

Girişimcilerin KOSGEB tarafından belirlenen şartları yerine getirip getirmedikleri kontrol edilmektedir. Yapılan her başvuru ve başvuru sahibi detaylı bir şekilde incelenmektedir. KOSGEB bütçesi, vatandaşlardan elde edilen vergilerle oluşturulduğu için bütçenin doğru kişilere ayrılmış olmasına dikkat edilmektedir. Genç girişimcilere hibe verilirken aranan şartlar şunlardır:

  • Başvuru yapacak kişiler 18 yaşın üzerinde olmalıdır.
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişilere destek verilmektedir.
  • Sıfır faizli kredi için başvuru sahibinin kredi notu, kullanılacak kredi düzeyinde yeterli olmalıdır.
  • KOSGEB tarafından verilen girişimcilik eğitim programlarına katılım sağlanmalı ve sertifika alınmalıdır.
  • Kurulması amaçlanan işletme hakkında iş planı hazırlanmalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOSGEB’ten İş Yeri Açmak İsteyen Engelliler İçin Kredi (Kosgeb Engelli Kredisi)

KOSGEB genç girişimci eğitim programlarına %80 oranında katılım sağlamak zorunludur. Eğitimler toplamda 60 saatlik bir süreyi kapsamaktadır. Belirlenen orana göre 48 saat eğitime katılmış olunması gerekmektedir. KOSGEB, bazı sektörler için destek sağlayamamaktadır. Bu nedenle, iş planı hazırlanacak sektörün destek için uygun bir sektör olup olmadığı da kontrol edilmelidir.

KOSGEB Desteği Almak İçin Yapılması Gerekenler

Devletin genç girişimcilere verdiği hibe desteğine başvuru yapılarak 50 bin TL’ye kadar destek almak mümkündür. Desteklerden yararlanmak isteyenler öncelikle KOSGEB veri tabanına kayıt olmalıdır. Kayıt işleminden sonra alınacak şifre ile KOBİ programına kayıt yapılabilir. KOBİ programına kayıt da gerçekleştirildikten sonra, KOSGEB resmi sitesi üzerinden eğitim programlarının hangi tarihlerde ve nerede gerçekleştirildiği öğrenilebilir. Girişimcilik eğitim programı başarı ile tamamlandıktan sonra alınacak sertifika saklanmalıdır. İş planı sunulurken, sertifika belgesinin de teslim edilmesi gerekecektir. İş planları, KOSGEB komisyonuna sunulmalıdır.

KOSGEB desteğinden onay alındıktan sonra iş kurma için harcama yapılmaya başlanabilir. İlk etapta, kişilerin kendi ceplerinden harcama yapmaları gerektiği için sermayeye gereksinim duyulur. Yapılan harcamaların faturaları saklanmalıdır. Araç gere., tamir, tadilat, donanım, işçilik masrafı gibi harcamaların faturaları KOSGEB’e bildirilerek, toplam harcamanın belirli bir oranına kadar ödeme alınabilmektedir. Kadınlarda bu oran %90’a kadar çıkabilirken, erkek girişimcilerde genellikle %70 oranında destek verilmektedir. Faturalandırılmayan masraflar için ödeneme alınamayacağından tüm harcamaların faturalı bir şekilde gerçekleştirilmesine dikkat edilmelidir. Çalışan maaşı, vergi masrafı gibi harcamalar için ödenek verilmemektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.