Devlet Desteğinden Yararlanarak İş Yeri Kurmak Karlımı

 
Devlet Desteğinden Yararlanarak İş Yeri Kurmak Karlımı
 

Önceki yıllarda olduğu gibi 2018 yılında da 18 yaşını doldurmuş tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, devlet desteği ile işyeri kurmak istediklerinde hibe kredi veren kuruma, yani KOSGEB’e başvuru yapmaları gerekmektedir. 50 bin TL’ye kadar hibe ve faizsiz kredi imkanı sunan KOSGEB, bu hizmetiyle iş yeri açmak isteyen kişilerin bir iş yeri için gerekli olan tüm ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamaktadır.

   

KOSGEB dışında yeni iş yeri açacak kişiler, bazı bankaların sunduğu kredili ürün hizmetinden yararlanabilirler. Yeni iş yeri açacak kişilere uygun faiz oranlarında Halk Bankası, Akbank, TEB gibi bankalar da kredi kullanma fırsatı sunmaktadır. Sunulan fırsatların içinde 48 ile 120 aya varan vade seçenekleri ve 12 ay ödemesiz kredi kullanım imkanları yer almaktadır.

KOSGEB Devlet Desteğinden Yararlanma ve Başvuru Yapma

Devletin verdiği faizsiz kredi imkânından yararlanmak için KOSGEB’e başvurulması gerekmektedir. KOSGEB’den girişimcilik belgesi alınmalı ve bu belgeyle birlikte girişimciliğin yapılacağı alana ait bir proje hazırlanmalıdır. Eğitimlere düzenli katıldıktan, başarılı olduktan ve hazırlanan projenin KOSGEB kurulu tarafından onay almasından sonra 50 Bin TL’lik hibe kredi fırsatından yararlanılabilir.

KOSGEB iş kurmak için devlet desteği 2017 yılında olduğu gibi 2018 yılında da başvuru sırasında birtakım şartlar aramaktadır. Şartlar yerine getirilmesiyle başvurular tamamlanır. Aranan ve yerine getirilmesi gereken şartlar;

  • KOSGEB veri tabanına kayıt olunması,
  • Ardından KOSGEB’in göndereceği mailde yer alan kullanıcı adıyla ve şifresiyle KOSGEB’e giriş yapıp, yeni girişimcilik destek programına başvuruda bulunulması,
  • Başvuru formu ve de işletme giderlerinin belirtildiği faturalarla birlikte, kuruma başvuru yapılması,
  • Başvuruda verilmiş tarihte açılmak istenen işletme için hazırlanmış projenin sunumu ve sunumun onaylanması,
  • İş projesinin onaylanmasından sonra kobi bilgi dökümü ve de kobi beyannamesiyle birlikte KOSGEB birimlerine, tüm belgelerin teslim edilmesi şeklindedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Devlet Destekli Seracılık Kredisi Başvurusu ve Şartları

Halk Bankası’nın Yeni Girişimciler İçin Sunduğu Kredi

Halkbank işyeri açma kredisi olarak yeni girişimciler için farklı farklı özelliklere sahip kampanyalar uygulamaktadır. Bunlar;

  • 36 yaşını doldurmuş, mezun olunan yüksekokul ya da üniversite alanına dair iş yeri kurmak isteyen kişiler için 75 bin TL’lik kredi imkânı sunulmaktadır. Kurulacak iş yeri alanı için en az 2 yıllık deneyim aranmaktadır. Uygun faiz oranları, 12 ay ödeme yapmama ve de 48 aya varan vade seçenekleri sunulmaktadır.
  • Okur – yazar niteliğine sahip ve iş yeri açılmak istenen alanda 60 ay ustalık yapmış kişiler için de kredi imkanı sunulmaktadır. Kişilerin 60 ay ustalık yaptıklarını ispatlaması dahilinde, 30 bin TL’lik kredi kullanma hakkı sunulur. Yaş olarak, 30 yaş sınır olarak belirlenmiştir. İlk yıl yani 12 ay boyunca ödeme yapılması istenmez.
  • Keşif yapanlar ve üretilecek, keşfi yapılmış ürünlerinin proje onayını TUBİTAK vb kurumlardan almış kişilere yönelik de Halk Bankası kredi kullanma imkanı tanımaktadır. Yapılan buluşa ait patent alındığı takdirde, 75 bin TL’ye kadar kredi kullanım hakkı sunulmaktadır.

Bankalardan Alınacak İş Yeri Kredilerinde Aranan Şartlar

KOSGEB yerine bankalar aracılığıyla işyeri kredisi alınmak istendiğinde öncelikle kişiye uygun faiz oranları, vade seçenekleri ve ödeme planı sunan bankaya karar verilmesi gerekmektedir. Bunun için bankaların işyeri açma kredisi hesaplama hizmetinden yararlanılarak en doğru tercih yapılabilir. Unutulmamalıdır ki hangi banka olursa olsun, bir bankadan işyeri açma kredisi alınabilmesi için başvuru sahibinin kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Kredi notu yüksek olan kişilerde bankanın arayacağı diğer şartlar ise; ipotek gösterilecek taşınmaz bir mal ya da kefil ve de iş yerinin yıllık mali bilançosu olacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.