Devlet Destekli Seracılık Kredisi Başvurusu ve Şartları

 
Devlet Destekli Seracılık Kredisi Başvurusu ve Şartları
 

Devlet destekli seracılık kredisi nasıl alınır diye merak edenler, başvurulacak çeşitli kurum ve bankaların bulunduğunu bilmelidir. Devlet tarafından örtü altı tarım sektörünün gelişimi ve üretimlerin artması için seracılık hibe desteği gibi çeşitli destekler sağlanabilmektedir. Seracılık ile uğraşan kişiler, üretim alanlarını büyütmek ya da ihtiyaçlarını gidermek adına bu desteklere başvurabilir. Seracılığa ilk kez başlayacak kişilere de destek verilmektedir.

   

Sera Kurmak İsteyenler İçin Hibe Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sera destekleri 2018 yılında üreticilere ihtiyaçların giderilmesi konusunda finansal destek sağlamaktadır. Özellikle de bu alanda çalışmak isteyen gençlere öncelik verilmektedir. Köye dönüş hibesi olarak da sunulan destekler, 30 bin TL gibi önemli rakamlarda olabilmektedir. Sera desteklerinden yararlanılabilmek için üretim yapılacak proje alanının en az 1000 metre karelik bir alanda olması ve basınçlı sulama sisteminin mevcut olması istenmektedir. Seralarda yetiştirilecek ürünlerde de çeşitli kısıtlamalar yapılmaktadır. Yalnızca sebze ve muz üreticileri bu desteklerden faydalanabilir. Üreticilere verilen desteklerin hesaplanmasında KDV hariç tutulmaktadır. Seraların bulunduğu arazi, 20 binin altında nüfusa ait bir bölgede kayıtlı olmalıdır. Bu şartın koyulmasının nedeni, kırsal alanlardaki üretimin ve tarımın canlanmasına öncelik vermektir. 30 bin TL, alınabilecek en fazla miktarı temsil etmektedir. Verilecek desteğin miktarı, sunulan projenin ve yapılan yatırımlara göre değişebilmektedir. Devlet desteğinden yararlanmak isteyenler Ziraat Bankası ve KOSGEB’e başvuru yapabilir.

KOSGEB Seracılık Desteği’ ne Başvuru

KOSGEB tarafından çiftçilere 50 bin TL ile 100 bin TL arasında faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır. Sera kredisi hesaplama sürecinde, çiftçilerin üretim yaptıkları alan ve gerçekleştirdikleri harcamalar göz önünde bulundurulur. KOSGEB desteğinden yararlanmak isteyenlerin, kurum tarafından verilen eğitimlere katılmaları gerekir. Daha önce bu eğitimlere katılmış ve sertifika almış olan kişilerin tekrar eğitime katılmalarına gerek yoktur. KOSGEB girişimcilik eğitimleri, il ve ilçelerde belirlenen merkezlerde gerçekleştirilmektedir. KOSGEB resmi sitesinde, eğitimlerin hangi tarihlerde gerçekleştirileceği bildirilmektedir. Gelen talepler doğrultusunda düzenlenen eğitimler nedeniyle neredeyse her ay katılım sağlanabilecek bir eğitim bulunabilir. Eğitimler tüm vatandaşlara ücretsiz olarak verilmektedir. Kayıt yaptırılmış olması yeterlidir. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi tamamlandıktan sonra kişilere sertifika verilmektedir. Bu sertifika ile KOSGEB tarafından sağlanan desteklerden doğrudan faydalanılabilir. KOSGEB seracılık desteğine başvuru yapılırken, iş planının tüm detayları ile ele alınması ve gerekli belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir. KOSGEB’den alınacak hibe ya da faizsiz kredi destekleri, seracılık için gerekli olan ekipmanların ve demirbaşların temininde kullanılabilir.

Ziraat Bankası’ndan Seracılık Desteği

Ziraat Bankası, kamu bankalarından biri olarak devlet destekli kredi hizmeti veren bankalar arasında bulunmaktadır. Ziraat Bankası sera kredisi şartları, kredi başvurularından önce herkesin okuması gereken şartlardır. Şartlara uymayan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir. Sera kurmak için gerekli belgeler de bankaya kredi başvurusu yapıldığında istenilebilecek belgeler arasındadır. Ziraat Bankası tarafından sunulan krediden faydalanmak isteyenlerin en az 1 dekar arazi üzerinde seracılık yapıyor olmaları gerekmektedir. Üretimlerin örtü altı tarım üretimi standartlarına uygun olduğu da kanıtlanmalıdır. Bu standartlara uygun bir şekilde üretim gerçekleştirmeyen ve yeterli büyüklükte arazisi olmayan kişilere de kredi sağlanamamaktadır. Kişilerin ÖKS’ye kayıtlı olması da istenen şartlar arasındadır. Ziraat Bankası, tarım kredileri ile pek çok ihtiyaca yanıt verebilen ürünler sunmaktadır. Seracılık ile uğraşanlarına yararlanabileceği banka ürünleri şunlardır:

 • Bitkisel Üretim Kredileri,
 • Seracılık Kredileri,
 • İyi Tarım Uygulamaları Kredileri,
 • Organik Tarım Kredileri,
 • Modern Basınçlı Sulama Kredileri,
 • Tarım Makinaları Kredileri,
 • Hasat ve Pazarlama Kredileri,
 • Arazi Alım Kredileri,
 • Sertifikalı Tohum, Fide ve Fidan Üretimi Kredileri,
 • Sertifikalı Tohum, Fide ve Fidan Kullanım Kredileri,
 • Çok Yıllık Yem Bitkisi Üretim Kredisi olarak sıralanabilir.
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.