CVV Kodu Neden Gereklidir ve CVV 1. Hane Nedir? Ne İşe Yarar

 
CVV Kodu Neden Gereklidir ve CVV 1. Hane Nedir? Ne İşe Yarar
 

Günümüzde teknolojinin hızlı gelişimi internet üzerinden yapılan alışverişlerin sayısını oldukça fazla arttırmıştır. İnternet alışverişleri kredi kartı ve banka kartı gibi ürünlerle ödeme yaparak gerçekleştirilmektedir. Kart bilgilerinizi girerek alışverişlerinizin ödeme işlemlerini tamamladığınız için güvenlik açısından oluşabilecek problemler herkesin çekindiği durumlardır. Bankalar internet alışveriş sırasında güvenlik problemleri yaşanmaması ve müşterilerinin mağduriyet yaşamaması adına pek çok güvenlik yöntemi geliştirmektedir. Bu güvenlik yöntemlerinden biri de CVV kodudur. CVV kodu açılımı Card Validation Value; kart doğrulama değeri, yöntemi olarak çevrilebilir. Bu kodlar her kredi kartında ve banka kartında, karta özel olarak bulunmaktadır. Kartın arka yüzünde, genelde beyaz olan kısım üzerinde yazılıdır. Kartlarda genelde diğer rakamlar saklı olarak, sadece son üç rakam gösterilir. CVV kodu sonda yer üç rakamdan oluşmaktadır. Alışverişleriniz sırasında güvenlik açısından kartınızın şifresini girmeden ödemenizi tamamlamanızı sağlayan CVV kodudur. Bazı yerlerde CVV kodunun 1. hanesi sorulabilir. ‘CVV 1. hane nedir?’ diye merak ediyorsanız bir örnekle açıklanabilir. Kartın arkasında bulunan son üç rakam 934 diyelim. O zaman birinci hane 9, ikinci hane 3, üçüncü hane 4 olacaktır.

   

CVV Kodu Silinirse Ne Yapılmalı?

CVV kodu her karta özel olarak verildiği için oldukça sıkı bir güvenlik yöntemi sunmaktadır. Kartınızın yüzeyinden CVV kodu silinmiş ise bunu müşteri hizmetlerini arayarak öğrenemezsiniz. Yapmanız gereken şey müşteri temsilcisine durumu anlatıp, kartınızın yenilenmesini talep etmektedir.

Ziraat Bankası Ve Ziraat Genç Kart CVV Kodu

3 haneli CVV kodu Ziraat Bankası’na ait tüm kredi kartı ve banka kartlarında mevcuttur ve bu kod olmadan karttan para çekimi veya internet alışverişleri gerçekleştirilemez. Sahtekarlıkların önüne geçilebilmesi amaçlı oluşturulan bu sistem, 2001 senesinden beri zorunlu hale getirilmiş ve kullanılmaktadır. Ziraat Bankası kredi kartı ve banka kartlarının arka yüzünde bulunan ve 3 haneden oluşan CVV kodunuzu farklı kişilerle paylaşmamanız güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir. Alışveriş güvenliğiniz CVV kodları ile doğru orantılıdır ve paylaşılmamasına dikkat edilmelidir. Eğer CVV kodunuz kartınızın üzerinde okunamayacak hale geldiyse veya silindiyse Ziraat müşteri hizmetlerini arayarak yeni bir kart talep etmeniz gerekmektedir. Çünkü CVV kodu, şifre değiştirme ya da yenileme işlemlerinde olduğu gibi bir sistemde yapılamaz. Müşteri temsilcileri de bilgileriniz arasında CVV kodunuzu görüp söyleyemez. Bu nedenle, böyle bir durum yaşandığında tıpkı son kullanma tarihi geçen kartlarınızda olduğu gibi kartın yenilenmesi gerekmektedir. Ziraat Bankasının burs alan öğrencilere sunduğu Genç Kart hem banka kartı hem de kredi kartı olarak kullanılabilme özelliği taşımaktadır. Merak edilen bir konu olan CVV kodlarının farklı olup olmadığıdır. İşlemlerinizi tek bir kart üzerinden gerçekleştirdiğiniz için CVV kodu Ziraat Genç Kart’ın arka yüzeyinde yazan 3 haneli koddur ve banka kartı için de kredi kartı için de aynı güvenlik kodu kullanılmaktadır.

CVV2/CID/CVC2 Güvenlik Kodları Nedir?

Master ve Visa kartlara göre isimleri CVV2, CID ya da CVC2 olarak isimleri değişiklik gösterse de güvenlik kodlarının amacı ve yazılı olduğu yer aynıdır. Kartın arka kısmında yer alan numaranın son 3 hanesi güvenlik kodudur. CVV2 kodu nedir? diye merak ediyorsanız CVV kodu ile aynı koddur ve kartın arka yüzeyinde yazar. Örneğin kartınızın arkasında 1345 7685 9854 7555 yazıyorsa, CVV2 güvenlik kodu 555’tir. Bu kod kartın arka yüzeyinde imza bandının üzerinde yer alır. Ön tarafta bulunan kredi kartı numarası gibi kabartma olarak değil, baskı olarak yazılmıştır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.