Devlet Destekli Tarım Kredileri Nelerdir ve Nasıl Başvuru Yapılır?

 
Devlet Destekli Tarım Kredileri Nelerdir ve Nasıl Başvuru Yapılır?
 

Tarım sektöründe çalışmak isteyenlere yönelik devlet destekli tarım kredileri bulunmaktadır. Özellikle de bu alanda çalışmak isteyen gençler teşvik edilmektedir. Tarım sektörüne yeni atılım yapanlar kadar, arazisi üzerinde üretim gerçekleştiren ancak üretim kalitesini geliştirmek isteyenlere de destek verilmektedir. Tarım sektöründe hibe ve kredi şeklinde iki farklı destek ödemesi yapılabilmektedir. Hibeler için geri ödeme talep edilmezken, krediler herhangi bir faiz farkı olmadan geri ödenmektedir. Tarım hibe destekleri sorgulama işlemi gerçekleştirilerek, yararlanılabilecek destekler ve ayrıntılarına ulaşılabilir.

   

Devlet Tarafından Sağlanan Desteklerin Miktarı

Devlet tarafından verilen destekler, herkese eşit miktarlarda sağlanmamaktadır. Çiftçilerin iş planları incelenmekte ve inceleme sonucuna göre bir miktar belirlenmektedir. Ürün yetiştirilen arazinin büyüklüğü, arazinin bulunduğu yer, yetiştirilen ürünler gibi faktörler, alınacak miktarı doğrudan etkilemektedir. Ortalama olarak 30 bin TL gibi bir destek elde edilebilir. Maksimum alınabilecek destek miktarı ise 50 bin TL olarak belirlenmiştir. Uzun vadede kar etmeyecek yatırımlara sıcak bakılmamaktadır. Bu nedenle hazırlanan iş planının gelecek vaat etmesi ve ikna edici olması gerekir. Her yıl destekler için yüzlerce başvuru gerçekleştirilmekte ancak çok az kişi bu desteklerden faydalanabilmektedir. Devlet destekli tarım aletleri listesi incelenerek, ekipman konusunda alınacak desteklerin hangi araçlara verildiği öğrenilebilir.

Hibe Ve Kredi Sağlanan Tarım Ürünleri

Devlet destekli tarım aletleri 2018 yılında alınabilecek desteklerle karşılanan ürünler arasındadır. Güneydoğu Anadolu Projesi’ inden ilham alan tarım ürünlerine destek verilebilmektedir. KOSGEB bu gibi projelere sıcak bakan ve destek konusunda öncelik veren kurumlar arasındadır. Pamuğun yetiştirilmesi için en uygun iklim, Ege Bölgesi’nde bulunuyordu. Güneydoğu Anadolu Projesi ile pamuk Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde de yetişmeye başladı. Bu tarz projeler, tarımsal üretim gücünü arttırdığı için daha çok ilgi görmekte ve destek almaktadır. Yetiştirilmesi hassasiyet isteyen ürünlerde, ürünlerin zarar görme ihtimalleri, sene kaybı ihtimalleri ve hibenin boşa gitmesi ihtimalleri de söz konusu olduğundan daha çok seçici davranılabilmektedir. İthalatın son derece fazla olduğu domates gibi önemli sebzelerin yetiştiriciliğine de verilen destekler oldukça fazladır.

Tarım Destek Kredilerine Başvurular Nasıl Yapılır?

Tarım makineleri hibe desteği 2018 başvuruları ve diğer tarım destekleri başvuruları için Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri’ne başvuru yapılabilir. Tarım Kooperatifleri de bu anlamda kredi desteği vermektedir. KOSGEB kurumu da tarım sektöründe hibe ve kredi desteğe sağlamaktadır. KOSGEB’den destek alabilmek için proje sunulması ve projenin ülkenin tarım sektörüne faydası olacağına dair ikna edilmesi gerekir. Devlet tarafından verilen faizsiz kredilerden yararlanabilmek için teminat gösterilmesi gerekmektedir. Üniversitelerin, tarım ile ilgili bölümlerinden mezun olmuş kişilerin desteklerden yararlanma şansı daha fazla olmaktadır. Ziraat Mühendisliği gibi bölümlerden mezun olmuş kişiler, KOSGEB tarım destekleri için başvuruda bulunarak finansal destek ihtiyacını giderebilir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hiçbir İşte Çalışmamış Olan Ev Hanımlarına Emeklilik Fırsatı Varmı

Devletin Tarım Sektörüne Destek Vermesindeki Nedenler?

Devlet, sadece tarım sektörüne değil çeşitli bir çok sektöre destek vermektedir. Tarım desteklerinin verilmesinin sebepleri arasında kırsal alanlara olan ilginin arttırılması yatmaktadır. Ülkemizde, tarım faaliyetlerine elverişli olan ancak kullanılmayan pek çok arazi bulunmaktadır. Bu arazilerde üretimin artması ile tarım ürünlerinin ithalatında azalma beklenmektedir. Ham madde ihtiyaçlarının yerli ürünler ile giderilmesi, devlet ekonomisinde de önemli gelişmeleri sağlayabilir. İş bulma sıkıntısı yaşayan gençlere yeni bir iş kapısı sunmak amacıyla, verilen destekler ile tarım sektörüne atılmalarına yardımcı olunmaktadır. Özellikle de tarım alanında çalışmak isteyen gençlerin başvuruları dikkate alınmakta ve öncelik yeni üretime başlamış gençlere verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.